"Powstanie 'ustawa-potworek'. W sprawach światopoglądowych nie ma miejsca na kompromis"

Kompromis można zawierać w systemie podatkowym, w świadczeniach socjalnych itd. Natomiast w kwestii in vitro, dążąc do kompromisu, może się tylko urodzić "potworek" - mówi w TOK FM senator Marek Borowski.
PO chce pogodzić pomysły konserwatywnych i liberalnych posłów tworząc kompromisowy projekt ustawy o in vitro. Jak pan ocenia dochodzenie do kompromisu? - pytał Grzegorz Chlasta.

"Nie ma miejsca na kompromis"

- W sprawach światopoglądowych nie ma miejsca na kompromis. Kompromis można zawierać w systemie podatkowym, w świadczeniach socjalnych itd. Natomiast w kwestii in vitro, gdy dąży się do kompromisu, może się tylko urodzić "potworek". Próba pogodzenia rozwiązań Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z pomysłami pana ministra Gowina będzie musiała doprowadzić do rozwiązania, które będzie po prostu niedobre - ocenia Marek Borowski, senator niezależny i były marszałek Sejmu.

Jak podkreśla, "projekt Kidawy-Błońskiej i tak jest kompromisowy". - W wielu krajach rozwiązania ws. in vitro idą dużo dalej. Zarodki nie są mrożone w nieskończoność, stają się przedmiotem badań naukowców. W projekcie pani Kidawy-Błońskiej jasno stwierdzono, że tego nie powinno się robić - dodaje.

"O propozycjach PiS zapomnijmy..."

Jednak - jak ocenia - projekt Jarosława Gowina jest po prostu zły. - Propozycja pana Gowina - choć nie jest tak skrajna jak projekt PiS, ale o nim zapomnijmy - doprowadzi do tego, że procedura in vitro będzie niezwykle utrudniona i bardziej kosztowna - podkreśla Borowski.

- Obawiam się, że dla tzw. jedności może powstać zły projekt. PO powinna przeanalizować, jak może wyglądać głosowanie nad projektem pani Kidawy-Błońskiej. Jeśli są szanse, by został uchwalony, trzeba iść w tym kierunku, nie patrząc na jakieś humory, na inne opcje. Natomiast jeżeli nie ma szans, lepiej zostawić kwestię in vitro tak jak jest. Nie mieszać - uważa Borowski. - W tej chwili ta metoda leczenia niepłodności jest dozwolona. Mamy natomiast problem finansowania, ale on może być rozwiązany oddzielnie. Lepsze to niż próbować wprowadzać uregulowania, które będą gehenną dla bezpłodnych par - dodaje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (34)
"Powstanie 'ustawa-potworek'. W sprawach światopoglądowych nie ma miejsca na kompromis"
Zaloguj się
 • yamako

  Oceniono 45 razy 37

  Watykan był już przeciwny sekcjom zwłok, szczepieniom, transfuzjom, przeszczepom itp. I za każdym razem wychodził na doktrynalnego idiotę. Prośba do wojujących religijnych ludków - nikt wam nie broni żyć według waszych zabobonów, macie święte prawo nie korzystać z antykoncepcji, in-vitro itp., ale nie narzucajcie swojej ciemnoty innym.

 • ciemnyludd

  Oceniono 28 razy 26

  G E H E N N A to nie propozycja Gowina, gehenna to ten cały SZEMRANY KONKORDAT, który POTRAFI nowoczesne państwo zamienić w WIELKĄ PARAFIĘ WATYKANU..... który z tysiącletnią wprawą ZAJĄŁ JUŻ MIEJSCE ZSRR...

 • yani-51

  Oceniono 22 razy 20

  ciekawostka jest to ze wiekszosc oponetow to ludzie ktorzy nie maja rodziny (biskupi)
  niektorzy pseudo-politycy typu kaczynski...
  oraz co najsmieszniejsze...70 letnie mochery.....kto u diabla im powiedzial ze beda na nich probowac in-vitro?.....tam sie juz n i c,,,procz glupoty nie przyjmie....;-))))

 • mrawo

  Oceniono 20 razy 20

  Uważam, że każdy człowiek powinien kierować się własnym sumieniem. Jeśli ktoś jest katolikiem, to nie będzie poddawał się aborcji, czy też (nieco dziwne) nie zastosuje in vitro. Chciałam zauważyć, ze w Polsce są nie tylko katolicy, a nawet sądzę, że jest ich (przynajmniej praktykujących) coraz mniej i dlaczego ludzie o innych poglądach mają się poddawać presji Kościoła i dewotów w postaci Gowina. Jeśli człowieka ma na sądzie ostatecznym sądzić Bóg, to dlaczego teraz sądzą go ludzie.

 • kat-kk

  Oceniono 17 razy 17

  Precz z konkordatem i nie trzeba będzie,żadnych hamujących kraj i rozwój kompromisów.

 • hosess

  Oceniono 25 razy 13

  in vitro jest swietną metodą, powinna, (przynajmniej za okres przygotowań do zapłodnienia) być dotowana przez NFZ

 • palmtop

  Oceniono 19 razy 13

  Donaldinho lubie Cię ale jak przepuścisz tę Gowinustawę to już Cię nie wybiorę - przestań się wreszcie bać sam widzisz że zmienia się światopogląd ludzi - czas na rewolucję. No dobrze Ty nie lubisz rewolucji. Wszystko powoli chociaż masz w d... Gowina i całe prawicowe skrzydło. I chcesz przeczekać jeszcze 4 lata az wymrą resztki.

 • zgryz3

  Oceniono 13 razy 13

  "W sprawach światopoglądowych nie ma miejsca na kompromis".
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  Oczywiście, że nie. Wierzący nie przyzna przecież, że trochę nie ma ma Boga, ateista nie zgodzi się, że trochę jest. Ale po mnogości wpisów widać, że to dla wielu za trudny temat.

 • siekier35

  Oceniono 13 razy 11

  nie ośmieszaj siebie marku.duszę zaprzedałeś diabłom w sutannach....tylko nie widzisz ogona który sterczy im spod czarnej kiecki i kopyta które wystaje eeech....gdzie ta lewica na którą głosowałem.....gdzie ci ludzie?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX