"Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO

Doczekaliśmy się pierwszego w Polsce "ornatu poświęconego katastrofie smoleńskiej". Z napisem "1940 Katyń, 2010 Smoleńsk". Przeciwko takiemu zestawieniu protestuje wielkopolski senator Platformy Obywatelskiej. "Przyznam szczerze, zaniemówiłem, gdy to zobaczyłem" - napisał Jan Filip Libicki.
"W ramach miesięcznic po każdym wiecu w kościele ojców Jezuitów odprawiana jest msza w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy. Dzisiaj ojcowie otrzymali dar od organizatorów uroczystości w postaci ornatu, który odnosi się do dwóch dat - 1940 Katyń, 2010 Smoleńsk. Towarzyszy mu także hasło - 'Ojczyzno pamiętaj o nas'. Jest to pierwszy ornat poświęcony katastrofie smoleńskiej w Polsce" -czytamy w lipcowej notce w portalubydgoskim.pl.Na "patriotyczny" ornat zareagował Jan Filip Libicki. Polityka zdenerwował fakt, że ornat "ufundował lokalny Klub Gazety Polskiej. Szatę najpierw uroczyście przekazano celebransowi, który ją następnie poświęcił, przywdział i przystąpił do sprawowania liturgii". "Nie może być tak, by krzykliwe, a ostatnio i ostro antykościelne środowisko Gazety Polskiej czyniło sobie z katolickiego kultu kolejne narzędzie politycznej rozróby. Rozróby, będącej jedynym sensem i motywem jego istnienia" - napisał na swoim blogu senator PO.

"Często bowiem słychać - w większości nieuzasadnione głosy - że duchowni mieszają się do polityki. Zwykle jednak dotyczy to jakichś wypowiedzi czy kazań. Tutaj jednak jest inaczej. Dużo gorzej. Tutaj z liturgii - źródła i szczytu życia Kościoła - uczyniono najzwyklejszy instrument politycznego sporu. Uczyniono to co prawda przed wygłoszoną przez arcybiskupa Józefa Michalika opinią o katastrofie smoleńskiej, ale nawet w tym momencie jasne było, że taka sytuacja jest absolutną instrumentalizacją katolickiego obrzędu. Wstrząsające" - dzieli się swoimi wrażeniami senator Platformy.

20 sierpnia senator skierował do przełożonego prowincjalnego jezuitów, jak również do biskupa bydgoskiego stosowne listy, prosząc o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Wpis na blogu Libicki kończy słowami głośnego wywiadu z arcybiskupem Michalikiem: "Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć tak mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma. Dlatego ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę! I to trzeba im powiedzieć: robią krzywdę tragedii smoleńskiej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
"Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 77 razy 57

  Ciekawe, że wcześniej nie czuli potrzeby takich napisów.
  Widać sam Katyń mieli w dupie!

 • wandateresa1

  Oceniono 66 razy 48

  Kolejna PROFANACJA ze strony pis---sprofanowali;;;krzyż, liturgie Mszy św.,modlitwy za zmarłych,,cmentarz,Katedrę wawelską,,śmierć, Jasną Górę,,nawet szaty liturgiczne,,,,Myslę że NIE MA dowolności w wyglądzie szat liturgicznych ???Jeżeli moze byc Smoleńsk to mogą być równie dobrze różne dziwactwa i bohomazy-------mają pretensje do Madonny. SKANDAL---nie dziwi że wierni uciekają od kościoła,

 • neumarkt

  Oceniono 67 razy 47

  A kiedy zobaczymy ornat z Jarosławem "zbaw Polskę" w złocistej aureoli i Błaszczakiem pełzającym u nóg Wodza?

 • gregorry1953

  Oceniono 64 razy 44

  A w katedrze przy każdej miesięcznicy śpiewają "........ ojczyznę wolną racz nam zwrócić panie" - kompletna aberacja umysłowa.

 • ks.pedofil

  Oceniono 66 razy 42

  Za dwa lata na ornatach z tylu beda drukowane reklamy: Nagrobki szybko i tanio, albo zgwalce dziecko na zyczenie, albo okradne cie w imie boga. Mozliwosci sa, pierwszy krok postawiony.

 • kolega77

  Oceniono 56 razy 36

  Teraz kolej na zbiorową beatyfikację i uroczyste czczenie relikwii.

 • szarlej-1

  Oceniono 51 razy 31

  Należy to traktować jako akt ekspiacji Krk. Doszło do bezprzykładnego zaniedbania...zawiodło Państwo...zawiódł BOR....Zawiodły MODŁY...
  ...coraz więcej owieczek pyta gdzie była Królowa Polski gdy Ruskie mordowali Syna Wszechczasów Narodu Polskiego..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX