Prawie połowa stołecznych radnych PO pracuje w państwowych spółkach

40 proc. warszawskich radnych PO pracuje w instytucjach rządowych lub samorządowych - podaje ?Rzeczpospolita?. - Trudno zabronić komuś, kto zostanie radnym, pracować w swoim zawodzie, na przykład w szkole, ośrodku kultury, zarządzie nieruchomości czy jakiejś spółce - tłumaczy Małgorzata Kidawa-Błońska - szef PO w Warszawie.
Większość klubu PO w radzie Warszawy zarabia lub dorabia w państwowych i samorządowych spółkach. Na przykład Dorota Lutomirska w Przedsiębiorstwie Budowlano-Usługowym Holbud, a Lech Jaworski zasiada w kierownictwie Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego i w radzie nadzorczej Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Troje radnych PO pracuje w Polskim Holdingu Nieruchomości, kolejna trójka w Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a czworo w Agencji Nieruchomości Rolnych. Radni zasiadają również w kierownictwach muzeów, np. Muzeum Niepodległości i Muzeum Sportu i Turystyki.

Rady nadzorcze stołecznych spółek obsadzają m.in. najważniejsi warszawscy urzędnicy - wiceprezydenci, skarbnik, dyrektorzy biur z ratusza, którzy są niepolitycznymi urzędnikami. Miejscy radni nie mogą ubiegać się o te stanowiska. Zakaz nie dotyczy natomiast radnych wojewódzkich PO. Zarabiają tam rocznie nawet 40 tys. zł.

- Skala jest rzeczywiście spora, ale gdybyśmy w ten sposób podliczyli działaczy PiS czy SLD, podejrzewam, że proporcje pewnie wypadłyby podobnie - komentuje gazecie Małgorzata Kidawa-Błońska. - Stołeczny samorząd to dziś chyba największy zakład pracy w Warszawie. Trudno zabronić komuś, kto zostanie radnym, pracować w swoim zawodzie, na przykład w szkole, ośrodku kultury, zarządzie nieruchomości czy jakiejś spółce - dodaje.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Prawie połowa stołecznych radnych PO pracuje w państwowych spółkach
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 10 razy 10

  ... a może, gdy skala bezrobocia rośnie, zakazać WSZYSTKIM pracy na dodatkowym etacie?... czy to na zlecenie czy na umowę, wprowadzić przy tym coroczne zeznanie majątkowe i po sprawie :)

 • atleista

  Oceniono 8 razy 8

  "Skala jest rzeczywiście spora, ale gdybyśmy w ten sposób podliczyli działaczy PiS czy SLD, podejrzewam, że proporcje pewnie wypadłyby podobnie - komentuje gazecie Małgorzata Kidawa-Błońska."

  Uwielbiam takie "tłumaczenia", świadczące o standardach w polskiej polityce - "no tak, u nas śmierdzi, ale w innych partiach też przecież śmierdzi". Nic dziwnego, że przeciętny Polak-kombinator tłumaczy się później: "tak kradłem, ale sąsiedzi też kradną". Kiedy to się, ku..., skończy?!

 • dzikowy

  Oceniono 8 razy 8

  "przecież wszystko zgodnie z prawem" ;)

 • szarak1111

  Oceniono 6 razy 6

  To jest "fajne", że PO jest partią, która jest za tym aby wszystko co się da sprywatyzować, że tylko rynek jest najlpeszy, a ci sami ludzi zamiast pracować w prywatnych firmach (boją się ?) pracują w tak przez nich znienawidzonych państwowych organizacjach!
  Obłuda!!!

 • rbik53

  Oceniono 5 razy 5

  .... kto ma radnego w rodzinie, tego bieda nie ubodzie....

 • k0ci0rr0

  Oceniono 4 razy 4

  Wiadomo, wszyscy @#$%y i złodzieje, nie wyłączając nas.
  Szkoda, że znikąd ratunku wypatrywać nie można.
  Kto do władzy, ten od razu do żłoba. To jest nasza nie nowa już, świecka tradycja...

 • hanishl

  Oceniono 4 razy 4

  To tylko w Warszawie rządzonej którą zarządza osoba ukarana przez Ducha świętego .
  Nawet jej mąż dostał zwrot majątku utraconego po wojnie .
  Do luftu z takimi wierzącymi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX