Palikot u Lisa odpowiada Ziobrze: Rezygnuję z immunitetu

- Chętnie sam zrezygnuję z immunitetu. Nie będę musiał fatygować pani marszałek Kopacz - zapowiedział w programie Tomasza Lisa Janusz Palikot. Szef SP Zbigniew Ziobro chce uchylenia immunitetu Palikotowi. Złożył w sądzie wniosek przeciwko liderowi RP, któremu zarzuca pomówienie.
Miało do niego dojść 20 czerwca 2011 roku w "Kropce nad i" TVN24. Palikot powiedział wtedy: "Mam nadzieję, że przez tych dwóch panów - Kaczyńskiego i Ziobrę - już żaden człowiek w Polsce nie będzie zabity". Rozmowa dotyczyła samobójczej śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy.

Obecny wczoraj w studiu TVP2 Zbigniew Ziobro przyjął deklarację o zrzeczeniu się immunitetu przez Palikota ze "zrozumieniem i satysfakcją". - Mam nadzieję, że pan poseł nie zmieni zdania - powiedział.

"Wiele ludzi jest poturbowanych na całe życie"

Politycy mieli okazję porozmawiać ze sobą po raz pierwszy. Nie była to łatwa rozmowa. - To są szokujące konsekwencje pana postępowania. Wiele ludzi jest poturbowanych na całe życie. (...) Pan skrzywdził tak wielu ludzi i pan chce dzisiaj atakować mnie, który mu to wypomina. To pokazuje świat hipokryzji, w którym pan funkcjonuje - zaatakował Palikot.

Polityk bronił się, że jego słowa "to cytat z samego Ziobry, rodzaj ironii ku przestrodze, a nie dosłowne twierdzenie". - Chcę doprowadzić do absurdu jego własne słowa i pokazać, jak mogą one zwrócić się przeciwko jemu samemu. Zamiast tego jest wyrok do sądu - powiedział w TVP2 Palikot.

- Pan poseł Palikot, mówiąc o pozbawieniu życia, ma na myśli swoją działalność, w której promuje narkotyki, pewien sposób życia, który prowadzi młodych ludzi na manowce, do śmierci, do grobu - odpowiedział na to Ziobro.

Ziobro złożył wniosek

Wczoraj rzecznik klubu SP Patryk Jaki poinformował, że Ziobro skierował do marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Palikota do odpowiedzialności karnej. Napisano w nim, że szef RP publicznie pomówił Ziobrę 20 czerwca 2011 roku w "Kropce nad i" TVN24.

Szef Ruchu, pytany wówczas, "czy podpisałby się pod słowami Kazimierza Kutza, że Kaczyński razem z Ziobrą zabili niewinną kobietę", miał odpowiedzieć: "Tak i powiem, że mam nadzieję, że przez tych dwóch panów - Kaczyńskiego i Ziobrę - już żaden człowiek w Polsce nie będzie zabity". Rozmowa dotyczyła samobójczej śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy.

We wniosku przywołano także następne słowa Palikota: "Wracając do wątku o tej odpowiedzialności za śmierć niewinnej kobiety, bardzo współczuję teraz tej nowej mamie, tej żonie Ziobry, temu dziecku, które się urodzi... no przecież jak można żyć przez całe życie z piętnem ojca, które ma ręce wymaczane w krwi".

Palikot: To cytat z Ziobry

Po wygranych przez PiS w 2005 r. wyborach Ziobro został ministrem sprawiedliwości. Sławna stała się jego wypowiedź po zatrzymaniu szefa kliniki kardiochirurgii szpitala MSWiA. O Mirosławie G. Ziobro powiedział wtedy: "Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie". Lekarz wygrał z nim proces cywilny i polityk PiS musiał przeprosić za swoje słowa.

We wniosku Ziobry czytamy, że słowa Palikota mogły go "poniżyć w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji publicznej". Szef SP w czerwcu tego roku złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście prywatny akt oskarżenia przeciwko Palikotowi - napisano we wniosku.

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu poinformowało, że pismo Ziobry ws. wyrażenia zgody na pociągnięcie Palikota do odpowiedzialności karnej wpłynęło do kancelarii 31 lipca i zostało skierowane do komisji regulaminowej i spraw poselskich.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM