Cimoszewicz krytycznie o Tusku: On w 80 procentach rządzi jednoosobowo

- On w 80 procentach rządzi jednoosobowo. I nie wiem, czy on do końca sobie uświadamia sytuację globalną, co się dzieje w świecie i co stoi w horyzoncie kilkunastu lat przed światem, przed Europą, Polską - mówi Włodzimierz Cimoszewicz w rozmowie z tygodnikiem ?Wprost?.
W rozmowie z Piotrem Najsztubem były premier ocenia politykę Donalda Tuska. I nie jest to ocena pozytywna.

- On w 80 procentach rządzi jednoosobowo. I nie wiem, czy on do końca sobie uświadamia sytuację globalną, co się dzieje w świecie i co stoi w horyzoncie kilkunastu lat przed światem, przed Europą, Polską - mówi Cimoszewicz. - Bezpośrednie otoczenie premiera nie uświadamia sobie, że nikt go nie zastąpi w myśleniu strategicznym. Że to jest właśnie ten facet, który musi mieć oddech, inne patrzenie - dodaje i stwierdza, że "nie wie, jaki jest poziom świadomości" Tuska, bo mimo rozmów premier na jego rady nie zareagował.

Cimoszewicz krytycznym okiem patrzy także na propozycję spotkania, którą prezydent Bronisław Komorowski wystosował do przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy.

- Pierwszym rozmówcą pana Dudy powinien być prokurator, nie prezydent! Jeżeli zachodzi co najmniej silne podejrzenie, że dopuścił się przestępstwa, to na pewno nie głowa państwa powinna z nim rozmawiać. I to specyficzne przestępstwo, bo przeciwko wolności ludzi i przeciwko działalności naczelnych organów władzy - oburza się były premier.

Jego zdaniem, gdyby do sytuacji zablokowania Sejmu przez związkowców doszło w Wielkiej Brytanii, tamtejsza policja zareagowałaby bardziej stanowczo.

- Odpowiednio wysoki rangą komendant policji powinien wystąpić do manifestantów, powiedzieć im, że łamią prawo, wezwać ich do zaprzestania akcji. Po kilku minutach - zakładając, że oni by nie zareagowali - powinien ich uprzedzić, że zostaną zastosowane procedury przewidziane prawem, i po kilku minutach policja powinna przystąpić do swojej roboty. Policja nie może biernie przypatrywać się ostentacyjnemu łamaniu prawa - wyjaśnia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Cimoszewicz krytycznie o Tusku: On w 80 procentach rządzi jednoosobowo
Zaloguj się
 • 39marpik

  Oceniono 7 razy 7

  Pan Cimoszewicz zapomniał że mocodawcą Dudy jest GENERALISSIMUS Jarosław a tam już prawo nie sięga.

 • j4s4

  Oceniono 5 razy 5

  ... a jak ma rządzić, kierownictwo i odpowiedzialność zawsze muszą być... jednoosobowe! Każda inna forma rządzenia to chaos! Co te ludzie jeszcze wymyślą aby podeprzeć się ... Tuskiem?

 • qret1n

  Oceniono 2 razy 2

  Denerwują mnie Ci wszyscy obrońcy demokracji w cudzych partiach... Myślą, że nie pamiętamy jak się watahami z kolesiami wyżynali w swoich partiach. Ciekawym, która to partia w ostanich 2 dekadach była naprawdę demokratyczna. A młodzi mieli swobodę wypowiadania poglądów.... Tak naprawdę mamy 2 modele partii: w jednym typie rządzi ściśle związana grupka niedopuszczająca nikogo z zewnątrz, w drugim rządzą wodzowie. Dla mnie to jeden pies...

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 1 raz 1

  ale w Polsce policja wogle nie dziala, oni sie boja procedur!

 • be-rtil

  Oceniono 4 razy 0

  Jak to często się zdarza w jego przypadku ma Chłop rację,bardzo trafna ocena.

 • qret1n

  Oceniono 6 razy 0

  No nie chce się podzielić władzą z biedactwem z podupadającej partii...
  Tak, szkoda że nie ma gromady szarych eminencji za plecami. Nie tak się onegdaj rządziło!

 • peter-123

  Oceniono 7 razy -1

  Cimoszewicz niebyl i nie jest autorytetem, i takiego typa media ciagna i wskrzeszaja. Nie ma innych ludzi w Polsce ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX