"W Polsce panoszy się chamstwo i terror palaczy" - poseł PO chce całkowitego zakazu palenia

Poseł PO Jacek Żalek zapowiadał, że zgłosi projekt, który zakaże palenia w ogródkach piwnych. W rozmowie z nami idzie jeszcze dalej: jego zdaniem palenie powinno być całkowicie zakazane także na ulicach i w mieszkaniach. Wyjątkiem byłyby tylko pomieszczenia z odpowiednią wentylacją. Co na to PO? - To już dyskryminacja palaczy - mówi Stefan Niesiołowski.
- W Polsce w zasadzie nie istnieje żadna kultura palenia i, niestety, panoszy się chamstwo i terror palaczy, którzy gdziekolwiek się pojawią, zasmradzają powietrze. Wbrew pozorom palenie - czy to w pomieszczeniu, czy na powietrzu - nie zmienia faktu, że ten dym jest szkodliwy - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Jacek Żalek.

Wcześniej - w portalu NaTemat.pl - zapowiedział zgłoszenie projektu nowelizacji Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Ma on zakazać palenia w ogródkach piwnych.

Zakazać palenia także w mieszkaniach bez odpowiedniej wentylacji

Zdaniem posła Żalka palenie powinno być dozwolone tylko w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją. I nie chodzi tutaj jedynie o pomieszczenia w lokalach, ale także o prywatne mieszkania. - Nie widzę powodu, dla którego ktoś ma palić w mieszkaniu i cały szyb w bloku czy w kamienicy ma wdychać ten smród papierosów. Sam z własnego doświadczenia wiem, że jak ktoś pali na dole pode mną, to ja, niestety, w bloku to czuję - stwierdza.

I dodaje, że jest również za całkowitym zakazem palenia na ulicach. - Pierwotnym prawem człowieka jest prawo do świeżego powietrza. W każdym miejscu - zaznacza Żalek.

"To jest już dyskryminacja palaczy"

- Jak ktoś idzie do toalety i ma rozwolnienie, to też narusza prawa? Sam wielokrotnie padłem ofiarą tego typu łamania praw - ironizuje na temat wypowiedzi posła Żalka Stefan Niesiołowski z PO. I dodaje: - Ja rozumiem, że nie palimy w pomieszczeniach zamkniętych i tak dalej. Ale ten pomysł to jest już dyskryminacja palaczy. Gdzieś ci ludzie przecież muszą palić. Uważam, że tak jak jest teraz, zupełnie wystarczy - stwierdza.

Jego zdaniem, pomysły posła Żalka mogą mieć marne szanse na wejście w życie. - Nie wiem, jak widzą to inni posłowie, ale myślę, że w tej sprawie będzie całkowita wolność głosowania - jeżeli w ogóle ten projekt będzie zgłoszony, bo myślę że rząd raczej wyrazi sprzeciw - mówi Niesiołowski.

Projekt nowelizacji, która zakazywałaby palenia w ogródkach piwnych Jacek Żalek ma zamiar zgłosić po wakacjach parlamentarnych.

Ostatnia nowelizacje ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej weszły w życie 15 listopada 2010. Wprowadziły zakaz palenia w większość miejsc publicznych, w tym w restauracjach, barach i kawiarniach, z wyjątkiem oddzielnych pomieszczeń do tego przeznaczonych.

Co myślisz o pomysłach posła Jacka Żalka?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
"W Polsce panoszy się chamstwo i terror palaczy" - poseł PO chce całkowitego zakazu palenia
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 31 razy 27

  "W Polsce panoszy się chamstwo i terror prawicowych katoli"
  To jest poważniejszy i bardziej szkodliwy problem.

 • demolka666

  Oceniono 32 razy 20

  niech się oseł żałek rzuci z okna najlepiej, jestem palaczem i mam dosyć ograniczania moich obywatelskich praw przez takich ćwoków jak żałek - nikomu w nos nie dmucham więc niech żałkopodobni odpierd...lą się ode mnie :)

 • anzimonek

  Oceniono 28 razy 20

  Panie Poseł, weź się pan do roboty, bo gospodarka w potrzebie. Bezrobocie rośnie, firmy plajtują a wy się pierdo..mi zajmujecie! Chrzanicie każdą ustawę i nie pilnujecie rządu, ktory rozdmuchał administrację. Może należaloby zapalić na uspokojenie!?

 • rbik53

  Oceniono 17 razy 17

  W Polsce panoszy się chamstwo i terror palaczy. Jak dodamy jeszcze do tego kretynizm niektórych posłów, to zaczyna być strasznie.

 • munkela

  Oceniono 19 razy 17

  W Polsce panoszy sie chamstwo i terror PIJAKOW !
  Proponuje natychmiastowe zamkniecie wszystkich ogrodkow piwnych.

  A nastepnie zakaz sprzedazy napojow alkoholowych w restauracjach i kawiarniach.
  Pijany konsument wprowadza bowiem dyskomfort pozostalych klientow.

  Kiedy juz to zostanie wprowadzone , nastepnie nalezy wprowadzic zakaz spozywania alkoholu w mieszkaniach prywatnych.

  Awantury pijackie, jakze czeste w polskich domach, :

  a) powoduja przerazenie dzieci
  b) zaklocaja spokoj nie tylko uczestnikow biesiady ale rowniez sasiadow.
  c) sa powodem braku snu zarowno uczestnikow biesiady jak i sasiadow a to pociaga za soba bezproduktywnosc tych osob w pracy , nastepnego dnia ( jezeli wogole sie w niej pojawia! )

  P.S. Osoby spozywajace alkohol w nadmiarze sa OBCIAZENIEM DLA BUDZETU PANSTWA !
  Praca policji, izby wytrzezwien, utrzymanie dzieci w domach dziecka, leczenie pobitych a czesto wrecz skatowanych zon ( lub mezow) i dzieci oraz leczenie samego pijaka to olbrzymie sumy.

  Cierpienia rodzin oczywiscie nie mozna przeliczyc na pieniadze.

  I co pan na to, panie Zalek?

 • malutkipistolecik

  Oceniono 16 razy 14

  Gdyby palacze (sam nie palę) pewnego dnia porzuciliby swój zgubny nałóg i zaprzestali kupowania papierosów, budżet jest w stanie wytrzymać 21 dni, bez zakupów paliwa o siedem dni krócej, bez papierosów i paliwa 7 dni. Zastanów się pan. Żalek.pl

 • poppers68

  Oceniono 22 razy 14

  Na wstępnie bardzo ale to bardzo przepraszam mieszkańców Białegostoku oraz okolic...

  Panie Żalek,
  Ja bardzo Pana proszę, aby Pan nie majstrował zarówno przy invitro jak i w temacie jak wyżej.
  Ja bardzo Pana proszę aby Pan nie ograniczał sobie wizji nowoczesnej Europy do Białegostoku a najdalej do Warszawy.
  Ja bardzo Pana proszę aby wreszcie stał się Pan Europejczykiem a nie uosobieniem Ściany Wschodniej tego kraju.
  Ja wreszcie bardzo Pana proszę aby troszkę prywatnie pojeździł Pan po Austrii, po Germanii ,po Szwajcarii - bez strachu typowego dla mieszkańca wspomnianej Ściany.
  Bo proszę Pana, być abiturientem słabiutkiej uczelni w Białymstoku to jeszcze nie powód aby tworzyć nam tu mentorskie pouczanki , co dobre dla par invitro a co nie - co dobre dla społeczeństwa a co nie....
  I nie tylko o palaczy tu chodzi.
  Czy naprawdę majstrowanie wokół prawa mamy pozostawić przedstawicielowi tradycyjnego sposobu myślenia, dla którego zaścianek zakończył się po przeprowadzce do Warszawy?.
  To jeszcze baaaaardzo niewiele , Panie Żalek.
  Zatem ,spotkajmy się w Berlinie , spotkajmy się w Hannover'rze - pokażę Panu społeczeństwo nowoczesne, społeczeństwo otwarte na innych , społeczeństwo tolerancyjne ale bez rozpasania, społeczeństwo żyjące efektywnie w ramach bardzo mądrej maksymy : ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM.....
  Jak niewiele ,prawda? A jak to dużo dla Pana.....nie radzi Pan sobie z tym , Panie Żalek....

 • rycerzsyjonizmu

  Oceniono 19 razy 13

  W Polsce przede wszystkim panoszą się politycy i złodzieje, trudno odróżnić jednych od drugich.

 • kerops

  Oceniono 18 razy 12

  a czy on wie że jest jepnięty chyba nie prosze powiedzcie mu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX