Hofman u Olejnik o marszu Rosjan w stolicy: To jakby Niemcy szli w Tel Awiwie pod flagą ze swastyką

- Wydanie tej decyzji jest skandaliczne - atakował Adam Hofman (PiS). - Nie traktujmy Rosjan jako wrogów - tonował Stanisław Żelichowski (PSL). W programie ?Siódmy dzień tygodnia? Moniki Olejnik w Radiu ZET politycy spierali się o marsz rosyjskich kibiców w Warszawie 12 czerwca. Władze Warszawy nie zakazały Rosjanom przemarszu na stadion.
- Wydanie tej decyzji jest skandaliczne. Proszę sobie wyobrazić, że Niemcy chcieliby w Tel Awiwie swoje święto obchodzić pod flagami ze swastykami. Bo to jest analogia. Co by się działo! Będzie sierp i młot, będzie przemarsz ulicami Warszawy w rosyjskie święto. Państwowość rosyjska często równała się brakowi państwowości polskiej. Można było się nie zgodzić na ten marsz na gruncie polskiego prawa - mówił Adam Hofman.

Wcześniej radio RMF FM podało, że dominującym kolorem marszu będzie czerwień (nie flaga Rosji), bo tego dnia "sborna" zagra w takich strojach .

- Tą decyzją Hanna Gronkiewicz-Waltz wzięła pełną odpowiedzialność za to, co się stanie 12 czerwca - dodał poseł PiS. - Nieprawdą jest, że tylko garstka się biła we Wrocławiu. I nie zostali oni złapani. Jak się przeczyta, jak oni się przed meczem i po nim zachowywali, to nie jest to klasa światowa - podkreślił.

Ratusz uzgodnił z rosyjskimi kibicami szczegóły marszu w Warszawie. Rosjanie mają przejść sprzed Muzeum Wojska Polskiego mostem Poniatowskiego na Stadion Narodowy. Według informacji Radia TOK FM nie rejestrowali demonstracji, a poprosili o pomoc miasta w zorganizowaniu przejścia kibiców na stadion.

"Nie traktujmy Rosjan jako wrogów"

- Kilku krewkich kibiców się znalazło - mówił Stanisław Żelichowski. - Ale na manifestacji 12 czerwca powinniśmy ich poprzeć. Czczenie upadku ZSRR leży w żywotnym interesie Polski. Gdyby ZSRR się nie rozwiązał, to byłyby większe wpływy rosyjskie na przykład na Ukrainie - podkreślił poseł PSL i zaapelował, by nie traktować w Polsce Rosjan jak wrogów.

12 czerwca to Dzień Rosji. Święto przypomina, że tego dnia w 1990 r. rosyjski Zjazd Deputowanych Ludowych przyjął Deklarację Suwerenności Państwowej, czyli ogłosił, że Rosja przestaje być częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W tym roku na święto ma plan także rosyjska opozycja. W Moskwie opozycjoniści planują wyjść na ulice na marsz z białymi wstążkami - symbolem protestów przeciwko Władimirowi Putinowi, które trwają od zimy. Władze stolicy próbują storpedować tę akcję.

- Jak w Moskwie będzie pałowanie Rosjan, a właśnie w Polsce nie będzie problemów, to nie widzę sprawy - mówił Żelichowski. - Nie traktujmy Rosjan jak wrogów. Przyjechali normalni kibice i być może garstka bandziorów, trzeba ich szybko wyeliminować - dodał.

W trakcie dyskusji Hofman i Żelichowski często sobie przerywali. - Jak pan będzie szedł następnym razem na program, to proszę zajrzeć do apteki, zażyć środki na uspokojenie, bo nie da się z panem normalnie rozmawiać - zdenerwował się poseł PSL. - Jak już będę szedł do tej apteki, to też coś panu zakupię - odciął się rzecznik PiS.

"Powiało w Polsce Europą na stadionach"

Z Żelichowskim zgodził się Robert Biedroń z Ruchu Palikota. - Podgrzewanie antyrosyjskich emocji przez partie prawicowe nie jest dobre, bo może doprowadzić do konfrontacji - mówił. Z kolei europoseł Jacek Protasiewicz, komentując pierwsze dni Euro 2012, stwierdził, że po kilku dniach wygląda na to, że "z kulturą nie jest tak źle".

- Powiało w Polsce Europą na stadionach. I dobrze, niech nam wieje przez następne lata, żeby nie było tego, co na stadionie Wisły Kraków - dodał. Kiedy usłyszał od Moniki Olejnik, że kilka dni temu kibole Wisły i Cracovii walczyli na maczety, stwierdził, że "dla nich nie ma znaczenia, czy jest wielkie święto, czy małe. Jest rzeź". W dyskusji, która wywiązała się potem, zaatakował PiS, które niejednokrotnie stawało w obronie krewkich kibiców, gdy rząd Tuska decydował się na kolejne akcje przeciwko stadionowym awanturnikom.

- Niech się posłom i senatorom PiS nie zdarza porównywać "Starucha" (szef kiboli warszawskiej Legii) do robotników w Radomiu - stwierdził europoseł PO.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Hofman u Olejnik o marszu Rosjan w stolicy: To jakby Niemcy szli w Tel Awiwie pod flagą ze swastyką
Zaloguj się
 • majka_53

  Oceniono 7 razy 7

  Nie publikujcie wypowiedzi tego ........ to tak chore stworzenie któremu nie pomoże już jakakolwiek kuracja

 • rock73

  Oceniono 5 razy 5

  "Państwowość rosyjska często równała się brakowi państwowości polskiej." - Aaa, czyli problemem nie jest komunizm, imperializm czy ZSRR, tylko po prostu każda forma państwowości rosyjskiej? No to teraz rozumiem o co chodzi PiS-owi: oni po prostu chcą zbrojnej likwidacji Rosji, a każde inne rozwiązanie nazwą zdradą i hańbą.

 • bogatata

  Oceniono 4 razy 4

  Apeluję!!!!!
  Przestańcie pisać,co wypierdza ten człekokształtny stwór ze swego otworu gębowego.Przecież to jest nie do wytrzymania.Nie da się tego wytłumaczyć nawet ciężką chorobą umysłową.Można raz,można dwa razy coś przepotwornie bezsensownego powiedzieć,ale stale,permanentnie,wiecznie,bez końca pie...ć kompletne bzdety publicznie??
  To cos trzeba izolować,zutylizować,czy coś w tym rodzaju.
  Hofman,nazywam cię publicznie pie...iętym,jebanym osłem.HOFMAN TO PIERDOLNIĘTY<JEBANY OSIOŁ.
  Ratunku!!!!

 • tleixianin

  Oceniono 1 raz 1

  Przypominam, że ten osobnik - najpierw wykrzykiwał innym od zdrajców, bo nie chcieli uchwalić święta Powstania Warszawskiego by chwilę później - zapytany - Jak długo trwało Powstanie - wydukać, że chyba miesiąc.

 • ciemnyludd

  Oceniono 4 razy -4

  Potomkowie DŻYNGIS CHANA chcą znowu DEPTAĆ POLSKĄ ZIEMIĘ.... Nie pozwolimy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX