"Nie widzę powodu, by podatnicy zrzucali się na ryzykantów, co stracili na Amber Gold"

- Mogę współczuć tym, którzy podjęli ogromne ryzyko, wiążąc się z instytucją o charakterze piramidy finansowej, ale nie widzę powodów, dla których podatnicy mieliby się dokładać do rekompensat dla nich - powiedział w RMF FM Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości dodał, że znaczną część majątku da się odzyskać.
W "Kontrwywiadzie" Konrada Piaseckiego Gowin stwierdził, że sporą część majątku Amber Gold da się odzyskać na podstawie obowiązujących przepisów. Dodał jednak, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami, za pomocą których będzie można odbierać przestępcom mienie, oficjalnie nienależące do nich, które zgromadzili, łamiąc prawo.

- Takie są nasze plany. (...) Myślę, że większość Polaków [im] przyklaśnie, bo chyba wszyscy mamy takie poczucie, że państwo polskie i polskie prawo jest zbyt pobłażliwe wobec ciężkich przestępców, a zbyt surowe wobec tych, którzy popełniają drobne przewinienia - stwierdził Gowin. Dodał, że za aferą Amber Gold "stoi świat przestępczy".

"Wyeksponowanie Michała Tuska w aferze Amber Gold to nie przypadek"

- Część postkomunistycznego biznesu mogła chcieć wysadzić z siodła Donalda Tuska - powiedział Gowin. Dodał, że "to, że tak mocno wyeksponowano w całej tej sprawie współpracę Michała Tuska to już nie był przypadek"

Pytany, czy komisja śledcza, przeciw której powołaniu zagłosowała koalicja rządząca, mogłaby sięgnąć za blisko premiera i jego rodziny, Gowin odparł jednak, że "nie ma komisji, bo byłaby wielką hucpą". Podkreślił, że był przeciwny również komisji "ws. Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry" i "ma dziś moralne prawo, bo powtórzyć to samo". Na pytanie, czy Tusk "jest obolały" po aferze Amber Gold odpowiedział, że A wódz jest solidnie obolały po aferze Amber Gold?

Ja myślę, że Donalda Tuska to zabolało. Zabolało, bo uderzyło w jego rodzinę i myślę, że każdego z nas - pana, mnie, słuchaczy - to też by zabolało.

Dopytywany, czy wspomniany przez niego biznesowy układ mógłby teraz próbować zlikwidować szefa Amber Gold jako niewygodnego świadka, minister sprawiedliwości stwierdził, że Marcin P. siedzi w pojedynczej celi. - Jesteśmy solidnie przygotowani na to, żeby można było temu przeciwdziałać - podkreślił.

Gowin o "Expose" Kaczyńskiego: "Nie przejąłem się"

Konrad Piasecki pytał też Gowina o wczorajsze "expose" Jarosława Kaczyńskiego, w którym szef PiS nakreślił program działań partii na następne miesiące. - Nie przejąłem się argumentacją Jarosława Kaczyńskiego, dlatego, że po pierwsze nie wierzę to, żeby to było policzone, po drugie, duża część propozycji Jarosława Kaczyńskiego to są takie propozycje socjalne - skomentował minister sprawiedliwości.

Dodał, że "marzy mu się taka alternatywa, czyli partia, z którą będzie można realnie kłócić się o podatki, o ulgi, może nie o ulgi, ale o dobre warunki do funkcjonowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, a nie o Smoleńsk". Jak remedium na spadające sondaże rządu Tuska wskazał "element exposé premiera, którego jeszcze nie napoczęliśmy" - poszerzanie wolności gospodarczej. Zaprzeczył, by "Tusk znudził się wyborcom" i wykluczył zmianę lidera PO, wykluczył też, by sam miał ochotę na to stanowisko.

Gowin za Tuska? "Jestem na prawym skrzydle PO. Skrzydłowy nigdy nie będzie kapitanem"

- Nie ma alternatywy w dzisiejszej Platformie dla Donalda Tuska. I to nie jest żadne lizusostwo, bo uważam, że to jest pewien przejaw słabości partii, jeżeli nie ma alternatywy dla obecnego przywódcy. Wiadomo, że ja mam poglądy... Niektóre sytuują mnie wyraźnie na prawym skrzydle Platformy. Skrzydłowy nigdy nie będzie kapitanem - stwierdził Gowin. Wykluczył też, by on lub Grzegorz Schetyna działali na rzecz zmiany premiera, tym bardziej, że jego współpraca ze Schetyną się popsuła.

- Na pewno lepiej nam się współpracowało w tamtej kadencji, mam nadzieję, ze przyjdzie taki czas, kiedy Grzegorz Schetyna porzuci progresistowskie mrzonki - powiedział Gowin.

Czy uważasz, że podatnicy powinni pomóc ludziom poszkodowanym przez Amber Gold?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
"Nie widzę powodu, by podatnicy zrzucali się na ryzykantów, co stracili na Amber Gold"
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 8 razy 6

  Akurat w tej kwestii zgadzam się z Gowinem. Ludzie na własne ryzyko zakładają firmy i bankrutują. Spekulują na giełdzie bez powodzenia i nikomu do tej pory nie przyszło wyciągać łapy po państwowe z tego powodu. Nie rozumiem dlaczego w przypadku ambera golda miało by być inaczej? Jeśli jacyś politycy chcą ich uszczęśliwić to niech płacą ze swojej pensji...

 • romp6

  Oceniono 5 razy 5

  Według Gowina i Tuska oraz ich rządu PO PSL, ciekawy jaki jest powód abyśmy musieli się zrzucać na przestępczy kler katolicki. Tusk jak Kaczyński,z taką samą ochota wykonuje polecenia z Watykanu i episkopatu Polski.

 • tracer2010

  Oceniono 4 razy 4

  (...)"Nie widzę powodu, by podatnicy zrzucali się na ryzykantów, co stracili na Amber Gold"(...)

  Dokładnie jak wyżej. Każda inwestycja rodzi ryzyko straty. Idiotyzmem i złodziejstwem byłoby abym ja i miliony podatników musiał płacić tym co zamiast pomyśleć o konsekwencjach takich inwestycji, inwestowali mając na oczach klapki i wizje lekkiego pieniądza! innymi słowy, frajerstwo niech samo sobie płaci za idiotyzm i brak instynktu samozachowawczego i pazerność.

 • lokator

  Oceniono 6 razy 4

  "Dopytywany, czy wspomniany przez niego biznesowy układ mógłby teraz próbować zlikwidować szefa Amber Gold jako niewygodnego świadka, minister sprawiedliwości stwierdził, że Marcin P. siedzi w pojedynczej celi. - Jesteśmy solidnie przygotowani na to, żeby można było temu przeciwdziałać."

  A zamachowcem, który zabił Indirę Ghandi był jej własny ochroniarz.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  - "Część postkomunistycznego biznesu mogła chcieć wysadzić z siodła Donalda Tuska" - powiedział Gowin....
  A ja mówię, że część zamrożonych zarodków obsiadła Gowina i wyżera mu mózg....

 • kola04

  Oceniono 2 razy 2

  Mówisz że nie widzisz powodu żeby zrzucać się na tych podobno naiwnych, ty minister, nikt ci nie mówi że masz to zrobić, tylko może powiedz tym wszystkim podobno chciwym obywatelom RP, że pierwsze w kolejce po forsę z amberu jest BUDŻET PAŃSTWA I ZUS a to co zostanie łaskawie oddacie ich właścicielom czyli marne ochłapy, najpierw amber naciągnął naiwnych obywateli na kupę forsy a teraz najświętsza RP w oparach prawa a raczej kościelnych kadzideł, zapełni budżetową kasę. TY , MINISTER, JAK MASZ TROCHĘ HONORU I LUDZKIEJ PRZYZWOITOŚCI, to oddaj całą kasę klientom amberu, zrezygnuj z 5mln kary i innych zaległych należności na rzecz skarbu RP, to nie jest twoja kasa, komu służysz ? czarnym sukienkom czy może gangsterom, zapomniałeś, że twoja comiesięczna wypłata pochodzi z podatków obywateli RP ? Zacznij myśleć RACJONALNIE bo skończysz jak królowie ZIEMI czyli DINOZAURY, ale nie od asteroidy tylko od cichego zabójcy , EWOLUCJI, ona nie kieruje się emocjami, eliminuje z naszej kochanej ZIEMI najbardziej nieprzystosowanych.

 • pintapalec

  Oceniono 3 razy 1

  Nie widzę powodów, dla których podatnicy mieliby się dokładać do rekompensat dla nich - powiedział w RMF FM Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości dodał, że znaczną część majątku da się odzyskać..A widzi sens dokładania się do rekompensat dla chciwego kleru KRK??? www.racjonalista.pl/kk.php/s,7726 ....

 • gblo

  Oceniono 1 raz 1

  Wpłaty na rzecz AG to pieniądze zmarnowane. Jasne,że ludzie mogą robić ze swoją kasą co chcą.Ich sprawa.Ale też nie widzę powodu by płacić na NFZ,który nie leczy,na ZUS ,który nie zapewni emerytury i ogólnie podatki państwu,za które zwykły obywatel nie dostaje nic w zamian.Takie "zarządzanie" państwem jakie jest obecnie musi doprowadzić do upadku,choćby obywatele płacili 50% a może więcej podatku od dochodów, to za parę lat okaże się ,że budżet to czarna dziura i co wtedy?

 • sarmata

  Oceniono 2 razy 0

  A ja widze powod do tego, by podatnicy zrobili zrzute dla klientow Amber Gold. Panstwo Tuska wspieralo oszustow w przestepczej dzialalnosci. Inna sprawa, ze zrzutka nie moze pokrywac wszystkich poniesionych strat. Klienci musza tez zaplacic za swoja glupote.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX