"Gowin teraz nie doprowadzi do rozłamu w PO. Będzie cementował swoje skrzydło do wyborów"

Nagrania z posiedzenia klubu PO pokazują wyjątkowo silną pozycję Jarosława Gowina w PO, ocenia prof. Kazimierz Kik. - Marginalny ruch konserwatywny w PO wyrasta na wewnętrzną alternatywę - uważa politolog. Ale w najbliższym czasie nie spodziewa się rozłamu w PO. - Gowin będzie cementował swoje skrzydło do czasu przedwyborczego - mówił w TOK FM.
Według "Newsweeka" gorąca dyskusja dotycząca kwestii światopoglądowych podczas ostatniego posiedzenia klubu PO trwała aż trzy godziny.

To wtedy poseł John Godson zadeklarował, że jeśli w sprawach światopoglądowch takich jak in vitro partia wprowadzi dyscyplinę głosowania, on odejdzie z Platformy Obywatelskiej.

Dyskusja zakończyła się reprymendą udzieloną przez premiera Tuska liderowi konserwatystów - min. Jarosławowi Gowinowi.

- Zwróciłbym uwagę na siłę Jarosława Gowina. Marginalny ruch konserwatywny w Platformie Obywatelskiej wyrasta na wewnętrzną alternatywną - komentował w TOK FM prof. Kazimierz Kik.

Zdaniem politologa, na pozycję Gowina trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy. - On działa na tle reorganizującego się Kościoła, który na nowo próbuje uzyskać wpływ na polską politykę. Gdyby nie to, Jarosław Gowin skończyłby jak Grzegorz Schetyna - zostałby zmarginalizowany - mówił prof. Kik w "Komentarzach Radia TOK FM".

Lider, któremu nie śpieszy się do odejścia "na swoje"

Jarosław Gowin nie boi się głośno mówić, że ma inne poglądy niż premier Donald Tusk. Tak było np. w przypadku słynnej konwencji Rady Europy w sprawie przemocy wobec kobiet. Minister sprawiedliwości od początku mówił, że sprzeciwia się podpisaniu przez Polskę tego dokumentu.

Zdania nie zmienił nawet po tym, jak szef rządu zapowiedział, że Polska podpisze konwencję. - Przyjmuję do wiadomości stanowisko premiera. Nie zmienię poglądów. Bo ministrem się bywa, a twarz ma się jedną. I poglądy ma się jedne - tak min. Gowin komentował w "Poranku Radia TOK FM" deklarację premiera Tuska.

Zdaniem prof. Kika, nie należy się spodziewać, że szef resortu sprawiedliwości szybko odejdzie z PO. - Myślę, że on będzie budował swoje skrzydło, cementował aż do czasu przedwyborczego - uważa politolog.

Jak podkreślał gość "Komentarzy Radia TOK FM", podziały w Platformie Obywatelskiej, wywołane przez kwestie światopoglądowe, pokazują, że nie zawsze da się "godzić ogień z wodą". A właśnie łączenie tego, co wydaje się nie do połączenia, dawało do tej pory sukces Platformie.

Ale mimo napięć w partii nie można zapominać, że jest coś, co łączy wszystkich polityków PO. - To władza - stwierdził - wzorem premiera - prof. Kazimierz Kik.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
"Gowin teraz nie doprowadzi do rozłamu w PO. Będzie cementował swoje skrzydło do wyborów"
Zaloguj się
 • od-or

  Oceniono 22 razy 6

  że Gowina Kaczyński oddelegował aby PO rozsadził od środka to było czuć na sto kilometrów że Tusk się nie połapał ?

 • brenda11b

  Oceniono 29 razy 5

  ale kto będzie głosował na partię gowina, chyba zwolennicy pisu? Bo ja głosuję na PO Donalda Tuska. Gowin niech idzie do pisu!!

 • ta_facetka

  Oceniono 3 razy 3

  Niech sie odlaczy w cholere razem z podobna sobie przykruchtowa konserwa i zalozy partie ELCD. (Kto rozszyfruje te abrewiature, ma u mnie piwo)

 • cichy_kurt

  Oceniono 5 razy 3

  Gowin niech zwija swoje skrzydła i leci za morze przy okazji niech weźmie ze sobą kaczkę i wszyscy się ucieszą

 • teacher

  Oceniono 5 razy 3

  Chyba jednak ma rację, że do wyborów nie będzie przewrotu. G. będzie się cementował z Ziobrem i Rokitą. A jeszcze przed wyborami poprą go odłamu roklekotanego PIS-u, który już nie będzie wierzył w zwycięstwo Jarosława. Nie da się ukryć, że to Gowin jest przyszłością polskiej prawicy i czują to także liderzy PIS-u, którzy coraz częściej wyrażają się o nim nader pochlebnie. Gowin któregoś dnia stanie na czele ogromej prawocowej koalicji. (Zapisz tę datę).

 • i-tyle

  Oceniono 3 razy 1

  ciężko to komentować. Dziukusy wysyłają sygnały to innych dzikusów, żeby demokratycznie przegłosować ludożerstwo. Mądre naukowe głowy zastanawiają sie nad propozycją dzikusów, ustosunkowują sie na serio do "dyskusji", oto Wyszczerbiony Ząb Mbumba argumentuje, że mięso ludzkie jest pożywne i zdrowe, a krew dodaje siły, im silniejszy był jedzony tym lepiej dla jedzącego. Pozostają kwestie szczegółowe, czy mozna jeść innego człowieka również w piątki i czy diabłów na końcu szpili jest sześciu. Tutaj prym wiodą eksperci od mniemanologii stosowanej, pijący prawdziwą krew i jedzący prawdziwe ciało pod postacią prawdziwej krwi i prawdziwego ciała. Jedyniesłuszny Tusk jest za a nawet przeciw, pójdzie na "kompromis".

 • darkseid

  0

  pan minister sprawiedliwości Gowin zajął się politycznymi kombinacjami i zapomniał zupełnie o sprawach swojego resortu. Lidzbark Warmiński wciąż pozostawiony w rękach zorganizowanej grupy przestępczej podającej się za policję: lidzbarkwarminski.wm.pl/132099,Sledztwo-umorzono-bo-nie-wykryto-sprawcow.html#axzz2JISf5y2F

 • ciemnyludd

  Oceniono 2 razy 0

  Kamiński w CBA a Gowin w rządzie... to TYLKO PIS-owski desant, a skutki IDENTYCZNE ... WSTYD PANIE PREMIERZE TUSK, niech pan uczy od Kaczyńskiego, JAK SIĘ ROBI CZYSTKI PO ZDOBYCIU WŁADZY...

 • wuetend

  Oceniono 4 razy 0

  Frakcja może liczyć się w ramach partii, może być nawet i potężna, ale i tak na wyborach wszystko rozbije się o poparcie społeczne. A tutaj stonowane ugrupowanie konserwatywne może przepaść. Dziś musi być łomot, musi być przaśnie, musi się pieklić jak w kurniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX