"Tusk to uosobienie dzielności i zaradności Polski"

Janusz Lewandowski nie ma wątpliwości, że spekulacje medialne to nie najlepszy sposób na to, żeby wypromować kandydaturę Donalda Tuska na szefa KE. Choć nie kryje - cieszą go pochlebne opinie na temat polskiego premiera. - Tusk jest uosobieniem dzielności i zaradności Polski - mówił komisarz Lewandowski w TOK FM.
Kandydatura Donalda Tuska na stanowisko szefa Komisji Europejskiej pojawiła się nie pierwszy raz. Tym razem za sprawą "Der Spiegel". Według niemieckiego tygodnika polski premier ma być kandydatem CDU na następcę Jose Manuela Barroso.

Przypomnijmy, wiosną pojawiła się informacja o tym, że kandydaturę Tuska zgłosi EPP.

- Bardzo mnie cieszy mnie, że są pochlebne opinie o Tusku. On jest uosobieniem dzielności i zaradności Polski jako kraju, który ma zupełnie zmieniony wizerunek. Ale spekulowanie dziś o tym, co się wydarzy za rok to najgorsza metoda osiągania najwyższych pozycji w UE - komentował w TOK FM komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Tydzień dobrych wiadomości

Lewandowski kończy tydzień w dobrym humorze. - To tydzień dobrych wiadomości. Tydzień nasycony determinacją, wolą polityczną, aby ratować zwłaszcza Europę przed kryzysem - stwierdził w TOK FM.

Oczywiście te dobre wiadomości, to m.in. decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie EMS. Na rynkach zapanował optymizm. W Polsce szczególnie cieszą się osoby, które spłacają kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich.

Waluta Szwajcarii jest najtańsza od 14 miesięcy.

Ale oczywiście poprawa nastrojów nie oznacza końca kryzysu.

- Wyjście z kryzysu to stan gospodarki i rynku pracy. W tej chwili najbardziej niepokojący politycznie i psychologicznie jest niepokój zwłaszcza młodego pokolenia Europejczyków o przyszłość. Bo przestają wierzyć że mają szanse na rynku pracy. To stan, który podpowiada im gotowość słuchania złych recept, populistycznych - diagnozował Janusz Lewandowski.

Zdaniem unijnego komisarza, teraz "bardzo ważne jest szukanie wszelkich sposobów ożywienia gospodarczego".

Potrzeba dopalaczy

Według projektu budżetu przygotowanego przez min. Jacka Rostowskiego przyszły rok nie będzie lekki dla naszej gospodarki. Wzrost ma wynieść zaledwie 2,2 proc.

- Będziemy coraz bardziej ściśnięci przez niezbyt korzystne otoczenie zewnętrzne. I tym bardziej potrzebne są dopalacze. A takim dopalaczem jest usuwanie barier dla przedsiębiorczości oraz budżet europejski - oceniał komisarz Lewandowski.

Zgodnie z projektem unijnego budżetu na lata 2014-20 trafi do nas 80 mld euro. Choć oczywiście wszystko zależy od polityków.

- Cieszy mnie, że nadal podstawą negocjacji z krajami UE oraz Chorwacją jest właśnie przygotowany przez nas projekt. Ale pewnie będą mieli ochotę trochę poobcinać. I pewnie będą się kłócić, w których miejscach poobcinać - przewiduje Janusz Lewandowski.

Jak podkreślał gość TOK FM, dla Polski najważniejsze jest, aby "ochraniać" szczególnie te rejony budżetu, które "ożywią inwestycje i tworzenie miejsc pracy". Czyli np. budżet przeznaczony na politykę regionalną.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
"Tusk to uosobienie dzielności i zaradności Polski"
Zaloguj się
 • yossarian-nr22

  Oceniono 16 razy 6

  pan lewandowski musi uwazac zeby nie przyszlo po niego ABW bo "Tusk jest uosobieniem dzielności i zaradności Polski" to chyba musi byc satyra, a za satyre na temat rzadzacych to u nas na wiezienie skazuja...

 • takitamsobie

  Oceniono 11 razy 5

  O jaki uśmiechnięty, jaki pączuś w masełku, niestety jeszcze są ludzie, którzy pamiętają prywatyzacje z początku lat 90 szanowny Panie KOmisarzu (ludowy). Słaby to naród, który takich elit się dorobił oj słaby

 • pikkollo

  Oceniono 9 razy 5

  Już wiecie za jakie zasługi otrzymuje się ciepłą posadkę w Brukseli
  - Lewandowski : prywatyzacja za bezcen i kolonizacja Polski przez obcy kapitał
  - Buzek : bezmyślne reformy i skandaliczne prywatyzacje (np. PZU-Eureko , TPSA)
  - Tusk : kwintesencja tego co robili dwaj wyżej wymienieni

  Jak tylko widzę tego Lewandowskiego, to jestem za tym aby zajęła się nim sejmowa komisja posła Macierewicza

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 4

  Mydła, więcej mydła. Najlepiej w płynie, żeby nie bolało.

  Ten gość o ile pamiętam miał takie "niezbyt mądre reklamy" dot. 300 mld €
  "Lewandowski kończy tydzień w dobrym humorze." jakbym siedział za taką kaskę, tak
  daleko od ojczyzny w odizolowaniu od trapiącej ją rzeczywistości, też bym tryskał.

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  Polityka to jest zawód, a tylko zawodowiec potrafi przetrwać JA BĘDĘ WETOWAŁ WSZYSTKO "najlepszego w dziejach prezydenta", a do tego zostać premierem na drugą kadencję. Można Tuska lubić albo nie, ale fakty są takie i nie zanosi się wcale na to że PO utraci władzę w następnych wyborach....

 • cracovia.figiel

  Oceniono 9 razy 3

  Panie Komisarzu. Pan to jesteś wielki Szczęściarz. Podobno mają w Polsce od nowego roku zwalniać z płacenia podatku wszystkich Kuracjuszy Sanatorium w Tworkach.

 • swarozyc2

  Oceniono 13 razy 3

  "Tusk to uosobienie dzielności i zaradności Polski" - rzekł "woj" do "swego"...

  He he he hehehehe... :)))

  Eeeeeeeehehehehehehe... :)))) - "Ali jaja".. :)))))

 • sundragonnet

  Oceniono 6 razy 2

  Jakbyś miał tyle pieniędzy ile ma Lewandowski,to też tak samo byś mówił.On wie,że te pieniądze mogłyby zostać zagrożone,a tu jeszcze trzeba odwalić wykupiony lot do Papetee na Tahiti już ósmy raz i jumbo jet Air France odleci bez Lewandowskiego.

 • fudalejw.1

  Oceniono 12 razy 2

  Lewandowski = lizy dupa !!!
  Panie Lewandowski a nie lepiej powiedzieć,że D.Tusk to Mojżesz ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX