Passent: dobrze, że "GPC" włożyła kij w mrowisko. Nawet, jeżeli jej motywy były polityczne...

"Dobrze, że "Gazeta Polska Codziennie" włożyła kij w mrowisko, media powinny stać na straży niezawisłości sędziów i w ogóle "trzeciej władzy". Nawet jeżeli motywy "GPC" były polityczne, to interes publiczny wymaga ujawniania patologii" - pisze na blogu Daniel Passent o aferze w gdańskim sądzie.
"Niewątpliwie jest to kolejna wpadka wymiaru sprawiedliwości, zaledwie kilka dni po zaskakująco niskich wyrokach w procesie mafii pruszkowskiej, co fatalnie świadczy o pracy prokuratorów w sprawie. Jest to kolejny dowód, że w systemie wymiaru sprawiedliwości są słabe ogniwa" - pisze o aferze w gdańskim sądzie Daniel Passent na stronie internetowej "Polityki".

Zdaniem publicysty w tej sprawie zawiódł zarówno system, jak i człowiek. Ten pierwszy, ponieważ prezes sądu odbierając telefon i wdając się w rozmowy, pokazał, że uznaje takie sytuacje za dopuszczalne. "Pozwala to na domysły, że takie panują obyczaje, a także na sugestie GPC, że może takie telefony miały miejsce w sprawie mafii pruszkowskiej, procesu Jaruzelskiego i Kiszczaka, wyroków na Marcina P." - zauważa Passent.

Dobrze, że "GPC"...

Daniel Passent podkreśla, że to dobrze, że "Gazeta Polska Codziennie" włożyła kij w mrowisko, ponieważ media powinny kontrolować "trzecią władzę". "Nawet jeżeli motywy 'GPC' były polityczne, to interes publiczny wymaga ujawniania patologii" - pisze dziennikarz.

Podsumowuje jednak, że jest pewne "ale" w całej sprawie. "Mianowicie prowokacje dziennikarskie i inne (np. agenta Tomka czy w sprawie montowanej przeciwko Andrzejowi Lepperowi), muszą być stosowane bardzo rozważnie. Źle by było, gdyby prowokacje były stałą metodą działania władzy - służb specjalnych, a także mediów, również względem siebie. (Rozmaite osoby próbowały już "podpuszczać media"). Dowody pozyskane wątpliwymi metodami, drogą podstępu, fałszerstwa dokumentów, kradzieży i na innej, podobnej, drodze, nie mają wartości procesowej. Mogą być sygnałem ostrzegawczym, ale nie mogą przesądzać o winie".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Passent: dobrze, że "GPC" włożyła kij w mrowisko. Nawet, jeżeli jej motywy były polityczne...
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 14 razy 12

  "...ponieważ media powinny kontrolować "trzecią władzę" ?! to jest chutzpah.
  Cała ta „IV władza” jest modelowo wręcz zblatowana, od lewej do prawej strony.
  Bezstonność, niezależność?? przymioty dawno zapomniane. Politycy dzwoniący
  do dziennikarzy, podsyłający "przecieki kontrolowane", co to ma wspólnego z
  dziennikarstwem. Chyba z nazwy dla poprawy dobrego samopoczucia. Rzetelność,
  towar deficytowy i zapomniany. Wzajemny łańcuszek koterii i powiązań na zasadzie
  naczyń połączonych. Kto tu kogo kont/roluje.

 • ulanzalasem

  Oceniono 7 razy 3

  Proponuję przez miesiąc dwa, najlepiej miesiąc przed i po wyborach nagrywać polityków i dziennikarzy z każdej opcji, z każdej strony, każdego tygodnika i gazety od telefonów, przez rozmowy na korytarzach, po to co robią w domu, na spotkaniach ze znajomymi - potem wszystko upublicznić.
  Oglądalność wszystkich stacji spadnie do 5%, sprzedaż gazet spadnie do 5%, frekwencja w wyborach 5% :D
  Tego się bym spodziewał gdyby tak się stało, chociaż może fanatycy PO czy PiSu i tak poszliby zagłosować na tych samych ludzi, których wybierają od 21 lat i robią im dobrze ;)

 • quri3

  Oceniono 5 razy -1

  Od tego jest opozycja. Opozycja jest motywowana politycznie - każda. Jej zadaniem jest dojście do władzy, a w międzyczasie pokazywanie brudów rządzących. To się nazywa demokracja. Debile, pachołki i inne ścierwa, które to kwestionują działają w ramach układu rządzącego. Ich celem jest obrona tych, którzy ich karmią. Gość dobrze napisał.

 • imaman.pl

  Oceniono 5 razy -5

  Imperium Sakiewicza w ataku.PiS kupil akcje.Wszystkie chwyty dozwolone.T.Lis i jego okladki prowodyrem.Politycy do niczego,dziennikarze do dupy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX