"Efekt mrożący". Po Antykomor.pl zniknie krytyka prezydenta?

- W świetle wyroku każdy, kto chciałby rozpowszechnić satyryczny obrazek z wizerunkiem prezydenta, budzący u niektórych niesmak bądź oburzenie, może się obawiać poniesienia kary - mówi TOK FM Dorota Głowacka, która z ramienia Fundacji Helsińskiej obserwowała proces twórcy strony antykomor.pl..
Robert Frycz dostał karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie za znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prokurator domagał się kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia.

Efekt mrożący

Jakie skutki może mieć ten wyrok? - Skazanie na karę nawet łagodniejszą od więzienia może powodować negatywne konsekwencje dla wolności słowa w postaci "efektu mrożącego" - mówi nam Dorota Głowacka.

- Inne osoby - ze strachu przed konsekwencjami - mogą powstrzymywać się przed ostrzejszą krytyką głowy państwa. Teraz dwa razy się zastanowią w obawie przed wszczęciem procesu karnego. Znieważenie Prezydenta zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności, wyższą niż za znieważenie jakiegokolwiek innego funkcjonariusza publicznego czy osoby prywatnej - zaznacza prawniczka.

Satyra czy znieważenie? Decyduje prokurator

W przypadku twórcy Antykomor.pl "efekt mrożący" może być szczególnie groźny. - Tu chodziło o obrazki, które można zakwalifikować jako satyrę, z definicji przejaskrawiającą rzeczywistość. Ocena czy dany obrazek stanowił znieważenie jest uznaniowa - tłumaczy Głowacka. - To co jednych śmieszy, dla innych jest oburzające i niesmaczne. W praktyce o wszczęciu postępowania decydują często odczucia prokuratora.

I przestrzega: - W kontekście tego wyroku każdy, kto chciałby rozpowszechnić, stworzyć satyryczny obrazek z wizerunkiem prezydenta może się obawiać poniesienia kary. Bo nie może mieć pewności jak ten obrazek zostanie oceniony przez prokuratora i przez sąd.

Co z wolnością słowa?

- Istnieją duże wątpliwości co do tego, czy przepis o karaniu za znieważenie prezydenta jest zgodny z konstytucyjnymi gwarancjami wolności słowa - podkreśla prawniczka Fundacji Helsińskiej. Nawet mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego (w ub. roku uznał on konstytucyjność przepisu - red.).

- Nadal uważamy, że ten przepis jest zbyt restrykcyjny. Osoby publiczne muszą liczyć się, że ich krytyka jako osób publicznych może być ostrzejsza. Nam się wydaje, że tego przepisu w ogóle nie powinno być. Nie wierzymy, że postępowanie karne to jest właściwy sposób dla budowania autorytetu prezydenta. On buduje swój autorytet w trakcie swojego codziennego działania, wykonując swoją funkcje. Ma też do dyspozycji inne środki prawne by chronić swoją cześć

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (371)
"Efekt mrożący". Po Antykomor.pl zniknie krytyka prezydenta?
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 88 razy 58

  ... super, rozumiem że gdyby "tfurca" stworzył podobną grę ale z kaczyńskim, ziobrą, kempą, OjcemDyktatorem z Torunia w roli głównej to też było by The Beściarsko:)

 • kola04

  Oceniono 71 razy 49

  CZARNE TOGI, wasze sukcesy są porażające, ANTYKOMOR skazany, DODA wyrok i skazana, NAWALENI FANI DWÓCH KÓŁEK, ALIMENCIARZE, ZIELARZE siedzą tysiącami za kratami. Jak zadzwoni do was prawdziwy mafioso lub inny twardy gangster i powie wam parę ciepłych słów, to sami siebie wsadzicie za kraty z 24 h ochroną GROMU. czarne mycki zmieńcie robotę, STRACH zalewa wasze mózgi, dajcie szansę tym co się nie boją, schowaliście wasz honor i ambicje w mysiej dziurze, która już zarosła.Chłopaki z pruszkowa śmieją się z was a gen. PAPAŁA przewraca się w ziemi. Po skazaniu antykomora wrócicie do domu, do swoich rodzin już w cywilnych ciuchach i dziecko was zapyta, tatusiu, mamusiu a jakiego przestępcę dziś wsadziłeś aś za kraty, mój kochany bobasku dziś uchroniłem cię przed niebezpiecznymi gangsterami czyli ANTYKOMORAMI, DODAMI ,NAWALONYMI CYKLISTAMI, ZIELARZAMI I ALIMENCIARZAMI, a tatusiu. ...... co te typy mogły mi zrobić ? , moje dziecko, mogły ci zrobić same okropne rzeczy, antykomor mógł cię obrazić, doda mogła obrazić twoje delikatne uczucia religijne, nawalony cyklista mógłby cię przejechać na amen, a alimenciarz nie dając forsy zagłodził by cie, tatusiu, mamusiu a mój kolega ma tylko mamusie i tatuś nie płaci alimentów i on chodzi do prywatnej szkoły i ma fajny rowerek, czy on też siedzi ? , tak moje dziecko, ten przestępca siedzi. Tatusiu, mamusiu a wczoraj heniek powiedział, że religia jest be.... , czy on też siedzi ? , nie drogie dziecko, JESZCZE NIE ale jak będzie miał 18 lat to tak.

 • robi_99

  Oceniono 67 razy 47

  Zadzwoniłem do sędziego i " państwo znów zdało egzamin " Donald T.

 • przy_grobli

  Oceniono 78 razy 36

  Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości że żyjemy w dyktaturze?
  Państwo Tuska to państwo policyjne....

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 49 razy 35

  Krytyka Prezydenta miesci sie w granicach wolnosci slowa, nawet jesli jest obrazliwa.
  Prawo chroniace urzad Prezydenta, a wlasciwie samego Prezydenta przed krytyka jest sprzeczne w moim odczuciu z art 54 Konstytucji.

 • volongoto41

  Oceniono 50 razy 30

  Przepraszam Panie Prezydencie, że źle o Panu myślałem i że teraz myślę jeszcze gorzej. Nie powiem dlaczego bo się boję...

 • critto

  Oceniono 49 razy 27

  Zaprawdę Święty jest Prezydent, Źródło Wszelkiej Dobroci!! O, Boski Prezydencie, do stóp Twych padam świętych! O Prezydencie, skarz złoczyńców Cię obrażających na męki wiekuiste!!!

 • jvelzkeyek

  Oceniono 36 razy 26

  "Słowik" uniewinniony, "Antykomor" skazany.
  Prezes sądu okręgowego zmanipulowany.
  Rowerzystami przepełnione więzienne cele.
  W wymiarze sprawiedliwości wiele się dzieje
  W sprawie "Antykomora" sąd był sprawny wyjątkowo.
  W innych procesach sądy długo się głowią.
  Trzecia władza drugą władzę chronić próbuje,
  Niech ma się na baczności, kto z władzy sobie żartuje!
  komentarzedowydarzen.blox.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX