"Czy premier mógł ostrzec obywateli, jak swojego syna?" - Wipler ws. Amber Gold

- Nie jestem za tym, aby zakazać działalności takich instytucji jak Amber Gold. Jeśli jednak władza wie, że ludzie są oszukiwani, to potrzebna jest reakcja - mówił w "Poranku TOK FM" poseł PiS Przemysław Wipler.
Marcin Plichta, prezes Amber Gold, ma na głowie Komisję Nadzoru Finansowego, prokuraturę i ABW. Jego firma ma kłopoty z wypłacaniem klientom gotówki, a specjaliści twierdzą, że Amber Gold jest zwykłą piramidą finansową. Wipler pytany dziś, kto zawinił w sprawie Amber Gold, powiedział, że odpowiedzialność spoczywa na premierze Donaldzie Tusku.

26 lipca, wraz z grupą posłów PiS, złożył interpelację do premiera, w której pyta o to, czy wiedział, co dzieje się z Amber Gold. Posłowie pytali się również o to, kiedy się tego dowiedział i co z tą wiedzą zrobił. - Jestem parlamentarzystą, więc interesuje mnie to, czy państwo stanęło na wysokości zadania. Chodzi o miękką reakcję. O wydanie komunikatu, że spółka nie wie, ile ma majątku, nie jest w stanie potwierdzić, że składuje złoto - mówił w "Poranku" Wipler.

Jak dodał, nie wini klientów, którzy mimo ostrzeżeń ekspertów i Komisji Nadzoru Finansowego powierzali swoje pieniądze Amber Gold.- Deponowanie środków i gwarancja zysku jest normalną formą działalności gospodarczej. Problem zaczyna się wtedy, kiedy złoto nie jest deponowane, a pieniądze są poświęcane na ryzykowne działania - mówił poseł Wipler.

Według PiS-u w sprawie Amber Gold nie zadziałała prokuratura i osoby, które wiedziały, co się dzieje. - Czy premier wiedział o nieprawidłowościach i wykorzystał tę wiedzę tylko po to, aby zniechęcić syna do pracy w OLT? Czy mógł ostrzec tysiące innych obywateli? - pytał Wipler.

"Zaskarżymy ustawę o SKOK"

Poseł Wipler zapowiedział także zaskarżenie ustawy o SKOK. Uznał ją za wymierzoną przeciwko instytucjom, które stanowią alternatywę dla działalności banków. - Prezes SKOK-u to senator PiS. Zarabia tyle, co prezes banku. Partia występuje w interesie konkretnej firmy. Dlaczego SKOK nie powinien być kontrolowany, nie posiadać odpowiednich rezerw? - pytała Dominika Wielowieyska.

- Kwestia sposobu traktowania SKOK to presja lobbingu instytucji bankowych - mówił gość Poranka TOK FM. Odpierając zarzuty o bankowym charakterze działalności SKOK, powiedział, że Kasy to ogólnopolskie instytucje łączące lokalne inicjatywy.

"Tak warszawiacy reagują na polskie władze"

Wipler odniósł się również do wydarzeń, które miały miejsce w czasie obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stwierdził, że dyskusja dotycząca "buczenia" jest drugorzędna. - Nikt nie zadaje pytania, dlaczego ci ludzie buczeli, ale ich nie usprawiedliwiam.

- Zaapelowałby pan do nich, aby nie buczeli? - pytała Wielowieyska. - Nie lubię daremnych apeli, które nie przyniosą efektu. Uważam jednak, że cmentarz to miejsce niestosowne do buczenia, gwizdania - podsumował poseł PiS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"Czy premier mógł ostrzec obywateli, jak swojego syna?" - Wipler ws. Amber Gold
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 23 razy 19

  Rośnie nam następna gwiazda PISu. Coraz więcej widać go w mediach, nawiedzony jak reszta z tej sekty.

 • nord7

  Oceniono 17 razy 15

  Premier mial ostrzegac ludzi przed Amber Gold? Czy ten czlowiek na glowe upadl? Az takie tuzy intelektualne maja w PiS? Od tego jest KNF, ktory to robil od 2009roku. Niedopuszczalne jest by premier podwazal wiarygodnosc jakiegokolwiek podmiotu gospodarczego w Polsce. To bylby wielki skandal, gdyby cos takiego robil jakikolwiek premier gdziekolwiek na swiecie.

 • j4s4

  Oceniono 19 razy 13

  ... dla mnie SKOKi są takimi samymi podejrzanymi "instytucjami" jak Amber Gold, i nie potrzebuję do takiego wniosku "ekspoze" premiera!

 • aqmika

  Oceniono 15 razy 13

  Coś się nie łapię, są pretensje, że Tusk nie ogłosił komunikatu, że spółka nie wie, ile ma majątku, ale jednak były ostrzeżenia ekspertów i Komisji Nadzoru Finansowego i mimo to ludzie inwestowali, ale nie oni winni tylko Tusk?
  Może Tusk odradził synowi pracę w OLT, ale od kiedy premier może publicznie podważać wiarygodność jakiejś firmy, albo ją rekomendować? Można sobie wyobrazić co by się działo, gdyby jakiś polityk zrobił coś takiego...

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 15 razy 13

  Wipler, czy kim tam jesteście. Do sztambucha kaczysynu! Dlaczego nikt z was nie upublicznił
  ostrzeżenia Rajmunda Kaczyńskiego o swoich dzieciach:

  "Boże, uchroń Polskę przed moimi synami narwańcami..."

  (Wipler, kimkolwiek jest):Stwierdził, że dyskusja dotycząca "buczenia" jest drugorzędna." bo
  wykonywała je bojówka pisuardowski czynowników na zlecenie ich wodza kaczora.

 • sverir

  Oceniono 12 razy 12

  Ech, Wipler, Wipler... Nie jesteś głupi facet, więc dlaczego sadzisz takie farmazony?

  KNF ludzi nie przekonało, skąd więc pretensje do Tuska, że też nie ostrzegał? Ludzie posłuchaliby go tak samo, jak ekspertów.

 • 22hanna

  Oceniono 16 razy 12

  No a kto inny może być winny jak nie d. Tusk. Wg PiS jest winny za wszystko co się dzieje w kraju i na świecie oczywiście za wszystkie negatywne zjawiska. Wipler pokazał jak zwykle moralność Kalego, bo SKOK-i oczywiście są dobre.

 • uo.rety

  Oceniono 11 razy 11

  wizja kraju, w którym premier PiS doradza obywatelom, jakiemu bankowi powierzyć, lub nie, własne pieniądze, budzi nieodpartą ochotę ucieczki na Białoruś ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX