Dworak po miażdżącym raporcie NIK. "Tak to z pozoru wygląda..."

Niektórych nadawców, którzy dostali koncesję na nadawanie na pierwszym multipleksie, nie stać na opłaty koncesyjne - wynika z raportu NIK. Dlatego KRRiT zdecydowała się rozłożyć im opłaty na raty. - Tak to z pozoru wygląda i tak to mogą odbierać osoby, które nie zajmują się finansami publicznymi - tłumaczył w TOK FM Jan Dworak, przewodniczący Rady.
Według raportu NIK, firmy, które miały być w lepszej kondycji finansowej niż TV Trwam, nie są w stanie zapłacić za koncesję. Jednak to właśnie im przyznano koncesję na nadawanie na pierwszym multipleksie, a opłaty koncesyjne rozłożono na raty.- Dlaczego rozkładacie na raty opłaty dla innych nadawców? - zapytał w Poranku TOK FM Jana Dworaka Łukasz Grass. - Tak to z pozoru wygląda i tak to mogą odbierać osoby, które nie zajmują się finansami publicznymi, natomiast dla osób, które zajmują się finansami publicznymi, to sprawa powinna być dość jasna - tłumaczył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Przede wszystkim rozkładanie na raty nie jest pomocą publiczną - podkreślał.

"W momencie wydawania koncesji ważne, istotne było..."

- Opłata koncesyjna to 1/10, może 1/8 kosztów wejścia na multipleks - kontynuował Dworak. I zaznaczył, że to jednak nie decyduje o tym, który koncesjonariusz pozostanie na multipleksie ze względu na swoje możliwości finansowe, a który nie pozostanie. - Dla nas, w momencie wydawania koncesji, istotne było to, aby wydać koncesję podmiotom, które dawały największe prawdopodobieństwo, że udźwigną ten ciężar inwestycji - dodał.

Przewodniczący KRRiT tłumaczył, że sama opłata koncesyjna jest bardzo wysoka. - To mniej więcej 10 mln zł. KRRiT w bardzo wielu przypadkach przychyla się do wniosków koncesjonariuszy o rozłożenie na raty. Powtarzam: to nie jest pomoc publiczna - to pomoc w opłaceniu opłaty należnej skarbowi państwa. Takie rozłożenie na raty dostała część rozgłośni diecezjalnych, Polsat i kilka innych - wymieniał.

Szkoda dla skarbu państwa?

Według Najwyższej Izby Kontroli rozkładanie na wiele rat opłat koncesyjnych powoduje odroczenie pobrania dochodów budżetowych oraz jest "niecelowe i niegospodarne ze względu na dobro finansów publicznych". I do tego też odniósł się w Poranku TOK FM Dworak: - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykonała planowane przychody skarbu państwa w 160 proc. Rozłożenie na raty nie stanowi więc uszczuplenia dla skarbu państwa.Przewodniczący KRRiT odniósł się też do pomysłu Solidarnej Polski i Prawa i Sprawiedliwości, aby NIK na wniosek Sejmu wszczęła kontrolę przydzielania koncesji na pierwszy multipleks. - Niczego się nie obawiam - podkreślił Jan Dworak. - To jest dobre prawo posłów, żeby oczekiwać czy żądać takiej kontroli. Z mojego punktu widzenia muszę to jednak ocenić jako bezprecedensowe wkraczanie w kompetencje konstytucyjnego organu, jakim jest KRRiT. Mówię to po raz pierwszy, chociaż cała ta kampania trwa od początku roku. Dzisiaj jest tak, że legalizm postępowania KRRiT zbadał Wojewódzki Sąd Administracyjny, a przed nami najprawdopodobniej rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W tym sensie wkraczanie w pracę niezawisłych sądów przez Sejm jest zakłócaniem pewnych kompetencji i Rady, i sądów - dodał.

Przewodniczący podsumował: - Postępowanie się toczy, organy państwa działają prawidłowo, i myślę, że należy przestrzegać pewnego podziału władz. Zdaję sobie sprawę, że Sejm ma prawo do kontroli, ale postępowanie sądowe nie wskazuje, żeby działo się coś niewłaściwego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Dworak po miażdżącym raporcie NIK. "Tak to z pozoru wygląda..."
Zaloguj się
 • legrange

  Oceniono 32 razy 10

  NIE dla szamana z Torunia za wpajanie nienawiści moherom dla reszty narodu, za sianie nienawiści do legalnych rządów Polski, za ogłupianie przygłupów, za pazerność, za ograbianie moherów i za tłusty wygląd szamana.

 • andrzejt1950

  Oceniono 28 razy 10

  Gdyby wszyscy przestrzegali prawa jak pan Dworak ,Rydzyk już dawno siedziałby w więzieniu,,za marki przewożone w bagażniku, za stocznie.

 • waldi1953

  Oceniono 20 razy 8

  Ludzie przecież to takie proste: jednym z warunków było finansowe udowodnienie że posiada się środki na opłatę koncesji..Fundacja Lux Veritatis takowego nie przedstawiła, dlaczego??? to już inna sprawa.

 • kuja1933

  Oceniono 13 razy 7

  na jakiej podstawie dostał koncesję PULS2 jeżeli nie nadaje programu ?

 • kokokotek

  Oceniono 6 razy 6

  bylbym wdzieczny jakby autor tej notatki wyjasnil czemuz to niby raport niku o ktorym mowa ma byc miazdzacy. czyzby mial twarde okladki i spadl mu na stope? albo na co innego? szczerze wspolczuje. i co, w zwiazku z tym nie przeczytal? innych powodow nie widze.

 • stupid_writer

  Oceniono 18 razy 6

  Klamstwo, klamstwo, oto metoda Belzebuba z Torunia! A wystraszone "eminencje" go popieraja, bo sami "nabroili" w Komisji Majatkowej! To wojna KK z panstwem i tyle! Swinstwo okrutne!

 • tylk0p0

  Oceniono 21 razy 5

  Gdyby nasze Słoneczko chciało taką telewizję to by dało koncesję. Tam za dużo trudnych informacji podają i ludzie mogą się zagubić więc lepiej dbać o społeczeństwo. Mamy TVN mamy GW i nic więcej nie potrzebujemy. Kiedyś była tylko trybuna i było dobrze. Od nadmiaru nieocenzurowanych informacji tylko głowa boli więc doceńcie w końcu tą decyzję pisiory.

 • ccc-bbb

  Oceniono 27 razy 5

  Rozłożyć Dworakowi pensje na 100 rat! A co - przecież takie postępowanie nie będzie miało znaczenia dla dobra finansów jegomościa :)

 • mlody_wykrztalcony20

  Oceniono 15 razy 5

  Brawo panie dworak, w imieniu wszystkich młodych wykrztałconych chciałem panu bardzo podziękować za wykoszenie tego belzebuba z torunia z multipleksu. Metody są nie istotne. Następne POkolenia też będą wdzięczne, a w każdym mieście stanie pana pomnik. Cel uświęca środki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX