Spór o "lemingi"? Lepszy byłby spór o młodych [POLEMIKA Z LESZCZYŃSKIM]

"Lemingi zatopią prawicę" - stwierdził w "Gazecie Wyborczej" Adam Leszczyński. - Nie, zawężanie całej diagnozy do stosunkowo nielicznej grupy młodych ludzi jest błędem - polemizuje dr Robert Sobiech, socjolog z UW.
A chodzi o tezę Leszczyńskiego, który napisał w dzisiejszej "Wyborczej": "Kiedy nasza prawica narzeka na 'lemingi', pokazuje tylko swoje wyobcowanie z tych, którzy w przyszłości będą decydować o wynikach wyborów, młodych, wykształconych Polaków".

Zdaniem publicysty to właśnie dzięki tej grupie można będzie w przyszłości wygrywać wybory. - Ta teza nie jest prawdziwa - polemizuje w rozmowie z TOK FM dr Robert Sobiech z Uniwersytetu Warszawskiego. I komentuje z perspektywy największej partii opozycyjnej: - Jeżeli byśmy mówili o prawicy jako PiS-ie, to partia ta miała kilka prób pozyskania "lemingów". Nawet w ostatnich wyborach postawiła trafną diagnozę "szklanego sufitu" - na poziomie ludzi w młodym wieku spoza dużych centrów miejskich - to było trafione. Wtedy też nikt nie używał słowa "leming" - dodał.

Problem? Wymiana pokolenia

- Problemem tej prawicy jest to, że dążenie do pozyskania "lemingów" oznacza straty na dzień dzisiejszy - kontynuuje socjolog. - Czyli trzeba w pewnym momencie przestać mówić językiem, który jest zrozumiały dla dotychczasowego twardego elektoratu PiS-u i dokonać zwrotu w kierunku młodszego pokolenia. Bardzo możliwe, że będzie to oznaczało natychmiastowe ubytki w elektoracie - zaznaczył.

Zdaniem socjologa lepiej mówić o "młodych i wykształconych", bo mówienie o "lemingach" to warszawocentryczny punkt widzenia. - Jakby pojechać do miast powiatowych, to ci sami ludzie, "lemingi", to z punktu widzenia socjologicznego ten sam elektorat co wielkomiejski, ale zupełnie różne kategorie społeczne. Namawianie prawicy, żeby zajęła się krakowskimi czy warszawskimi "lemingami" jest więc niecelowe. Bo więcej taki PiS może stracić niż zyskać - tłumaczy.

Klasa średnia - potrzebna?

Zdaniem Sobiecha nieprawidłowe jest równanie "lemingów" z klasą średnią. - Jeżeli klasę średnią mierzyć poziomem dochodów i wykształceniem, to jest jasne, że rozciąga się ona znacznie szerzej, niż kategorie opisane przez Leszczyńskiego - zauważa. - Zawężanie całej diagnozy do stosunkowo nielicznej grupy młodych ludzi posiadających dobrą pracę i wykształcenie i tworzenie w tym miejscu sporu politycznego, jest błędną diagnozą polityczną - dodaje.

Podkreśla jednak, że na poziomie jednak dyskursu publicystycznego, "gdzie po drugiej stronie są publicyści prawicowi, którzy reprezentują też grupy ludzi mieszkających w dużych miastach, dobrze zarabiających i wykształconych", takie porównanie jest zrozumiałe. - Ci publicyści chcieliby, żeby te "lemingi" były "ich lemingami". Ale ciągle to spór o "lemingi", a nie spór polityczny o to, jak pozyskać młode pokolenie - podsumowuje socjolog.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (25)
Spór o "lemingi"? Lepszy byłby spór o młodych [POLEMIKA Z LESZCZYŃSKIM]
Zaloguj się
 • koballt

  Oceniono 8 razy 8

  Przecież w ostatnich wyborach był spadek poparcia młodych dla PO i wzrost poparcia emerytów ZUSowskich

 • rbik53

  Oceniono 6 razy 2

  .... lemingi czy czereśniaki.... wybór wydaje się prosty...

 • qret1n

  0

  Już szczerze mam dosyć dyskusji o lemingach.
  No dobra, jestem tym sympatycznym zwierzątkiem i co z tego? To nie najgorsze wyzwisko z ust wysmarowanych „miłością bożą” jakie słyszałem. „Zdrajca”, „libertyn”, „sodomita”, „morderca nienarodzonych”... Taaa, lemingi to jeszcze najlepsze na co stać „prawdziwych” chrześćjan i „patryotów”.

  Co ta etykietka zmienia w moim życiu lub innych? Dlaczego dziennikarze nie dadzą zgasnąć temu tematowi naturalnie, po co wciąż go odgrzewają? Paru durniów może pomyśleć, że ja jako leming wpadłem w jakąś „panikę”. Dajcie już spokój tym lemingom. Ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Kogo chcecie przekonać? Do czego? Co wam zależy na ich zdaniu? Mają nas nagle pokochać i wycofać wyzwisko? I to na drodze racjonalnej argumentacji? Wolne żarty: ci ludzie dobrowolnie wyrzekli się rozumu na rzecz wiary.
  Mi tam nacią od pietruchy zwisa jakie wyzwisko stworzył dla mnie zbiorowy, natężony wisiłek umysłowy tej ciemnej, jednorodnej masy. Doceniam, że wogóle na jakąkolwiek aktywność intelektualną się zdobyli :)
  Taka umysłowa paraolimpiada :)

 • trajkotek

  0

  a Wajraka o lemingach i hyjenach czytał?

 • kieliszki

  Oceniono 3 razy -1

  W Polsce jest tylko jeden uniwersytet - taka mysl się nasuwa przyglądając się medialnemu doborowi uniwersytetowych rozmówców.

 • sceptyq

  Oceniono 21 razy -3

  Kiedy lemingi obudzą się z letargu zatopią Tuska wraz z jego wyspą skarbów dla kolesi.

 • olias

  Oceniono 28 razy -8

  jest tylko jeden rodzaj lmingów. a ich definicja - jeśli ma być prawdziwa, czy w miarę poprawna - musi być oderwana od partii. choć nie ulega wątpliwości że zdecydowana większość lemingów kocha PO, szerzej - środowisko Unii Wolności.
  leming - osoba nie posiadająca własnego zdania, niezdolna do oceny krytycznej otoczenia i zjawisk zachodzących w społeczeństwie. zadawala się papką podawaną przez środki masowego przekazu.

 • abhaod

  Oceniono 12 razy -10

  W Lemingradzie bez zmian.
  www.rp.pl/artykul/786842,917782-Izrael--Biblia-w-koszu.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX