Marsz PiS pod faszyzującym hasłem? "Głupota, nie zła wola"

Czy PiS, zwolennicy Radia Maryja i "Solidarność" będą maszerować przez Warszawę pod faszyzującym hasłem? Chodzi o slogan "obudź się Polsko", do złudzenia podobny do nazistowskiego "''Deutschland erwache''. - To głupota a nie zła wola - mówił w TOK FM Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta.
- Hasło ''Deutschland erwache'' (czyli Niemcy obudźcie się - red.) towarzyszyło swastyce na proporcach SA, a następnie SS już od 1923 r., trafiło na plakaty i partyjne odznaki NSDAP. Zabrzmiało w napisanej przez Dietera Eckarda popularnej pieśni hitlerowców: ''Niemcy obudźcie się z koszmarnego snu/ Nie dajcie obcym Żydom miejsca w waszej Rzeszy'' - przypomina w komentarzu "Gazety Wyborczej" Dawid Warszawski. - Nie, nie twierdzę, że prawicowa opozycja to neonaziści, PiS to NSDAP, a Jarosław Kaczyński to nowy Hitler: takie porównania - które, rzecz zdumiewająca, czasami się pojawiają - są równie haniebne jak absurdalne. Zupełnie mi wystarcza, że związek ''Obudź się Polsko'' z ''Deutschland erwache'' im nie przeszkadza, tak jak nie przeszkadzały im marsze z pochodniami, ślepa wierność wodzowi, pogarda dla wyniku wyborów i dla instytucji demokratycznego państwa - pisze Warszawski.

Polski nie trzeba budzić

A jak hasło oceniali "Ranni Politycy" w TOK FM? - Polski nie trzeba budzić. Nazwa dla historyka jest wymyślona wyjątkowo niefortunne. Przestrzegam przed tym. Nawet nie chcę powiedzieć do czego to nawiązuje. Moim zdaniem to wynik głupoty a nie prowokacji. Bo nie sądzę, żeby ktoś wiedział... - mówił Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta.

- Bez przesady. Nie szukałbym tak dalekiej analogii. Prezydent miasta z którego pochodzę, Białegostoku, prowadził kampanię pod hasłem "obudźmy Białystok". To też jest hasło nazistowskie? - bronił swojej partii Mariusz Antoni Kamiński.

"Ktoś powinien się obudzić"

- I proszę mnie nie przekonywać, że odpowiednikiem ''Deutschland erwache'' byłoby ''Polsko obudź się'', a jest ''Obudź się Polsko'', i że przed Eckardem i Hitlerem Niemców budził już Richard Wagner (a Polaków poeta Kazimierz Węgrzyn w opublikowanym w 2008 r. tomiku), więc niesłusznie się czepiam. Hasło ''Obudź się Polsko'', co słusznie już zauważył Stefan Niesiołowski, należy do retorycznej spuścizny faszyzmu i ktoś po stronie organizatorów marszu powinien wreszcie się obudzić i zdać sobie z tego sprawę - kończy swój komentarz Dawid Warszawski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (77)
Marsz PiS pod faszyzującym hasłem? "Głupota, nie zła wola"
Zaloguj się
 • india2010

  Oceniono 30 razy 24

  Ale ja wcale nie śpię. Jestem całkiem przytomna i dlatego nie popieram pisu.

 • kolega77

  Oceniono 22 razy 20

  PO panie "nondes", nie potrzeba wieców poparcia z pochodniami i hasłami w rodzaju" Obudź się Polsko" , wystarczy że wyborcy sprawią PiS-owi kolejne manto "w kaczy kuper"

 • wariat124

  Oceniono 28 razy 18

  Praktycznie nie ma żadnej różnicy pomiędzy zwolennikiem PiS a nazistą .

 • wariat124

  Oceniono 26 razy 18

  Skoro propagowanie symboli komunizmu jest zabronione , to dlaczego nazistowska symbolika PiS jest dozwolona ?

 • uszatek_2

  Oceniono 18 razy 16

  ...te buźki na zdjęciu mają rzeczywiście wspólną cechę. Oprócz odporności na wiedzę w oczach mają nienawiść (a religia uczy inaczej) i brak możliwości spojrzenia na problem nieco szerzej. Krótko mówiąc "końskie okulary". Im potrzebny jest tyko wódz, wróg i możliwość wyrażenie swojej nienawiści, do ludzi inaczej myślących, publicznie ...! Gdyby ktoś nie zrozumiał o czym mówię polecam : wiadomosci.onet.pl/kiosk/czy-te-trumny-dadza-wladze,1,5107258,kiosk-wiadomosc.html

 • wariat124

  Oceniono 22 razy 16

  Brunatność PiS nie podlega dyskusji. Reaktywacja faszystowskiej ideologii oraz zachowań w PiS, już nie budzi u nikogo żadnego zdziwienia.

 • wandateresa1

  Oceniono 19 razy 15

  Z Białegostoku pochodzi NIE TYLKO p.M.Kamiński,,lecz wielu innych z parti PIS------a dzieją się tam MAKABRYCZNE rzeczy;;;;;nienawiśc na tle różnic kulturowych,narodowościowych,,,przemoc--bojówki. Dobrze że prezydent miasta i sądy zaczęły z tym walkę--------a powinni dużo wcześniej

 • wariat124

  Oceniono 18 razy 14

  Jak widzę faszystowskie bojówki PiS siedzące przy kompach usiłują zaprzeczyć faszystowskiemu obrazowi PiS .

 • arvelli_net

  Oceniono 14 razy 12

  ... wg. prognoz w dniu przemarszu będzie mroźno (-5st.), wietrznie (120km/h) i oczywiście :) MOKRO (600mm/m2) i każdemu z uczestników życzę: grypy, zapalenia płuc a przyWÓDCOM - 7 plag egipskich... łącznie z rozbitym lustrem i czarnym kotem (prezesika).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX