NIK ponownie skontroluje Elewarr. "Jeśli pieniądze (1,4 mln) nie zostały zwrócone, będzie wniosek do prokuratury"

Kontrolerzy NIK sprawdzą, czy członkowie władz Elewarru zwrócili nienależne im ponad 1,4 mln zł. - Jeśli pieniądze nie zostały zwrócone, kierujemy wniosek do prokuratury - zapowiedział w TOK FM Paweł Biedziak, rzecznik NIK.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła działalność Elewarru w czerwcu 2011 roku. Dokument zawierający długą listę nieprawidłowości trafił m.in. do premiera Tuska, min. Sawickiego oraz do parlamentarzystów.

W raporcie znalazło się wyliczenie wynagrodzeń pobranych niezgodnie z prawem przez członków zarządu i rady nadzorczej Elewarru. To ponad 1,4 mln zł.

Jak mówił Paweł Biedziak w TOK FM, firma najpierw walczyła z NIK w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. A po tym jak przegrała, "skierowała skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego".Teraz Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, czy wnioski jej raportu zostały wykonane. - Jeśli pieniądze nie zostały zwrócone, skierujemy wniosek do prokuratury - zapowiedział Paweł Biedziak w "Poranku Radia TOK FM".

Audytor to nie egzekutor

Historia kontroli w Elewarze pokazała, że negatywne raporty nie doprowadziły do zmiany sytuacji w spółce skarbu państwa.

- Po co przeprowadzacie kontrolę, która kończy się grubym zeszytem ustaleń pokontrolnych, i ten zeszyt pokrywa się grubą warstwą kurzu? Może w ramach oszczędności NIK by trochę zrestrukturyzować? - pytał Jan Wróbel, gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

- Rozumiem tę prowokację. Ale NIK nie jest audytorem, który zamienia się w egzekutora. Naszą rolą jest dostarczenie wiedzy ministrom. Raport za każdym razem ląduje też na biurku premiera i dociera do posłów. Przekazujemy go także opinii publicznej. Ale na tym kończy się nasza rola - odpowiadał Biedziak.

Dlatego w sprawie nienależnych wynagrodzeń dla władz Elewarru wszystko może się skończyć na wniosku do prokuratury. - Ale nadal nie egzekwujemy wniosków raportu. Nadal NIK jako audytor nie może przyjść i powiedzieć: zwracajcie pieniądze albo... Co? Rozstrzelamy na placu apelowym? - pytał retorycznie rzecznik Najwyższej Izby Kontroli.

O Elewarze przypomnieliśmy sobie dzięki taśmom PSL. Były prezes firmy, a obecnie dyrektor Andrzej Śmietanko jest jednym z głównych bohaterów rozmowy między Władysławem Serafinem i Władysławem Łukasikiem.

Śmietanko jako dyrektor zarabia ok. 29 tys. zł. Oprócz tego ma prawo do prowizji od zysków firmy - 3 proc. Jak informuje "GW, Śmietanko zarabia również w spółce córce Elewarru ok. 7 tys. zł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (76)
NIK ponownie skontroluje Elewarr. "Jeśli pieniądze (1,4 mln) nie zostały zwrócone, będzie wniosek do prokuratury"
Zaloguj się
 • judas1

  Oceniono 32 razy 32

  Będę strzelał (moim zdaniem z dużą dozą prawdopodobieństwa): 1.4 mln nie zostały zwrócone....

 • al244

  Oceniono 30 razy 28

  co to znaczy "jezeli nie zostały zwrócone to skierujemy sprawę do prokuratury"?
  czy to kur#a kasa pożyczkowo-zapomogowa?
  jeżeli wziął bezprawnie to prokurator powinien wkraczać od razu a nie czekać na pozwolenie premiera.
  rząd, urzędy, nik, prokuratorzy - oni wszyscy tylko ciągną forse i emeryturki.
  nic nie zrobią
  beknie jakiś zastępca dyrektora w jakiejś podrzędnej firemce i na tym się skończy
  zakład

 • ciotka_ltd

  Oceniono 23 razy 23

  I co jeszcze? Gdyby Polska byla krajem normalnym, to juz wczoraj nie tylko dokumenty tej spolki, ale i wszelkich spolek Agencji Rolnej (i samej Agencji) powinny byc zabezpieczone przez ABW. Przeciez to zadne przesladowanie - czynnosci sprawdzajace, uczciwym wlos z glowy nie spadnie, a nieuczciwi nie zdaza zamacic.
  Co to? Funkcjonariuszy zabraklo? A moze Generalny Prokurator wzial urlop? Taka decyzja naprawde nie wymagala wiele odwagi.
  Coz... To Polska wlasnie.

 • bambaryla63

  Oceniono 20 razy 20

  A KIEDY KTOŚ ZAPYTA O SENS ISTNIENIA TAKICH SPÓŁEK jak Elewarr ???
  zamiast sprzedać te wszystkie byłe państwowe elewatory i silosy to podrobili z tego spółki w których zatrudniają kolesiów .. a takie spółki to samograje ... zajmują się głównie przechowywaniem rezerw państwowcy ..czyli wystarczył by kierownik elewatora i księgowa do rozliczeń .... a jest kilkanaście spółek powstałych na bazie PZZ i innych podmiotów około rolniczych wszystko t trafiło do Agencji Rolnych .. a ci powołali sobie spółki zoo i tak spokojnie mają kilka tysięcy mniej lub bardziej lukratywnych etatów dla kolesiów . .... powinni dawno to wszystko sprzedać i zasilić budżet państwa ..... to samo z gruntami rolnymi ...
  mają jeszcze z milion hektarów które sprzedały by się od ręki za min 20tys/ha .... ale nie ... bo wtedy trzeba by zlikwidować wszystkie te agencje około rolnicze

 • starzec63

  Oceniono 19 razy 19

  Za co my płacimy ministrom, posłom, prokuratorom ? Za pierdzenie w fotele i udawanie że nie widzą przekrętów ?. Jak żyć Panie Premierze ? Jak żyć ? Żądajmy okręgów jednomandatowych lub innego sposobu powstawania list partyjnych na wybory. Niech o miejscach na liście decyduje losowanie przez Komisję Wyborczą. Niestety my jako naród i suweren, gó... mamy do gadania. Coraz częściej zastanawiam się jak wywalić ze stołków całe to towarzystwo ? Jak pozbyć się tej partyjnej hołoty okradającej nas.

 • przemyslaw47

  Oceniono 18 razy 18

  Człowiek ogląda każdą złotówkę przed wydaniem a "oni " kręcą lody.
  BOŻE !! jakie apanaże !!
  A gdzie Pan VINCENT ?! dziura budżetowa ??!! a mój niedawno narodzony wnuk
  ma do spłaty - 30 tys. złotych ??!! za wasze balangi ??!!
  Ożżżż q..a nóż mi się w kieszeni zamknął.
  Panie Prezydencie, Panie Premierze,... POLSKA TONIE !!
  Kto jest odpowiedzialny za to co jest ?? było ?? będzie ??
  Czyżby TEN WSPANIAŁY NARÓD był potrzebny tylko w czasie wyborów ??

 • angrusz1

  Oceniono 15 razy 15

  Koszty kampanii wyborczych są wysokie więc partie starają sie tak obsadzać stanowiska swoimi ludźmi , aby ci potem na tę kampanię się zrzucili .

  Taki mechanizm jest w każdej partii .

 • tades1

  Oceniono 17 razy 15

  co tutaj komentować ? było przyzwolenie góry aby kosili kasę i tyle .
  Informacje otrzymali członkowie rządu , ministerstwo rolnictwa i parlamentarzyści .
  Kroją nas w dupę równo , brak słów .

 • i_ona_wie_o_co_chodzi

  Oceniono 14 razy 14

  Chłopstwo samo zwróciło uwagę na swoje złodziejstwo? To miłe :-D Do tej pory kryli się po kątach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX