Trzeba zniszczyć "niszczarkę" Kopacz, jest niedemokratyczna. Kto pomoże? TK - radzi ekspert

Zdaniem dra Ryszarda Piotrowskiego nie można "ucinać" prac nad projektami ustaw decyzją grupy posłów. Taką możliwość daje "niszczarka", którą stosuje Ewa Kopacz. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", marszałek nie wnosi kontrowersyjnych projektów ustaw pod obrady, tylko kieruje do komisji ustawodawczej, gdzie konserwatywni posłowie je "ucinają". Do walki z "niszczarką" można wykorzystać np. TK - radzi konstytucjonalista.
Jak wyliczyła Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej", od początku urzędowania marszałek Ewa Kopacz skierowała do komisji ustawodawczej 27 projektów. A w minionej kadencji Sejmu, przez 4 lata, komisja opiniowała 46 projektów. - Widać, że marszałek Kopacz bardzo chętnie wykorzystuje ten mechanizm - mówiła Siedlecka w "Komentarzach Radia TOK FM".

Według dziennikarki,"w Sejmie kwitnie mechanizm pozwalający eliminować pod pozorem niekonstytucyjności projekty niewygodne dla rządzącej większości".Ostatnio ofiarą sejmowej "niszczarki" padł projekt ustawy o związkach partnerskich. Większość posłów z komisji ustawodawczej nie poparła projektu Ruchu Palikota i SLD. Taki los spotkał też m.in. projekty dotyczące in vitro przygotowane przez te same ugrupowania.

Zebranie większości, która odrzuci kontrowersyjny obyczajowo projekt, nie jest trudne. Bo aż 27 na 30 posłów komisji należy do ugrupowań konserwatywnych.

Marszałek się broni

Marszałek Sejmu podczas specjalnej konferencji prasowej odpierała zarzuty stawiane przez Ewę Siedlecką. - Moim głównym zadaniem jest to, aby jakość prawa w polskim parlamencie była coraz lepsza. Dzisiejszy artykuł, który deprecjonuje prace komisji mówiąc, że nie pracuje tam 100 proc. prawników zmusza mnie do jednej refleksji. Proponuję, żeby ci którzy tak mówią zawnioskowali o zmianę w prawie wyborczym. I zaproponowali, żeby do Sejmu wybierać tylko prawników, albo tylko lekarzy, albo tylko samorządowców - mówiła Ewa Kopacz.

Według marszałek Kopacz bardzo dobrze o kompetencjach komisji ustawodawczej świadczy to, że jej szefem jest polityk opozycji. Prawnik Wojciech Szarama z PiS.

Jak podkreślała Ewa Kopacz, nie można ją posądzać o to, że w jakikolwiek sposób sprzeciwia się wprowadzeniu ustawy o in vitro. Bo - jak stwierdziła - jest "pierwszą zwolenniczką ustawy wyprowadzającej miliony Polek i Polaków z niepłodności".

"Ryzyko prymatu polityki nad prawem"

Zdaniem dr. Ryszarda Piotrowskiego sejmowa "niszczarka" stwarza "ryzyko prymatu polityki nad prawem". A prawo jasno precyzuje i opisuje tryb prac nad projektami ustaw. - To oczywiste, że inicjatywa ustawodawcza nie może być zablokowana przez grupę posłów przed rozpoczęciem postępowania ustawodawczego. To nie mieści się w granicach konstytucji - podkreślał prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.- Trzeba pamiętać o jednym z wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że demokracja wyklucza uproszczoną rolę Sejmu jako przejawu wszechwładzy większości. Pamiętać też trzeba o wstępie do naszej konstytucji, który mówi o tym, że prawa są oparte na poszanowaniu wolności i dialogu. Żaden marszałek w żadnej demokracji konstytucyjnej nie może powiedzieć: Mam stanowisko komisji ustawodawczej i na tej podstawie zwracam projekt wnioskodawcy. To byłaby praktyka jawnie niekonstytucyjna - mówił dr Piotrowski w "Komentarzach Radia TOK FM".

Nie można milczeć - trzeba zlikwidować niszczarkę

Według Ewy Siedleckiej "niszczarka" w "jedwabnych rękawiczkach uniemożliwia procedowanie nad projektami". I nie można tej procedurze zarzucić, że jest niezgodna z regulaminem Sejmu. Bo - jak podkreśla dziennikarka "Gazety" - regulamin ją dopuszcza.

Siedlecka nie ma wątpliwości, że procedura jest niezgodna z ustawą zasadniczą, trzeba więc podjąć interwencję w tej sprawie.

- Najlepiej, jeśli interweniować będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Bo wtedy nie będzie zarzutów, że to ruch polityczny - zaproponowała Siedlecka w TOK FM.

Także dr Piotrowski jest przekonany, że interwencja jest konieczna. - W interesie większości leży umacnianie demokracji, a nie redukowanie jej do pewnej grupy społecznej - podkreślał prawnik z UW.

Zdaniem konstytucjonalisty do walki z "niszczarką" można wykorzystać też Trybunał Konstytucyjny. - Parlament jest autonomiczny. Ale nie jest autonomiczny wobec konstytucji. To rozwiązanie więc może być kwestionowane przez posłów w TK. Pytanie tylko, czy trybunał będzie chciał odejść od zasady poszanowania autonomii parlamentu, co moim zdaniem może być potrzebne, jeżeli parlament nie szanuje konstytucji - uważa prawnik.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Trzeba zniszczyć "niszczarkę" Kopacz, jest niedemokratyczna. Kto pomoże? TK - radzi ekspert
Zaloguj się
 • ok_23

  Oceniono 19 razy 13

  "Według marszałek Kopacz bardzo dobrze o kompetencjach komisji ustawodawczej świadczy to, że jej szefem jest polityk opozycji. Prawnik Wojciech Szarama z PiS." - przecież PIS reprezentuje prawicę, tak jak i PO, jest za to bardziej radykalna w swoich poglądach - więc, czy można mówić tu o obiektywności w podejmowaniu kompetentnych decyzji!!!
  Ale rządowi jest (lub było) dobrze - każdy ruch "ustawodawczy" opozycji może być poprzez "niszczarkę" w demokratycznym Państwie prawa zatrzymany, zanim cokolwiek się dowiemy, co opozycja ma do powiedzenia!? To skandal, powinno się natychmiast zrezygnować z takiej "niszczarki" może i dobrych pomysłów posłów, wybranych przecież przez obywateli!

 • wari

  Oceniono 12 razy 12

  Pani Kopacz na stanowisku marszałka to kompletna pomyłka. Niestety rządy POPiS (podział na PO i PiS nie wynika z racji merytorycznych, ale personalnych, więc de facto mamy POPiS), to rządy oparte na skrajnie prawicowych obsesjach, głównie seksualnych, służalcze wobec Kościoła i cofające Polskę w mroki średniowiecza. Nie ma mowy o jakiejkolwiek modernizacji cywilizacyjnej, władzy wydaje się, że igrzyska i parę kilometrów autostrad załatwią ważne życiowe sprawy wielu ludzi. Najpierw ACTA, teraz niemal białoruskie prawo o zgromadzeniach. Do tego blokowanie wszelkich wolnościowych ustaw. Rzecznik praw obywatelskich z klucza partyjnego, więc siedzi cicho. Widocznie igrzyska wystarczą... na jak długo zobaczymy.

 • sferk9

  Oceniono 17 razy 11

  Proces ustawodawczy pod rządami Platformy ma niewiele wspólnego z demokracją. Popytajcie posłów PO. W klubie nie odbywają się żadne dyskusje merytoryczne, wykonuje się tylko instrukcje kierownictwa (w sprawach ważniejszych bezpośrednio premiera). Kopaczowa to bezwolne narzędzie w ręku premiera, skompromitowana już jako minister zdrowia (za jej brak kompetencji cięgi brał Arłukowicz), za to posłuszna, czyli słynne Bierny Mierny ale Wierny... Ładnie to sobie ustawili, nie ma co...

 • somekindofhope

  Oceniono 19 razy 11

  Kopacz była niekompetentna jako minister zdrowia i jest taka jako marszałek sejmu. Skrajne upartyjnienie i wodzostwo w partiach niszczy systematycznie demokrację, a obywateli niewiele to interesuje. Można z nimi wyprawiać, co się władzy tylko podoba. Ci co głosują najwyżej zmienią sobie władzę na inną, taką samą.

 • jacz3

  Oceniono 15 razy 11

  katolicka miotła.
  Ciekawe kiedy ten nie klękajacy Tusk zniesie konkordat ?
  Inna pani zafundowała Polsce religię w szkołach.
  Dostała za to dożywotni wypas jako ambasador Watykanu.
  To taka potęga co ma 100 szwajcarskich rycerzy.
  Kosztuje to Polskę kilka mld rocznie plus etacik ambasadorski.

  Na wiele spraw nie ma czasu i kasy ale na światopoglądowe średniowiecze jakie prezentuje pani Ania czy Ewa zawsze jest.
  Szlag by to trafił.
  Ile jeszcze wyciagną z naszej kieszeni ??

 • mothra.to.ja

  Oceniono 16 razy 10

  Nadziwić się nie mogę, kto na tych kołtunów głosował i dlaczego większość z wyborcow to ponoć wykształceni ludzie. Czy to polska norma?

 • paw73

  Oceniono 15 razy 7

  Rządy Donalda Tuska, czyli koalicji Platforma Obywatelska PSL przypominają rozwinięty tysiąckroć, bardziej niż PiS PO Samoobrona- Marcinkiewicza i Kaczyńskiego.
  Tusk z większą butą i pewnością łamie prawo i kpi sobie z tego, wiedząc ,że media mainstreamowe przemilczą i odwrócą uwagę obywateli od tych poczynań.
  Komisja ustawodawcza sejmu,której przewodzi i ma większość koalicja PO PSL, brutalnie rozbija i niszczy wszelkie próby zgłoszenia ustaw przez opozycję. Cisza w mediach o tym,że Polska pod rządami Tuska PO PSL, założyła i podsłuchiwała największą ilość obywateli w całej Europie.
  Sejm i Senat w rękach PO PSL stał się posłuszną prostytutką , która pod szantażem wykona polecenia alfonsa w osobie Tuska.Jakby chcieli mnie rzucić prokuratorom aby cie postawili mi zarzut za obrazę odpowiadam: Wpis może mieć znamiona lekkiego złamania prawa. Prokuratura w Warszawie stwierdziła,że złamanie prawa nie oznacza popełnienia przestępstwa. czyli można pisać o Tusku Kaczyńskim itd . co się chce Prokurator może mnie pocałować.

 • trajkotek

  Oceniono 7 razy 5

  Tusk wie, co robi ...
  .
  .
  .
  .
  .
  .__________________________________________________
  glosmichnika.blox.pl/2012/05/Premier-ja-przelecial.html

 • tegepe

  Oceniono 7 razy 5

  Kolejny przykład łamania standardów UE. Zafajdany kraj!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX