Ile pieniędzy mają z Elewarru bohater taśm, szefowa gabinetu Sawickiego i inni ludowcy? [LICZBY]

Andrzej Śmietanko - 29 tys. zł miesięcznie plus 3 proc. prowizji od zysków Elewarru. Szefowa gabinetu ministra Sawickiego, b. szef jego gabinetu i inny pracownik ministerstwa - po 4 tys. za zasiadanie w radzie nadzorczej... To nie koniec. Ile pieniędzy wyciągają działacze PSL z jednej tylko państwowej spółki i ilu ich tam jest? Sprawdziła "Gazeta Wyborcza".
Wczoraj minister Marek Sawicki zapowiedział swoją dymisję w związku z "taśmami PSL". Były szef Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik ujawnia na nich, jak - jego zdaniem - działacze PSL wykorzystywali Agencję i jej spółki dla prywatnych korzyści. Ile rzeczywiście zarabiają główny bohater taśm Andrzej Śmietanko i inni ludowcy? O rewelacje z nagranej rozmowy "Gazeta" zapytała władze spółki Elewarr, która należy do ARR i zarządza największymi w kraju elewatorami zbożowymi. Jej zarząd poinformował "Gazetę", że były prezes, obecnie dyrektor Andrzej Śmietanko zarabia ok. 29 tys. zł miesięcznie. Dostaje też prowizję od zysków osiąganych przez spółkę - 3 proc. (w ub.r. zyski wyniosły ok. 5,5 mln zł).

W pięcioosobowej radzie nadzorczej Elewarru jest dwóch pracowników Ministerstwa Rolnictwa - Ireneusz Niemirka i Magdalena Kosel, szefowa gabinetu politycznego Sawickiego. Jest też Przemysław Litwiniuk, były szef gabinetu ministra, obecnie dyrektor fundacji rolnej na garnuszku resortu finansów, oraz Józef Kulza, pracownik innej agencji rolnej, którego nazwisko pada w nagranej rozmowie, gdy mowa o budowie domu obok posesji Śmietanki. Przewodniczącym rady Elewarru jest wiceprezes ARR Lucjan Zwolak. Wszyscy zarabiają tam (poza podstawowymi pensjami) po około 4 tys. zł miesięcznie (przewodniczący przeszło 5 tys.).

W łódzkiej spółce córce Elewarru o nazwie Arrtrans pracuje 13 osób, a jej siedmioosobowa rada nadzorcza jest lepiej wynagradzana niż ta w spółce matce. Członkami rady Arrtransu są m.in.: Andrzej Śmietanko (zarabia dodatkowo ok. 7 tys. zł), Anita Szczykutowicz, pracownica resortu rolnictwa (z dodatkowym wynagrodzeniem 5,2 tys. zł), Andrzej Łuszczewski, p.o. prezesa ARR (5,2 tys. zł), Andrzej Groszek, były szef gabinetu politycznego Śmietanki, gdy ten był ministrem rolnictwa (5,2 tys. zł).

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Ile pieniędzy mają z Elewarru bohater taśm, szefowa gabinetu Sawickiego i inni ludowcy? [LICZBY]
Zaloguj się
 • czytelnik52

  Oceniono 15 razy 15

  Żal mi pierwszego strażaka pożarnictwa generała - z własnego nadania - Pawlaka, który o niczym nie wiedział.
  Mam nadzieje, że ten gościu odpowie za wszystko przy najbliższych wyborach!!!

 • zbs5801

  Oceniono 17 razy 15

  To jest skandal. Jak tak można doić ten kraj a w telwizji występować i opowiadać dyrdymały jak to się ciężko pracuje dla Polski. Rozgonić to towarzystwo. Koniecznie należy zmienić przepisy i zakazać aby w spólkach skarbu Państwa jedna osoba była w kilku radach nadzorczych. Czy to prawda że brat niby takiego uczciwego Kłopotka jest doradcą !!! prezesa w Elwarr ?? Tam nepotyzm i korupcja śmierdzi na kilometr. W kraju jest 12 % bezrobocie całe rodziny żyją za 700-800 zł a panowie na państwowych posadach przydzielają sobie horendalne pensje i wybierają się wzajemnie do rad. Zapewne robi tak każda partia. PSL został przylapany. Dlatego ludzie mają dosyć tego, nie chodzą na wybory i gdyby mogli nie placiliby ani grosza podatku na ntakich leni politycznych. Dlaczego mamy ich mieć na utrzymaniu !!!! Skończyć z tym bo lud się ruszy !!!

 • jacz3

  Oceniono 11 razy 11

  w każdym województwie w tzw, ARR ma fuchę ok 8000 luda z PSla.
  Biorą kasę za nic.
  najgorsze , ze do KRUSu dopłaca sie 17 mld = 17 000 000 000 co roku.
  Wszystko dlatego , ze Tusk czy inny Kaczyński potrzebuje 5 % głosów.

  Strasznie drogi i cvwany ten języczek u wagi.

 • ek1111

  Oceniono 11 razy 11

  Elewarr.
  Pięknie to brzmi. Coś jak lewar do wynoszenia w górę. Ma się rozumieć, lewaruje się krewnych i znajomych PSLu

 • aniapuszek

  Oceniono 10 razy 10

  "Gazeta" zapytała władze spółki Elewarr, która należy do ARR i zarządza największymi w kraju elewatorami zbożowymi. Jej zarząd poinformował "Gazetę", że były prezes, obecnie dyrektor Andrzej Śmietanko zarabia ok. 29 tys. zł miesięcznie. Dostaje też prowizję od zysków osiąganych przez spółkę - 3 proc. (w ub.r. zyski wyniosły ok. 5,5 mln

  Czy to jest normalne, żeby urzędnik państwowej firmy zarabiał oprócz pensji 3% od zysków rocznie, spółki, która przynosi milionowe zyski - spółki skarbu państwa????

  Nie mogę już patrzeć na te opasłe wieprze z PSL, które latami pasły się na majątku rządowym, czyli de facto majątku wszystkich Polaków. Kto by nie chciał oprócz pensji 29 tys i wycieczek zagranicznych zgarnąć 5,5 miliona rocznie. Ciekawe jak długo Pan Śmietanko tak sobie żył, ale już po roku takiego układu jest milionerem. Natomiast przeciętny Polak haruje jak wół na kredyt na mieszkanie za 300 tys. które spłaca 30 lat. MAKABRA. To jest republika bananowa, ta nasza Polska, albo kraj mafiosów z PSL i PO!!!

 • maczab1

  Oceniono 10 razy 10

  po raz kolejny oglądamy słyszymy jak to PSL na żywca okrada społeczeństwo, swoimi tabunami kolesiów, rodzin, czy partyjnych działaczy. Czas to zgniłe śmierdzące towarzystwo pognać na zbity pysk z piętnem nigdy więcej taki klan rzezimieszków nie ma powrotudo państwowych instytucji.

 • sundragonnet

  Oceniono 10 razy 10

  Kochani wyborcy! Ludzie skupieni w PSL to nie są żadni "ludowcy".To jest konkretna,ściśle określona grupa ludzi wzajemnie siebie promujących dla osiągania korzyści majątkowych.Nikt spoza ciągnącego się od czasów przekształconego w 1989 roku Z.S.L. w tzw."P.S.L' układu biznesowego nie jest w stanie wejść do struktur partyjnych tego stronnictwa.Nikt"surowy",nowy,tym ludziom obcy rodzinnie nie będzie dopuszczony do pieniędzy jako działacz PSL.Dlatego w Sokołowie Marek Sawicki ma ksywę "Szapiro" i nikt tam inaczej nie nazwie tego byłego już ministra.

 • emerytgw

  Oceniono 10 razy 10

  Nie ważne jest ile kto zarabia i skąd jest. Trzeba uregulować sprawy rad nadzorczych spółek państwowych i raz na zawsze określić, że nie mogą w nich zasiadać pracownicy resortów i władz terenowych, a także pracownicy rozmaitych spółek państwowych. W ogóle należy rozważyć, czy w spółkach państwowych i samorządowych potrzebne są rady nadzorcze. Przecież odpowiednie resorty i władze terenowe są odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie takich spółek.

 • drummerin

  Oceniono 12 razy 10

  No to teraz wiecie na co idą wasze podatki! PŁAĆCIE ludziska, wypełniajcie PITy, a te złodziejskie praktyki niech trwają w najlepsze.

  I niech ktoś mi powie, że " Ojczyznę kochać trzeba i szanować, nie pluć na godło..." Muniek, napisz coś na czasie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX