Borowski: Przed parabankami trzeba ostrzegać. Jak przy reklamach leków

Nie tylko zmiana prawa może nas uchronić przed kolejnymi aferami z nieuczciwymi parabankami. Senator Marek Borowski proponuje, nowy system ostrzegania przed nieuczciwymi firmami. - Przy każdym ogłoszeniu reklamowym takiej firmy powinno być ostrzeżenie, jak przy lekarstwach. Że KNF nie sprawuje nadzoru nad tą instytucją, a pieniądze nie są gwarantowane przez państwo - mówił w TOK FM.
W tej chwili jedyną instytucją, która ostrzega przed parabankami jest Komisja Nadzoru Finansowego. Słynny Amber Gold znalazł się na przygotowanej przez KNF liście firm, których działalność budzi wątpliwości.

Zdaniem senatora Marka Borowskiego, właśnie "dzięki KNF mamy w Amber Gold tylko 7 tys. ludzi".

Ale gość "Poranka Radia TOK FM" nie ma wątpliwości, że trzeba znaleźć inny - bardziej efektywny - sposób ostrzegania Polaków przed parabankami. - Przy każdym ogłoszeniu reklamowym takiej firmy powinno być ostrzeżenie, jak przy lekarstwach. Że KNF nie sprawuje nadzoru nad tą instytucją, i że złożone tam pieniądze nie są gwarantowane przez państwo - proponuje Marek Borowski, były minister finansów i marszałek Sejmu.

Także rzecznik praw obywatelskich uważa, że przedstawianie ostrzeżeń jedynie przez KNF to za mało. Według prof. Ireny Lipowicz, należy pozwolić komisji na umieszczanie list z nazwami niepewnych firm nie tylko na stronie internetowej. Ale również w mediach. Tak żeby dostęp do takich informacji miało znacznie więcej osób niż teraz.

Najpierw sprawdzić, potem ew. zmienić

Afera z firmą Amber Gold musi skończyć się prześwietleniem obowiązującego prawa. I jak mówił w TOK FM Marek Borowski, "ewentualną korektą" przepisów. - Stworzeniem systemu, który będzie nas zabezpieczał przed podobnymi sytuacjami - podkreślał senator.

Ale według polityka, równie ważne jest sprawdzenie, czy wszyscy przestrzegali obowiązujących już przepisów.

- Sądy mówią, że nie można było odwiesić wyroków dla Marcina Plichty. Krajowy Rejestr Sądowy podkreśla, że nie mógł pytać o karalność założyciela Amber Gold. Pytać nie musieli, ale sprawozdanie finansowe firmy musieli mieć. A do dziś nie ma tego dokumentu. A gdyby zażądali sprawozdania i go nie dostali, to mieli prawo likwidować firmę. I nie doszłoby do tego problemu. Trzeba przyjrzeć się, dlaczego obwiązujące przepisu nie były wykonywane - uważa Marek Borowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało w piątek, 10 sierpnia, że sprawdzi dlaczego mimo wcześniejszych wyroków Marcin Plichta był skazywany na pozbawienie wolności "w zawieszeniu".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
Borowski: Przed parabankami trzeba ostrzegać. Jak przy reklamach leków
Zaloguj się
 • sztucznamgla

  Oceniono 7 razy 5

  halo, halo...

  a przed bankami to juz nie?

  a przed innymi instytucjami z różnego typu 'certyfikatami' KNF to już nie?

  jednak jak myslicie ze ci z błogosławienstwem KNF was nie dymają, to przypominam o GETIN:

  bit.ly/NiREyr
  jest tez nowy (chyba pierwszy) artykuł o IDEA...

  j.mp/R7oaH2
  tylko MYŚLENIE moze uchronic od durnych inwestycji, to jest proces ewolucji na zywo

  słabi/głupi odpadaja

 • maciekblysk

  Oceniono 6 razy 4

  Pan Marek Borowski to jeden z najmądrzejszych i uczciwych posłów w sejmie. Szkoda że się nie przyłączył do PO. Pewnie bez problemu dostał by posadę w rządzie. (ocena subiektywna)
  Do rzeczy: Informacja przy reklamach powinna być głównie ze względu na starsze osoby wychowane i wyedukowane w innej epoce. Młodych trzeba edukować ekonomicznie na każdym etapie nauki począwszy od szkoły podstawowej. Wystarczyła by 1 godz. miesięcznie gdzie poruszano by podstawowe zagadnienia dotyczące budżetów domowych. Jak zarządzać, jak oszczędzać, jak ograniczyć ryzyko inwestycji itd. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja.

 • batura3

  Oceniono 4 razy 4

  a nie wystarczy po prosru samemu!!!!!! pomysleć i sprawdzić??????? Nie jest to zbyt skomplikowane:)

 • bezspokoju

  Oceniono 3 razy 3

  A SKOK-i to też parabanki, tyle tylko, że działają przy kościołach, a proboszczowie zarabiają przy ich pomocy i za cholerę nie pozwolą, by KNF mógł przejrzeć ich papiery. Gdy to wszystko się rozpieprzy, to stratny "ciemny ludek" pójdzie do proboszcza ze skargą, a ten powie, że z pretensjami trzeba iść do PAŃSTWA, bo klecha może tylko dać rozgrzeszenie.

 • janus-z333

  Oceniono 7 razy 3

  Same słowo parabank już powinien dawać do myślenia.Jest zasada,nim chcesz zarobisz,sprawdź ile stracisz.
  Chciwość zawsze prowadzi do upadku i strat.Nie licz na drapane,myślenie nie boli i nic nie kosztuje.

 • anwdin-san

  Oceniono 2 razy 2

  Ci dobroczyńcy Amber Gold, których widziałem w TV, to byli wszystko ludzie w wieku typowym dla słuchaczy radia maryja. A w tym wieku jest najwięcej ludzi wuerzących. Tacy po prostu wierzą i nie muszą sprawdzać czegokolwiek, bo jak wiadomo wiara czyni cuda.

 • bb_11

  Oceniono 1 raz 1

  Wg mnie problem podstawowy polega na tym, że jeżeli w Kodeksie spółek handlowych powiedziane jest, iż człowiek skazany prawomocnym wyrokiem nie może być członkiem zarządu lub rady nadzorczej to rejestrator spółki ma OBOWIĄZEK to sprawdzić i już. A jeżeli tego nie zrobił, to znaczy, że naruszył prawo!!!!!!!!!!!

 • lukki69

  Oceniono 3 razy 1

  czemu tak zachęcają ludzi do biernej tępoty zamiast do myślenia??? Wystarczy wziąść umowe,przeczytać i udać sie po porade prawną za 50zł...:) No ale jak ktos jest idiotą i podpisuje podsuwane dokumenty jak leci to oprócz straty oszczednosci powinien dostac jeszcze kolegium od panstwa..

 • elgrecqo

  Oceniono 5 razy 1

  Panie Borowski a czy przed TFI nie wypłacającymi jak IDEA czy też akcjami spółek giełdowych gdzie zarząd wie od jakiegoś czasu iż jest to bankrut również powinny być takie ostrzeżenia? Przed lokatami których odsetki zżera inflacja? Czy super hiper mega oszczędnymi i zyskownymi programami jak ostatnio głośny ten w Getin Banku ?
  Banki, fundusze i ZUS to najwięksi złodzieje którzy z błogosławieństwem rządu rżną szarego obywatela bez mydła. Coś się stanie a to co coraz bardziej wygląda na rządową akcję przeciwko Amber Gold może być przykrywką przed czymś dużo większym co zostanie nam zafundowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX