"10 mld zł zadłużenia. To jest choroba..." Paradowska do Arłukowicza

- Pacjent nie może być tylko zbiorem procedur. Jest on przede wszystkim chorym człowiekiem - mówił w rozmowie z Janiną Paradowską Bartosz Arłukowicz. I zapowiada zmianę myślenia w Ministerstwie Zdrowia. - A co z finansami? 10 mld zł zadłużenia. To jest choroba... - pytała Janina Paradowska.


"Pacjent stał się procedurą"

- Polska służba zdrowia jest zbyt zbiurokratyzowana. Pacjent stał się zbiorem procedur, z których trzeba się rozliczać. Trzeba spojrzeć na niego kompleksowo, jako na chorego człowieka. W ostatnich latach gdzieś takie myślenie zgubiliśmy - powiedział Arłukowicz.

- Chcę zbudować system skoordynowanej opieki medycznej. Chcę zacieśnić współpracę między lekarzem rodzinnym a specjalistą, szpitalem a specjalistą. Będę nagradzać tych, którzy będą kierować się takim myśleniem w pracy - dodał. - Ale to perspektywa wielu lat... - zauważyła Janina Paradowska. - Wierzę, że przy dobrej współpracy, po zmianach, najpilniejsze sprawy zostaną załatwione w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy - powiedział.

- Skoro jest tak źle, dlaczego tak długo czekał pan ze zmianą prezesa NFZ? - pytała dziennikarka. - Od początku mówiłem, że te zmiany są niezwykle trudne - odparł Arłukowicz.

"10 mld zł zadłużenia. Co dalej?"

A co z finansami? - 10 mld zł zadłużenia. To jest choroba... - powiedziała Janina Paradowska. - To bardzo poważny problem. Mamy już propozycje dla szpitali i samorządów. Mamy propozycje oddłużania. Apelujemy do samorządów, by podejmowały najtrudniejsze decyzje przeformułowania o oddłużania szpitali - zapewnił Arłukowicz.

- Oczywiście nie oddłużymy wszystkich szpitali, ale mamy środki na pomoc dla szpitali, które sa gotowe na przekształcenia, reformę sposobu funkcjonowania - dodał.

DOSTĘP PREMIUM