Zaskakujący sondaż. Polacy chcą, by Kwaśniewski został premierem

- Polacy wskazali: jeśli Donald Tusk przestanie być premierem, powinien go zastąpić Aleksander Kwaśniewski - wynika z sondażu pracowni TNS Polska dla ?Wprost?.
Tygodnik poprosił pracownię TNS Polska, aby sprawdziła, kto zdaniem Polaków powinien rządzić po Tusku.

Były prezydent może liczyć na poparcie 21 proc. badanych. Choć Kwaśniewski od 7 lat nie uczestniczy w rozgrywkach o władzę. W badaniu przygotowanym dobrze wypadł też Jarosław Kaczyński. Prezes PiS, który po sześciu porażkach w sześć lat uważany jest nawet przez część własnej partii za pozbawionego szans na ponowne premierostwo, zyskał poparcie 13 proc. badanych.

Peleton ścigający liderów sondażu otwierają szef MSZ Radosław Sikorski oraz Janusz Palikot (po 9 proc.), za nimi znaleźli się wiceszef PO Grzegorz Schetyna i były premier Jerzy Buzek (po 8 proc.). Nieco mniejszym poparciem (po 7 proc.) cieszą się byli gospodarczy wicepremierzy Leszek Balcerowicz oraz Zyta Gilowska. Nie liczą się byli premierzy, dziś partyjni przywódcy Leszek Miller oraz Waldemar Pawlak (po 4 proc.).

"To nie jest dobry czas dla Tuska". Jak pisze tygodnik, wciąż silna pozycja Tuska jest dziś znacznie słabsza niż na początku kadencji. A spekulacje o możliwej wymianie premiera czy też przyspieszonych wyborach słychać dziś nie tylko w sejmowych ławach opozycji, ale także z rządowych gabinetów.

"Po ubiegłorocznych wyborach wydawało się, że Donald Tusk jest niemal wieczny. Jako pierwszy polityk w historii polskiej demokracji dwa razy z rzędu wygrał wybory parlamentarne. Licząc wszystkie wyborcze potyczki, jako lider Platformy jest niepokonany od sześciu kampanii, bez przerwy od 2006 r. Jesienią minionego roku Tusk był silny jak nigdy, witalny i bezkonkurencyjny. Nieledwie rok wystarczył, aby premier wpadł w poważne tarapaty. Ostatnie tygodnie to nie jest dobry czas dla Tuska. Umrzeć nie chce afera Amber Gold, która przybiera coraz to nowe oblicza - każde z nich szkodliwe dla wizerunku szefa rządu", czytamy w gazecie.

Więcej o sondażu pracowni TNS Polska dla "Wprost" w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (42)
Zaskakujący sondaż. Polacy chcą, by Kwaśniewski został premierem
Zaloguj się
 • zyga728

  Oceniono 33 razy 23

  Dlaczego nie? Wyluzowany, spokojny facet... I znacznie rozsądniejszy!

 • atleista

  Oceniono 24 razy 18

  Jaki był, taki był i można się na siłę czepiać jego słabości i wpadek, ale to zdecydowanie wyższa polityczna półka niż miękka klucha Tusk, czy nieudacznik Kaczyński. Inna sprawa, że obecnie bliżej Kwaśniewskiemu do rozmytej ideologicznie PO, niż dogorywającego SLD. No i bycie premierem to nie to samo, co bycie prezydentem...

 • mrcoil

  Oceniono 15 razy 11

  Aż chciałoby się zaśpiewać: "Olek Olek, na szefa rządu tylko Ty" ;-).
  A co do szans - na dzień dzisiejszy są nikłe, ale tutaj raczej wszystko wynika z na ogół pozytywnego odbioru, jakim w naszym kraju wciąż cieszy się Kwaśniewski, a nie obecna lewica (czy to parlamentarna, czy pozaparlamentarna). Zreszą pożyjemy, zobaczymy, jeszcze trzy lata do następnej kadencji.

 • pannamarianna777

  Oceniono 13 razy 9

  W konkordat z Watykanem, nie pytając obywateli w referendum o zdanie, już nas wpędził.
  Dla mnie zbyt dużo szczęścia biło z twarzy pana prezydenta po przejażdżce papamobilem

 • milorex10

  Oceniono 19 razy 5

  Dla dobra Polski trzeba zmienić miernotę z PO, kimś kto dał Polsce nadzieję na lepszą przyszłość. Kwaśniewski mimo oporów na świecie wprowadził Polskę do NATO i Unii. Tusk nie dokonał niczego ważnego, mimo że miał od początku komfortową sytuację, w postaci manny z nieba wyrażonej górą pieniędzy spływających z Brukseli. Czy Tusk coś dla Polski wytargował. Wielkie nic. Tusk i PO spijają śmietankę, którą wypracował ktoś inny. Dajmy już spokój z wypominaniem Kwaśniewskiemu przeszłości. Czynami dowiódł, że jest efektywnym patriotą. Pogońmy miernotę, która pozoruje rządzenie.

 • conred

  Oceniono 4 razy 4

  O jak Jarek i Kwachu nie będą kandydować to Palikot zostanie premierem

 • costa3500

  Oceniono 10 razy 4

  Naród jest wredny i zapomniał co dla niego zrobił Rajmund Kaczyński oraz jego syn patriota gnom Jaruś.

 • tozawszeja58

  Oceniono 14 razy 4

  ..jeszcze jedno małe pytanko? co jest powodem takiego ataku na p.Tuska i jego rodzinę gazety " Wprost" ?..........................................

 • tedbundy00

  Oceniono 13 razy 3

  W sumie Olek gdyby nie konkordat, bylby najlepszym preziem- nic nie obiecywal, nic nie zrobil. ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX