Projekt PO ws. in vitro miał być gotowy do końca sierpnia. "Nie wiemy, kiedy będzie..."

Koniec sierpnia to "sztywny termin" końca prac zespołu PO nad wspólnym projektem ws. in vitro - zapewniał niedawno Rafał Grupiński, szef klubu. Nadszedł jednak ostatni dzień miesiąca, a projektu jak nie było, tak nie ma. - Zespół potrzebuje jeszcze paru dni - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, autorka jednego ze spornych projektów. - Paru dni? To zbyt poważna kwestia, żeby się spieszyć! - protestuje Elżbieta Radziszewska, członkini zespołu.
Jeszcze w połowie lipca szef klubu Platformy Rafał Grupiński zapowiadał, że czas pracy partyjnego zespołu nad wspólnym projektem o in vitro jest wyznaczony "sztywno" - do końca sierpnia. Politycy do tego czasu mieli pogodzić rozbieżne stanowiska dwóch przeciwnych skrzydeł partii.

Skrzydło liberalne reprezentuje Małgorzata Kidawa-Błońska, która jest za mrożeniem zarodków i udostępnieniem metody in vitro nie tylko małżeństwom, lecz także parom z nieformalnych związków i samotnym matkom. Przedstawicielem frakcji konserwatywnej jest z kolei minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który sprzeciwia się obu powyższym postulatom.

"Stanowisko klubu poznamy już wkrótce"

Tymczasem nadszedł koniec sierpnia, a wspólnego stanowiska partii - wbrew zapowiedziom - nie ma. Kiedy będzie? Na to pytanie partia też nie ma jednej odpowiedzi. Kidawa-Błońska w rozmowie z Gazeta.pl utrzymuje, że 6-osobowy zespół partyjny "potrzebuje dosłownie kilku dni" na zakończenie swoich prac.

- Posłowie ciężko pracowali w ostatnich tygodniach, pomimo wakacji, a mimo to musieli poprosić o kilka dodatkowych dni, więc dajmy im jeszcze tę chwilę. Stanowisko klubu będziemy znać już wkrótce, a do kolejnego posiedzenia Sejmu są jeszcze niecałe dwa tygodnie - uspokaja posłanka. Sejm ma się zebrać 11 września.

"Zbyt poważna kwestia, aby się z nią spieszyć"

Co innego mówi jednak Elżbieta Radziszewska, która w tym zespole pracuje. - Zespół do kolejnego posiedzenia Sejmu nie przedstawi końcowego projektu ustawy. To zbyt poważna materia, aby istotniejszy był pośpiech, a nie jakość wypracowanego przepisu prawnego - podkreśla, dodając, że zespół "do sprawy podchodzi bardzo odpowiedzialnie".

Co się zatem stało z zapowiadanym końcowym terminem prac zespołu, który wyznaczono na koniec sierpnia? Radziszewska wyjaśnia, że podstawowe zagadnienia już są opracowane. - Mając na uwadze wszystkie dotychczasowe ustalenia, od początku września będziemy zajmować się już konkretnymi zapisami ustawy, tak by klubowi przedstawić jeden wspólny projekt - wyjaśnia polityk. - Nie możemy podać końca terminu prac, ale na pewno powstanie on bez zbędnej zwłoki - dodaje była minister ds. równości.

"W 95 proc. zagadnień się ze sobą zgadzamy"

Wedle założeń końcowy projekt ma być jak najbardziej możliwie akceptowalny dla wszystkich członków ugrupowania. Jak podkreślają obie posłanki, w 95 proc. oba skrzydła w zasadzie się ze sobą zgadzają. Kwestie sporne mają być jednak poddane dyskusji dopiero na samym końcu.

Nad ostatecznym projektem politycy Platformy będą mogli głosować zgodnie z własnym sumieniem - dyscypliny partyjnej na pewno nie będzie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Projekt PO ws. in vitro miał być gotowy do końca sierpnia. "Nie wiemy, kiedy będzie..."
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 12 razy 10

  Minimu elementarnego szacunku dla podatnika i wyborcy. Kompletna pogarda.
  Nie dotrzymywanie obietnic i terminów za wyjątkiem dbania o własne diety i przywileje.
  Banda mentalnych flejtuchów na kolanach przed kościołem!

 • prawdziwy-pireansot

  Oceniono 4 razy 2

  Projekt będzie gotowy wtedy, gdy gotowe będą pozostałe projekty PO, czyli mniej więcej nigdy.

 • romp6

  Oceniono 4 razy 2

  Zle się dzieje w rządzie PO PSL czyli rządzie Tuska, stała wrzutka, czyli in vitaro lub związki partnerski. Spece od in vitro w klubie PO i rządzie Tuska; Małgorzata Kidawa Błońska Socjolog, drugi fachowiec w tej dziedzinie medycyny z PO czyli Jarosław Gowin filozof Minister Sprawiedliwości.
  Specjalista w Platformie Obywatelskiej od związków partnerskich , poseł Artur Dunin inżynier geodeta i zastępca przewodniczącego komisji rolnictwa.

  Super fachowiec , czyli Minister infrastruktury magister politolog Sławomir Nowak.

  NIC DODAĆ NIC UJĄĆ FACHOWCY Z PO!

 • nadordynariusz

  Oceniono 6 razy 2

  Żałosna banda idiotów w sejmie, na którą głosuje żałosna banda idiotów po za nim. Efekty widać jak na dłoni.

 • romp6

  Oceniono 3 razy 1

  Gdzie ten świr kapciowy PO czyli @demolka666?

 • krukpl

  Oceniono 1 raz 1

  było do przewidzenia , mogli głosować kiedy to się liczyło teraz to sobie mogą ,mój głos tego lata stracili tego POPIS-u mam już dość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX