Wraca Sejm. Środa: "Jak otwarcie cyrku. Będzie się działo!"

"Parlamentu szybko nie wymienimy, a nawet jak wymienimy, to styl sprawowania naszej władzy ustawodawczej został dawno ustalony i nowi parlamentarzyści będą wchodzili w stare buty" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Magdalena Środa.
"Rozpoczęcie prac parlamentu jest dla mnie trochę jak otwarcie cyrku. Będzie się działo!" - zaczyna swój felieton Środa. Filozofka zaznacza jednak, że chodzi jej o powrót do pracy "głównych aktorów tego przedsięwzięcia; woltyżerów, skoczków, magików i klaunów, którzy - niestety - określają kształt naszego parlamentaryzmu".

Znikąd nadziei

Magdalena Środa dodaje, że przy obecnym stanie parlamentu znikąd nadziei nie widać, gdyż parlamentu tak szybko się nie wymieni, a nawet jeżeli to by się udało, to... też się nic nie zmieni. "Koalicja rządząca się nie zmieni, bo to świetny układ sił dla Tuska. Nepotyzm i korupcja nie są problemem, byłaby utrata władzy. Nie można też liczyć na rozsądną ani spektakularną wymianę nieudolnych ministrów. Po co? Ministrowie i tak służą Tuskowi do utrzymania stabilizacji władzy, a nie do rządzenia państwem" - pisze etyczka.

Wypomina też premierowi, że do tej pory nie dotrzymał obietnicy złożonej Kongresowi Kobiet ws. podpisania konwencji o przeciwdziałaniu przemocy domowej i wobec kobiet. "Rozumiem - gdyby sprzeciwił się Gowinowi, który niczego tak nie kocha jak tradycję, jego balon poszybowałby za szybko w kierunku cywilizacji, a wtedy konserwatyści odpłynęliby do Ziobry, Rydzyka i Kaczyńskiego. W końcu kobiety mogą poczekać. Najważniejszy jest dryf PO-balona" - podsumowuje Środa.

Pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacyjnej przerwie odbędzie się dzisiaj.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Wraca Sejm. Środa: "Jak otwarcie cyrku. Będzie się działo!"
Zaloguj się
 • zyga728

  Oceniono 28 razy 22

  Lubię Pnią czytać! Jak miło wiedzieć, że część wykształconych ludzi ma jednak dobrze poukładane w głwie

 • ciemnyludd

  Oceniono 19 razy 15

  Już nie mogę się doczekać ŁEZ OBURZENIA pani posłanki Kempy...CO TEN TUSK Z POLSKĄ ZROBIŁ....

 • zyga728

  Oceniono 9 razy 7

  poprawiam: Panią i "w głowie"

 • andrzejt1950

  Oceniono 5 razy 5

  Nic się nie zmieni , bo rząd, to my, z naszymi wadami ,mentalnością cwaniaczka,i katolika na pokaz.

 • arvelli_net

  Oceniono 10 razy 2

  ... odbierzmy pieniądze politykom, dotacje, majątki które zbili na polityce, ich siedziby, firmy powiązane czekajmy aż problem "cyrku" sam się rozwiąże, bo każdy zarząd partii bedzie oglądał dwa razy tą samą złotówkę nim przeznaczy ją na wypowiedź kogoś głupiego... bez urazy, pani środo.

 • oghana7

  Oceniono 6 razy 0

  OBRZYDLIWOSC NASZYCH DZIENNIKARZY ,ZE AZ MDLI .WIEKSZOSC MA PROBLEM ,DLACZEGO PLATFORMIE NIE SPADA .A NIBY DLACZEGO MA SPADAC? CZY TUSK CZY PLATFORMA ZALOZYLI AMBER GOLD I OKRADLI LUDZI? CZY LUDZIE Z PIENIEDZMI MARZACY O WIEKSZYCH KWOTACH NIE MAJA OBOWIAZKU MYSLEC I UFAC SZALBIERZOM?JEZELI JA NIGDY NIE WYKRYWAM W TOTKA TO JEST WINA TUSKA ?OPAMIETAJCIE SIE ! DZIENNIKARZE DZIS TO SENSACI ZADNI KAZDEJ ZLEJ WIADOMOSCI LUB PAPARAZZI ZDOLNI FOTOGRAFOWAC PREMIERA W MAJTKACH PRZEZ PLOT ,JAK W OGRODKU CZYTAJAC OPALA SIE .NIE ZMYSLAM -MAM TAKIE ZDJECIE -JEST ESTETYCZNE ,BO PREMIER JEST PIEKNIE ZBUDOWANY .A LE CZY NAPRAWDE POTRZEBUJEMY TAKICH ZDJEC?CZY NA TYM POLEGA DZIENNIKARSTWO ,ZEBY PLUC I SZCZUC NA RZADZACYCH I ZE SKOWYTEM W OCZACH OPOWIADAC BYLE BZDURE DLA PIARU ?WSTYD!

 • miastomiastomiasto

  Oceniono 10 razy -2

  zostały tylko 3 lata. będzie wielki transfer pieniędzy do Gdańska, a WY pocałujcie się w rzyć

 • soso_soso

  Oceniono 4 razy -4

  Przestalibyscie juz promowac ta mysli-cielke (od mysli ciele).

 • demolka666

  Oceniono 16 razy -10

  hmmm... tak sie zastanawiam... jeśli filozofka, etyczka, należąca do tzw.elit osoba w taki sposób deprecjonuje konstytucyjne organa państwa, jeśli mówi o SEJMIE RP "cyrk" (niezależnie od tego czy CAŁY sejm jest do bani, czy może tylko niektórzy posłowie są do bani), to co ma mówić jakiś prosty chłopina, czy prosta babina o tym sejmie... - niezależnie co myślę o posłach, to po pierwsze nie uogólniałbym i wszystkich nie podsumowywał mianem cyrkowców, bo każdy z nas widzi który poseł jest głupi, który jest awanturnikiem, a który ma wszystko w nosie, ale też widać, którzy posłowie są pracowici, którym na czymś zależy... przez wieki polacy deprecjonowali organy organa władzy, bo przez większość czasu te organa nie były najczęściej polskie, tylko z cudzego nadania, teraz kiedy nasz kraj jest wolny, mamy wolne wybory, wybieramy w nich swoich posłów... ciągle deprecjonujemy ten sejm, tę władzę, jak za zaborów, jak za okupacji hitlerowskiej, jak za okupacji sowieckiej... dlaczego pani środa nie rzuci nazwiskami posłów, których można by krytykować za to i owo, tylko mówi, że cały sejm to cyrk... trzeba w końcu postawić na normalność, budować szacunek do własnego kraju, przez budowanie szacunku do konstytucyjnych organów państwa - krytykujcie posłów, ministrow, premierów ale zostawcie SEJM w spokoju, bo nie wszyscy w sejmie są be, patrzcie i słuchajcie, a będziecie wiedzieli kto jest be a kto cacy... ale nie CAŁY SEJM, tylko pojedynczy posłowie... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX