Wielowieyska o SKOK-ach: Świat stanął na głowie. Gigantyczny konflikt interesów i nikt nie protestuje

PO szykuje kolejne zmiany przepisów dotyczących SKOK-ów. Najgłośniej protestuje PiS. I jego senator Grzegorz Bierecki, który jest szefem Krajowej Kasy SKOK. - Nie dość, że senator będzie głosował w tej sprawie, to jeszcze prowadzi w parlamencie zmasowaną kampanię. W sprawie swojej firmy. To jest gigantyczny konflikt interesów i nikt nie reaguje - ocenia Dominika Wielowieyska.
Posłowie z sejmowej Komisji Finansów Publicznych mają zająć się dziś nowymi pomysłami dotyczącymi SKOK-ów. Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" PO chce, żeby kasy spółdzielcze objęte były podobnym nadzorem jak banki. Czyli m.in. depozyty mają być gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zmianom przepisów sprzeciwia się PiS. Liderem protestu jest senator Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK. Senator tłumaczy w rozmowie z "DGP", że pomysłodawcom zmian zależy na tym, aby wzbudzić niepokój wokół spółdzielczych kas.- Świat stanął na głowie, bo nawet już nas to nie rusza. A w każdej innej sytuacji, kiedy poseł czy senator wpływałby na stanowienie prawa, które dotyczy jego firmy, to wszyscy się oburzali, że to gigantyczny konflikt interesów. Nie dość, że senator Bierecki będzie głosował w sprawie swojej firmy, to jeszcze prowadzi w parlamencie zmasowaną kampanię - komentowała w "Poranku Radia TOK FM" Dominika Wielowieyska.

Czym się różni Bierecki od Misiaka?

Dziennikarkę "GW" szczególnie zastanawia, że tego konfliktu interesów nie widzi Prawo i Sprawiedliwość. - Które chciało na swoich sztandarach wypisać zasady przejrzystości i odpowiednich standardów dotyczących stanowienia prawa - podkreślała.

Wielowieyska przypomniała też, że PiS nie milczał np. w sprawie Tomasza Misiaka.

Przypomnijmy, były już senator rozstał się z PO po tym, jak okazało się, że jego firma bez przetargu dostała umowę na doradztwo dla pracowników zwalnianych ze stoczni w Szczecinie i Gdyni.

Zdaniem Dominiki Wielowieyskiej, sprawa SKOK-ów i senatora Biereckiego to "gigantyczny konflikt interesów". - Nie wiem, jak to możliwe, że przyjęliśmy z dobrodziejstwem inwentarza fakt, że senator po prostu walczy w swoim interesie. Także finansowym. Sprawa jest naprawdę zdumiewająca - oceniła gospodyni "Poranka Radia TOK FM".

----------------------

Treść stanowiska Senatora Tomasza Misiaka

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (221)
Wielowieyska o SKOK-ach: Świat stanął na głowie. Gigantyczny konflikt interesów i nikt nie protestuje
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 71 razy 51

  Najpierw był TELEGRAF, a później był SKOK....PIS będzie bronił go przed jakąkolwiek kontrolą JESZCZE BARDZIEJ niż finansów ""ojczulka"" RYDZYKA....

 • adalbert.13

  Oceniono 52 razy 42

  To koszty uboczne utrzymania POPiSu.
  Przypominam, że ta sprawa ciągnie się jak smród za wojskiem. Był kiedyś taki
  wicepremier Gosiewski (którego kumple wysłali na wieczną wartę). Ten to walczył
  o SKOKi jak nie przymierzając o swoje ALBO partyjne.

  Skupcie się bo ojciec Mateusz wam nie wybaczy...

 • tytus14

  Oceniono 39 razy 35

  Po prostu senat trzeba rozwiązać. Stu darmozjadów niech weźmie się do pracy, Nie lubie tej pseudo dziennikarki, ale senat to jedno wielkie oszustwo.

 • ml2403

  Oceniono 38 razy 34

  Dla wyjaśnienia, czego tak boi się prezes Bierecki. Na pozór wydaje się, ze to powinno być korzystne dla lokujących pieniądze w SKOK-ch, że będą objęci gwarancjami BFG, więc Bierecki powinien temu przyklasnąć, ale nie ma nic za darmo. Za te gwarancje trzeba zapłacić i to pogorszyłoby znacznie stan SKOK-ów. To jest także instytucja parabankowa, ale gdyby gruchnęła, to sprawa Amber Gold byłaby jak mrówka do słonia, gdyż trzyma tam pieniądze ponad milion ludzi. Teoretycznie są to jak sama nazwa mówi spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe, ale to tylko teoria, gdyż za czasów PiS zmieniono statut i nie można już utworzyć niezależnego SKOK na jakimś terenie, tylko trzeba mieć zgodę centrali i jej się podporządkować. Jest to więc zwykły bank, a nie żadna kasa spółdzielcza. Mając takie same uprawnieni jak bank niczego nie gwarantuje nie płaci na BFG i nie musi jak bank mieć obowiązkowego depozytu w NBP. To daje znacznie niższe koszty prowadzenia, ale i o wiele mniejsze bezpieczeństwo wkładów, o czym oczywiście nie wiedzą członkowie, bo teoretycznie są to członkowie kas wpłacający formalnie wpisowe. Ustawa ma tylko usankcjonować stan faktyczny i uznając SKOK-i za banki nałożyć im także obowiązki banków. Wtedy jednak miody się skończą, a ponieważ jest to matecznik PiS to rękami i nogami go bronią. Ustawa była gotowa już 4 lata temu, ale wtedy prezydenta Kaczyński odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego by tam sobie poleżała. Teraz będzie trudniej, ale szczekanie trwa.

 • ks.pedofil

  Oceniono 58 razy 34

  Pani Readktor. Czemu sie Pani dziwi. Przeciez to katolicki PIS. Mam przypominac 300 PLN? Tu chodzi o wieksza kase wiec pozory juz poszly na bok. Czego Pani oczekiwala? Zadne zdziwienie. Podwojna katolicka morlanosc. Gdzie jest CBA nalezaloby spytac.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 49 razy 31

  Dziennikarkę "GW" szczególnie zastanawia, że tego konfliktu interesów nie widzi Prawo i Sprawiedliwość. - Które chciało na swoich sztandarach wypisać zasady przejrzystości i odpowiednich standardów dotyczących stanowienia prawa - podkreślała.....
  .......
  ....Prawo i Sprawiedliwość
  Amber Gold
  Gazeta Polska
  Bezpieczna Kasa Oszczędności.....
  od siebie dodam
  KATOLICKIE MIŁOSIERDZIE...
  ...Pani Redaktor !
  To są przykłady których używam jak mnie wnuczki pytają o wyjaśnienie znaczenia trudnego słowa P A R A D O K S...

 • ok-cham

  Oceniono 31 razy 29

  Jaki konflikt interesów? PiS nigdy nie miał konfliktu z interesami, interesikami i interesiątkami swoich rozlicznych przybudówek, protegowanych oraz klakierów. U kogoś, kto tak bardzo ma rację jak prezes Kaczyński, cel zawsze uświęca środki. Cel może i paranoiczny, ale środki zawsze konkretne - od Telegrafu po SKOKi...

 • prusak2

  Oceniono 45 razy 27

  Kali być ok, Kali kraść dla pisu

 • arvelli_net

  Oceniono 37 razy 27

  ... mnie te SkOKI nie dotyczą ale gratuluję ludziom którzy tram ulokowali swoje depozyty i założyli konta:)... czy jeśli i SkOK upadnie to pisowcy też będą gardłować o wypłaceniu przez państwo czyli NAS wielomilionowych odszkodowań i rekompensat?... czy na tym ma polegać IV bananowa Republika Polska wg.nich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX