Gdzie jest raport Macierewicza? "Księgarnia GP": Oferowaliśmy go, ale nikomu nie sprzedaliśmy

"Księgarnia Gazety Polskiej" rzeczywiście oferowała do sprzedaży raport zespołu Antoniego Macierewicza, ale nikomu go nie sprzedała. Dlaczego? Bo książka, którą chwalił się Antoni Macierewicz, oficjalnie jeszcze nie jest skończona i - mimo jego zapewnień - wydawnictwo jej nie dostało. Na razie spragnieni ustaleń zespołu posła PiS będą musieli zadowolić się nagraniami z posiedzeń jego członków. Za około 50 złotych.
2 tygodnie temu poseł PiS i przewodniczący zespołu badającego katastrofę smoleńską, Antoni Macierewicz, przedstawił dzieło ich pracy zatytułowane "28 miesięcy po Smoleńsku". Około 100-stronicowa broszura zawierać miała wnioski ekspertów i zespołu badającego wypadek prezydenckiego samolotu. Na okładce widniała informacja, że wydawcą jest ''Księgarnia Gazety Polskiej''. Macierewicz informował wtedy, że książkę będzie można kupić w wydawnictwie za tydzień.

Oferta rzeczywiście pojawiła się na stronie internetowej "Księgarni Gazety Polskiej". Za raport oraz dwie płyty należało zapłacić 65 złotych.

Książki nie zostały w ogóle wydane

Sprawa wywołała poruszenie, bo właścicielem "Księgarni Gazety Polskiej" jest teść Tomasza Sakiewicza, naczelnego "Gazety Polskiej" - Ryszard Gitis. Sam redaktor miał być zaś, przynajmniej przez moment, udziałowcem wydawnictwa. Pojawiły się oskarżenia o próby zarobienia na czymś, co powinno być dostępne za darmo na stronach Sejmu albo zespołu parlamentarnego. Bo nigdzie poza "Księgarnią Gazety Polskiej" raportu nie można było dostać.

Kiedy o sprawie zaczęły pisać media, głos zabrał szef biura Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Katastrofy Tu-154M, Bartłomiej Misiewicz. Jak powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl, ani "28 miesięcy po Smoleńsku", ani "Biała Księga Smoleńskiej Katastrofy" nigdy nie zostały w ogóle wydane. Zapytany o to, co w takim razie sprzedaje "Księgarnia Gazety Polskiej", stwierdził, że to już nie jest jego sprawa i należy sprawdzić w wydawnictwie.

Oferowaliśmy raport, ale nie sprzedawaliśmy. Bo nie mieliśmy

Właściciel "Księgarni Gazety Polskiej", Ryszard Gitis tłumaczy w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że wydawnictwo rzeczywiście oferowało raporty komisji Macierewicza, ale sprzedawało tylko jeden.

- Jeżeli chodzi o "Białą Księgę Smoleńskiej Katastrofy" to był to raport ogólnodostępny i postanowiliśmy go wydać. Książkę "28 miesięcy po Smoleńsku" oferowaliśmy w sprzedaży razem z 2 płytami, na których znalazły się nagrania z posiedzeń zespołu badającego katastrofę w Smoleńsku. Te nagrania robiła Niezależna TV, tylko i wyłącznie z naszej inicjatywy. Wersję pisaną ustaleń zespołu oferowaliśmy, bo liczyliśmy, że ją będziemy mieli. Ale prace nad raportem trwają i jej nie dostaliśmy. Sam się tym zdenerwowałem, bo nie wiem nawet, kiedy w ogóle ją dostaniemy - tłumaczy Gitis.

Jak dodaje, każdy, kto na stronie księgarni zamówił książkę razem z płytami, był informowany, że obecnie wydawnictwo jej nie posiada. - Jeszcze dwa dni temu wysyłaliśmy informację, że prosimy o namiary i prześlemy "28 miesięcy po Smoleńsku" wtedy, kiedy będziemy mieli książkę, bo na razie na nią czekamy. Teraz już tego nie ma. Oferujemy jedynie płyty, bo tekst pisany przez zespół jeszcze nie jest skończony - zaznacza Gitis. Tłumaczy jednocześnie, że zdecydował się na oferowanie ustaleń zespołu Macierewicza w formie książki, ponieważ wielu odbiorców woli taką wersję zamiast elektronicznej, a w cenie 65 złotych są dwie płyty, warte jego zdaniem ponad 50 złotych. Jeszcze wczoraj na stronie "Księgarni Gazety Polskiej" widniała oferta sprzedaży książki "28 miesięcy po Smoleńsku". Dzisiaj już jej nie ma.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (26)
Gdzie jest raport Macierewicza? "Księgarnia GP": Oferowaliśmy go, ale nikomu nie sprzedaliśmy
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 23 razy 21

  Niech mi ktoś to prawnie wytłumaczy bowiem
  zespół poselski opłacany z naszych pieniędzy " pracuje " i ten efekt pracy ktoś na M przy pomocy syndykatu pisu sprzedaje za 65 zł ?
  moim skromnym zdaniem to raczej powinno się znaleźć na stronie państwowej np sejmu do pobrania za darmo lub zrobić Torrenta i pościć w internet jak za duży plik a oni jeszcze będą na tym zarabiali

 • demolka666

  Oceniono 17 razy 17

  książka obłąkanych, tylko obłąkani kupią takie gooovno :)

 • prusak2

  Oceniono 19 razy 15

  Nikt nie kupił i nie kupi, bo papier toaletowy tańszy.

 • rbik53

  Oceniono 16 razy 14

  ... Macierewicz.... 28 miesięcy po smoleńsku i 4 tygodnie po menopauzie.....

 • tad-tad

  Oceniono 15 razy 13

  Jeśli wreszcie to dzieło ktoś zechce wydrukować. to ja deklaruje zakup, za niewielką rekompensatę finansową.gdy mi PIS dołoży do zakupu 500 zł. to kupię.,, ale gdybym musiał przeczytać, to odszkodowanie za intelektualne molestowanie. wyniesie nie mniej niż 5500zł, tyle będzie kosztowało zapicie , tych bredni.Działalność tego Maciarewicza kosztuje nas więcej ,aniżeli ulokowanie delikwenta w zakładzie. pora oszczędzać pieniądze budżetowe.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 13

  Macierewicz przejdzie do historii jako poski Don Quijote, Walczył dzielnie ale celu nie miał. Chciał coś porzytycznego budować a gdy miał okazję okazał się klasycznym intrygantem, nie pragnącym wzmacniać ale działającym destruktywnie. Nie wzbogacał się bo żądał tylko władzy będąc niekompetentną osobą. Dzieki takim niekompetentnym politykom wyemigrowało nie z własnej woli ponad 2 miliony obywateli! Tacy politycy nie biorą odpowiedzialności za ten stan, nie biorą żadnej odpowiedzialności za nic.

 • wkaspr

  Oceniono 11 razy 9

  palili jonta tylko się nie zaciągali

 • nocri

  Oceniono 11 razy 9

  ...a na screenie na moim blogu widnieje info że mają ją w magazynie :)

  nocri.blox.pl/2012/08/28-miesiecy-po-Smolensku-oszukany.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX