Pedofile, kibole, teraz parabanki. Działanie premiera reaktywne? 'Znów sprząta po ministrach'

- Posiedzenie komitetu ws. Amber Gold to kolejne działanie post factum premiera. To próba uspokojenia wzburzonego morza opinii publicznej i lepsze takie działanie, niż żadne. Ale premier znowu sprząta po ministrach - mówi w rozmowie z TOK FM prof. Kazimierz Kik, politolog.
Spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej - oto efekt problemów finansowych wywołanych przez Amber Gold i Marcina Plichtę. Premier posiedzenie zapowiedział na wtorkowej konferencji po Radzie Ministrów. O czym Komitet miał debatować? O tym, co spowodowało - jak mówił premier - że "państwo sprawia dziś wrażenie nieprzygotowanego w 100 proc. do przeciwdziałania takim procederom (jak Amber Gold) na wczesnym etapie".

- To działania post factum, bo taka komisja powinna działać na bieżąco, nie incydentalnie - komentuje w rozmowie z TOK FM prof. Kazimierz Kik. - To próba uspokojenia wzburzonego morza opinii publicznej - dodaje.

"Premier jak straż pożarna"

Zdaniem prof. Kika z posiedzenia komitetu nic nie wyniknie. - Ale lepsze takie działanie niż żadne - podkreśla. - To jest oczywiste, że można premiera pochwalić za reagowanie na opinię publiczną. Natomiast takie działanie reaktywne wskazuje na to, że w państwie polskim dzieje się źle; że państwo polskie w swoich newralgicznych ogniwach - a takim ogniwem jest wymiar sprawiedliwości - źle funkcjonuje. A przecież nie chodzi o to, żeby premier funkcjonował jak straż pożarna, tylko żeby lepiej dobierał ministrów - żeby, będąc bardziej kompetentni, na bieżąco poprawiali funkcjonowanie swoich resortów. Bo tu znów kłaniają się braki merytoryczne, np. obecnego ministra sprawiedliwości - dodaje nasz rozmówca.

I zauważa: - Niekompetentni ministrowie prowadzą do regresu swoich resortów. Pedofile, kibole, hazard, parabanki - to wszystko było reaktywne. Polskie państwo funkcjonuje w oparciu o wykrywanie nieprawidłowości, a nie ich zapobieganie. Można więc sobie zadać pytanie, czy strategia rządu dotycząca funkcjonowania instytucji państwowych działa.

Tusk powołuje niemerytorycznych ministrów. Potem po nich sprząta

- Premier po każdym z ministrów musi sprzątać - twierdzi prof. Kik. - Można zaryzykować tezę, że sam stoi na wysokości zadania, jeżeli chodzi o reagowanie. Natomiast czy stoi na wysokości zadania, jeżeli chodzi o tworzenie mechanizmów funkcjonowania państwa? Uważam, że w Polsce niedostateczne funkcjonowanie różnych instytucji wynika z błędnego obsadzania funkcji nadzorczych.

- Premier powołuje niemerytorycznych ministrów - kontynuuje nasz rozmówca. - Taki minister zaś nie może, nawet gdyby chciał, merytorycznie stwierdzić, czy ktoś nie wprowadza go w błąd. Potem ta niemerytoryczność wychodzi na jaw, a premier musi to naprawiać. Ten ciąg powoduje, że powinniśmy się zastanowić nad tym, czy powinny być kontynuowane te mechanizmy doboru ludzi na funkcje państwowe.

Młody Tusk? "To sprawa pokroju dziadka w Wehrmachcie"

Według Kazimierza Kika sprawa Michała Tuska jest typowo wakacyjnym tematem. - Sam Donald Tusk nie ma większego wpływu na syna. Michał Tusk chciał się wybić na niepodległość i padł. Trudno o to winić jego ojca - mówi.

- Syn działa na swoje konto, a to, że jest synem premiera, nie oznacza, że nie popełniłby tych błędów, nie będąc synem premiera. To ten sam trop co próba atakowania Tuska "dziadkiem w Wehrmachcie". Sprawa Amber Gold jest niezależna od Michała Tuska - podsumowuje Kik.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (32)
Pedofile, kibole, teraz parabanki. Działanie premiera reaktywne? 'Znów sprząta po ministrach'
Zaloguj się
 • donek.na.madagaskar

  Oceniono 23 razy 15

  pewnie tak POradzili PiaRowcy i spin doktorzy. "Szeryf" działa akcyjnie: afera pedof - kastrowac chem., wypadek busa - kontrolowac busy, katastrofa budowlana - kontrolowac budowy, kibice rozrabiaja w pociagu - zamknac stadiony.
  Zero POmysłu na rządzenie 40 mln krajem.

 • dacie

  Oceniono 19 razy 13

  Posprzątał??!!
  A co?! ten burdel w Kraju?!
  Wylazł z szafy, gdzie zestrachany schował się, kiedy afere nie mogły pozamiatac pod dywan prorządowe media. Niestety dla niego - nie przyschło gó... i zaczęło śmierdziec, jak wiele rzeczy w Polsce.
  Widzę, że teraz narracja prorządowych mediów i "autorytetów" idzie w kierunku "dobry premier ale zli jego ministrowie". A sedno nieudolności i bylejakości tego Państwa polega właśnie na Tusku i jego partii, na prorzadowych mediach i dziennikarzach, którzy rozkładają parasol ochrronny nad nimi (i nad sobą, bo w normalnym państwie tacy dziennikarze i elity byliby już dawno pogonione).

 • andrzejto1

  Oceniono 23 razy 11

  A co niby takiego "posrzątał" premier?? Do czego by nie wsadził łap, to spieprzył...

 • prolemur

  Oceniono 20 razy 10

  Tusk - pierwszy POzorant III RP

 • simr1979

  Oceniono 19 razy 9

  Pan premier gromadzi wokół siebie mało wartych potakiwaczy, którzy nic nie zrobią bez jego wyraźnej wskazówki, a sam z każdą decyzją wozi się w niekonczoność - taki charakter.... bezkonfliktowy ;-)

 • szpon

  Oceniono 17 razy 9

  Proszę nie porównywać tej kukiełki w rękach międzynarodowego kartelu banksterskiego NWO, do porządnych ludzi jakimi są strażacy.

 • vicary

  Oceniono 20 razy 8

  A KTO POSPRZĄTA PO TUSKU ?

 • hasparagus

  Oceniono 16 razy 8

  Źli ministrowie i premier samo dobro. Nie dość, że sam wszystko robi dobrze, to jeszcze za cały gabinet pracuje.
  A co do rodziny, to dziadek z Wehrmachtu, premier z PO i syn z OLT. Katastrofa goni katastrofę.

 • waldi_46

  Oceniono 10 razy 8

  żeby zrobić porządek w tym skorumpowanym państwie to trzeba człowieka z głową i jajami .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX