Ustawa o zawodzie polityka: "zakaz zatrudniania członków rodzin do trzech pokoleń wstecz"

Ruch Palikota pracuje nad ustawą o zawodzie polityka. Ma ograniczyć nepotyzm i kolesiostwo. Prawdopodobnie nie poprą jej inne partie polityczne.
To, co ostatecznie znajdzie się w projekcie, jest nadal konsultowane ze specjalistami. Poseł Ruchu Tomasz Makowski rzuca wiele luźnych pomysłów, ale jeden jest filarem tej ustawy - zakaz zatrudniania w instytucjach rządowych i samorządowych członków rodzin do trzeciego pokolenia wstecz.

- Chodzi o to, żeby nie było sytuacji, że wójtem został dziadek, a wnuczek jest pracownikiem tego urzędu gminy - tłumaczy poseł Ruchu. - Samorządowiec jest politykiem środowiskowym, reprezentuje daną społeczność lokalną. Prowadzi politykę na szczeblu regionalnym - dodaje.

Poza tym dwukadencyjność w samorządach i w parlamencie. Samorządowcy i posłowie od momentu wejścia w życie ustawy mogliby zajmować swoje stanowiska jedynie przez osiem lat.

Patologiczne Stronnictwo Ludowe?

- Przyjdą nowi ludzie, z nowymi pomysłami. Skończmy z nepotyzmem, kolesiostwem, tą obłudą i z tą patologią, którą wprowadziło Polskie Stronnictwo Ludowe, nie bez kozery nazywane Patologicznym Stronnictwem Ludowym. To oni zaczęli to wszystko wiele lat temu i wszystkie partie polityczne to podtrzymują. My chcemy iść odwrotnie - zaznacza.

Ruch postuluje też pięcioletni zakaz kandydowania do parlamentu pracowników służb specjalnych: - Ponieważ mogą wykorzystywać informacje, które powzięły na stanowiskach wywiadowczych bądź antykorupcyjnych - mówi Makowiecki.

Ktoś poprze?

PiS propozycji nie poprze, bo nie popiera żadnych pomysłów Palikota. Andrzej Halicki z Platformy też jest przeciw: - Rozumiem, że Janusz Palikot jest zmęczony swoją obecnością w Sejmie i chce odejść, bo przecież jest już trzecią kadencję - mówi poseł Platformy Obywatelskiej.

- Te ograniczenia są dziwne, a niektóre także ograniczają prawo wyborcze. Mam wrażenie, że niedługo będziemy świadkami takiej nagonki a la nagonka moczarowska z dawnych lat, że jeżeli ktoś ma legitymację, to czegoś nie może, albo jak ktoś ma takie, a nie inne poglądy, to nie może pojawić się w jakiejś instytucji. To jest ograniczenie nie tylko niecywilizowane, ale sprzeczne z Konstytucją - dodaje.

Ustawa będzie zaprezentowana jesienią.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (72)
Ustawa o zawodzie polityka: "zakaz zatrudniania członków rodzin do trzech pokoleń wstecz"
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 36 razy 32

  "Prawdopodobnie nie poprą jej inne partie polityczne"

  Jakie tam 'prawdopodobnie'. Nie poprą na 101 procent - w końcu tu nie chodzi o jakieś pierdy typu ojczyzna, przyzwoitość, honor, patriotyzm, religia... lecz o PIENIĄDZE. LOL!

 • dejtrejder

  Oceniono 30 razy 18

  Mam lepszy pomysł: wyjebać wszystkich polityków na zbity pysk. Po co narodowi politycy? Do brania kasy to każdy ma żonę i politycy na utrzymaniu nikomu do szczęścia nie są potrzebni:) Won zarazo!

 • zigzaur

  Oceniono 25 razy 17

  No i oczywiście odpowiedni wymóg wykształcenia. Akurat prawników należałoby wykluczyć, bo są zainteresowani tworzeniem zamendzonego prawa.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 16 razy 14

  Żadne ustawy nie zastąpią zwykłej ludzkiej przyzwoitości i uczciwości wobec wyborców. Te cechy są deficytowe u polskich polityków.
  Radykalnie można patologię zwalczyć szybko przez jednomandatowe okręgi wyborcze ale politycy boją się tego jak ognia bo podlegali by ścisłej ocenie wyborców a nie szefa partii. Trzeba by się wziąć po prostu do roboty.
  Dopóki politycy nie zrozumieją że są tylko chwilowo wynajęci przez podatników aby pilnowali prawa i ładu doputy będzie takie ogólnopolskie PSL w każdej partii od szczebla gminy.
  A co do Palikota to czasem robi pozytywny ferment., Jak ten właśnie.

 • calli

  Oceniono 26 razy 12

  Brawo Palikot, znowu Januszek wsadza kij w skorumpowane mrowisko i automatycznie, jako reakcja, tworzy się koalicja złodziei i przekrętów wobec niego.

  Nie martw się Janusz, w następnych wyborach dostaniecie 30% i zmieciecie złodziei z PO-PiS-PSL.

 • mandaryna.1

  Oceniono 17 razy 11

  Do trzeciego pokolenia wstecz? Absurd,chodzi o koligacje rodzinne,córka,syn,teść,teściowa,brat,bratowa siostrzeńcy,a nie o kuzyna siostrzeńca.Przecież nie o pra i prapradziadka:) I tak powinno być,ale beton tego nie przyjmie.Albo Palikot się z tym pokoleniem pomylił,albo dziennikarz:)

 • remo29

  Oceniono 12 razy 10

  Już widzę jak te 460 trutni głosuje za...
  --
  parada karzełków

 • aja_88

  Oceniono 10 razy 10

  posłom nie mieści się w ogóle w głowie żeby rodziny nie móc ustawić;-).

 • cometto-pl

  Oceniono 7 razy 7

  A będą jakieś szkoły zawodowe dla "mój mąż jest z zawodu politykiem"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX