Prawnicy, nie krytykujcie Gowina. Wasz czas minął

"Jarosław Gowin rozpoczął dwie ważne reformy. Obie uderzają w silne grupy interesów, więc minister jest bez przerwy atakowany" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Witold Gadomski. Publicysta podkreśla, że krytykujący ministra prawnicy dotąd nie potrafili lub nie chcieli naprawić wymiaru sprawiedliwości. A reformy Gowina obnażają jego słabości.
Gadomski wskazuje, że Gowin już na starcie spotkał się z krytyką środowisk prawniczych, które patrzyły na niego z wyższością: "przecież on się na tym nie zna". "Znają się prawnicy" - pisze publicysta w "Gazecie Wyborczej". "Ale stan naszego wymiaru sprawiedliwości, którym prawnicy zarządzają, jest opłakany".

Publicysta oskarża środowiska prawnicze o bezpodstawne atakowanie Gowina i hamowanie zmian w systemie sprawiedliwości. "Minister, przeciwstawiając się im, działa w interesie ogółu" - podkreśla.

Gadomski pisze, że rządy próbują otworzyć regulowane zawody w kilku europejskich krajach i wszędzie wywołuje to protesty "tych, którzy odnoszą korzyści z ustawiania barier wstępu na rynek pracy". Jego zdaniem wiele osób krytykuje Gowina z powodu jego sprzeciwu dla europejskiej konwencji w sprawie przemocy w rodzinie. "Od jej zwalczania jest polski wymiar sprawiedliwości, który słabo radzi sobie nie tylko z tym problemem" - komentuje Gadomski, dodając: "reformy Gowina nie mają nic wspólnego z ideologią".

Krytykuje też Ryszarda Kalisza z SLD, który w Radiu TOK FM miał powiedzieć, że wszystko, co robi Gowin, jest błędne. "Czy Ryszard Kalisz jest zadowolony ze stanu wymiary sprawiedliwości?" - pyta. I punktuje jego patologie: ciągnące się latami procesy, nieefektywni sędziowie, bierność i niekompetencja prokuratorów. "Jeżeli sam ma krytyczną ocenę naszych sędziów i prokuratorów, to dlaczego krytykuje działania Gowina zmierzające do wydobycia wymiary sprawiedliwości z zapaści?".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Prawnicy, nie krytykujcie Gowina. Wasz czas minął
Zaloguj się
 • andjj

  Oceniono 12 razy 2

  globalizacja, prywatyzacja, deregulacja - trzy święte słowa ideologii neoliberalnej (Locke/Friedman). Więc proszę mi tu, panie Gadomski, nie wmawiać, że reformy Gowina nie mają nic wspólnego z ideologią. Mają.
  Poglądy Gowina to neoliberalizm gospodarczy, konserwatyzm światopoglądowy, czyli thatcheryzm w pigułce.
  Gowin to kwintesencja idei, które w ostatnich pięciu latach skompromitowała... sama rzeczywistość, a wcześniej m.in. czterech noblistów z tego wieku (Stiglitz, Akerlof, Krugman, śp. Osterle).
  Jeśli Gowin potrzebny jest komuś w Ministerstwie Sprawiedliwości, to... prawnikom i bankierom. Joseph Stiglitz (po aferze Barclays) mówi wprost: naprawianie świata zepsutego przez Gowinopodobnych trzeba zacząć od... zamykania bankierów w więzieniach: www.independent.co.uk/news/business/analysis-and-features/joseph-stiglitz-man-who-ran-world-bank-calls-for-bankers-to-face-the-music-7902920.html

  Gadomskiego, Wróblewskiego i paru innych dziennikarzy ślepo wierzących w neoliberalne idee, też wypadałoby skazać na pisanie w jakichś korwinowych zinach, a nie niby poważnej prasie...

 • tores307

  Oceniono 3 razy 1

  Prawnicy nie zarządzają wymiarem sprawiedliwości. Jedni stosują przepisy z rozmysłem i wyobraźnią, inni nie.
  Zmiana procedury karnej (podkreślam) może spowoduje przyśpieszenie procesu ale odezwą się głosy, że wyroki wydawane są na podstawie prawdy sądowej a nie prawdy materialnej. Poza tym przez tą zmianę nie zmieni się mentalność oraz sposób pracy sędziów. Przecież i teraz mamy art. 397 kpk, i co? I nic.

 • krukpl

  Oceniono 11 razy 1

  zamykanie sądów świetna robota teraz ludzie oprócz kasy na za adwokata , różne porady i pisma teraz koszty i czas podróży do odległych sądów to że pan jest publicystą nie znaczy że ma racje

 • krys58

  Oceniono 12 razy 0

  Pan Gadomski myśli kilka faktów.
  Reforma Gowina (?!) nie obnażyła słabości wymiaru sprawiedliwości. Miała byc podobno lekarstwem na te słabości.
  Nikt nie twierdzi, że wymiar sprawiedliwości jest ok. Sami prawnicy widzą że nie jest najlepiej
  Różnice są co do metod leczenia.
  Kolejny "wolny rynek" - tym rzem zamiast pietruszki ma być sprawiedliwość - na pewno nie nie załatwią wiele. Zwłaszcza jak ten co chce go zaordynować za bardzo nie rozumie jak ta sprawiedliwość dział.
  W Polsce jak nie wiadomo co robić to robi się reformę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX