Kaczyński: Jestem przekonany, że wszystko to było robione w Rosji. W sposób skandaliczny

- To gigantyczny skandal, jeśli chodzi o zachowanie Rosjan, jeżeli chodzi o zachowanie polskich władz. Chodzi o oszukiwanie opinii publicznej. To coś, co w końcu powinno mieć konsekwencje, jeżeli chcemy być państwem demokratycznym - mówił w TVP1 Jarosław Kaczyński, odnosząc się do informacji, że ciała Anny Walentynowicz i innej osoby, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, zostały zamienione.
- Po raz kolejny okazało się, że ci, którzy mieli do władz rosyjskich i polskich stosunek krytyczny mieli rację - stwierdził Kaczyński, który był gościem programu Piotra Kraśki w TVP1.

Krytycznie odniósł się do polskich władz. - Ci ludzie nie mogą być w polskiej polityce, bo to obraża najbardziej elementarne reguły życia w państwie i demokratycznym i praworządnym. A teraz z demokracją i praworządnością jest bardzo niedobrze - dodał.

"Na Wawelu pochowany jest mój brat"

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że z przeprowadzonych badań genetycznych wynika jednoznacznie, że ekshumowane w zeszłym tygodniu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej "zostały ze sobą wzajemnie zamienione". Ale nadal nie wiadomo, gdzie mogło dojść do zamiany ciał.

- W Polsce, według mojej wiedzy, trumien nie otwierano. Jestem przekonany, że to wszystko było robione w Rosji i to w sposób skandaliczny. Donald Tusk na to pozwolił. Takie zachowanie, jakie pokazał nasz premier, oznaczało, że Polska może być lekceważona - mówił prezes PiS.

- Nie wiadomo kto podjął decyzję, żeby trumien nie otwierać, na jakiej podstawie prawnej, gdzie są dokumenty. Tych pytań jest mnóstwo - zaznaczył.

Kaczyński jest przeciwny ewentualnej ekshumacji jego brata. Jest przekonany, że na Wawelu pochowany jest prezydent. - Rozpoznałem ciało świętej pamięci mojego brata. Było zmienione, ale wątpliwości nie miałem. Ciało mojego brata było wyjęte i poddane zabiegom, uważam, że na Wawelu pochowany jest mój brat - powiedział.

"Niepoddanie ciał sekcji było działaniem skandalicznym"

Zdaniem prezesa PiS decyzja o kolejnych ekshumacjach jest "trudna i drastyczna". - Rozumiem, że te decyzje o ekshumacjach zapadły w wyniku braku zgodności między wiedzą nt. danej osoby a dokumentacją. Nie wiem, w ilu wypadkach taka niezgodność występuje. W momencie, kiedy ciała przywieźli do Polski, wszystkie powinny być poddane sekcji. Niepoddanie ich sekcji było działaniem skandalicznym - stwierdził.

- Pierwsze żądania rodzin dotyczące ekshumacji były już dawno temu. Skąd to opóźnienie? To zmniejsza szansę na wyjaśnienia tego, co związane z katastrofą - mówił.

- Za to odpowiada minister sprawiedliwości, ale trudno obwiniać pana Gowina. Trudno mówić o jego odpowiedzialności politycznej.

Za to odpowiada Tusk, pani marszałek Kopacz i obecny prezydent - wskazał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
Kaczyński: Jestem przekonany, że wszystko to było robione w Rosji. W sposób skandaliczny
Zaloguj się
 • abeerhaminus

  Oceniono 18 razy 14

  Panie Prezesie!
  Zapewne ma Pan rację, gdyż od niepamiętnych czasów każdy Prawdziwy Polak wie, że po Ruskich, Moskalach, Kacapach, Bolszewikach, Komuchach, Czerwonych itd. niczego dobrego spodziewać się nie można.
  Co zatem dało Panu nadzieję, że Brat Pana Prezesa będzie w stanie bezpiecznie dolecieć i wrócić z tej "nieludzkiej ziemi"?
  Dlaczego do dnia dzisiejszego używa pan w swej kuchence lub termie gazu ziemnego sprowadzonego z tego "imperium zła"?
  Dlaczego wspiera Pan urzędujący tam reżim poprzez zakup paliwa wytworzonego z rosyjskiej ropy?
  Dlaczego nie wzywa Pan do wstrzymania eksportu do Rosji i importu z niej?
  Jak długo nasza armia będzie używała sprzętu Made in USSR?
  Jak długo będziemy tolerować rosyjskie ciężarówki na naszych polskich drogach?

  Należy być twardym, mieć jaja ze stali i granitowy kręgosłup. Na razie pieprzysz Pan te same androny od dwóch lat i nic z tego nie wynika. Proponuję Panu wyjazd do Rosji i wyprostowanie sprawy na miejscu. W drodze powrotnej może Pan jeszcze zahaczyć o Gruzję. Miałeś Pan okazję spotkać się wtedy z Putinem i "nawrzucać' mu jak trzeba - i co?

  Po tym można poznać prawdziwego męża stanu, że pomysły swoje wprowadza w czyn.

 • milorex10

  Oceniono 16 razy 12

  Zapytam co robiła Kancelaria Prezydenta Kaczyńskiego oraz posłowie i działacze PiS w tej sprawie. Czy pomogli w czymkolwiek w Smoleńsku, Moskwie, po powrocie trumien do kraju. Mam wrażenie że stali z boku jak sępy i czekali, aż coś się nie uda i będą mogli ujadać jak szakale. PiS zachowuje się jak kanalie i hieny cmentarne. PO jest nieudolna, ale to nie to samo co hiena.

 • emerytgw

  Oceniono 17 razy 11

  .Znowu odezwała się pis-hiena Kaczyński i chce wykorzystać ekshumacje i zamianę ciał do celów czysto politycznych i kłamliwego atakowania legalnych władz. Wypowiadanie się w imieniu wszystkich rodzin, dotkniętych tragedią smoleńską jest wysoce bezczelne i obrzydliwe, a przede wszystkim kłamliwe. Zamiany dokonali Rosjanie z uwagi na znany u nich bałagan i nic do tego nie miały polskie władze. Mam nadzieję , że prokuratura ustali dlaczego to się stało i kto konkretnie za to odpowiada. Skandalem jest sposób wypowiedzi nikczemnego prezesa a nie ograniczone możliwości rządu. Był w Moskwie, czemu nie przypilnował swoich!

 • bulorz

  Oceniono 15 razy 11

  PiS => Paranoja i Smoleńsk

  Czy to się kiedyś skończy??? Jak to jest, że partie dostają kasę z naszych podatków i ich liderzy, przez lata, zajmują się jakimiś bzdurami i publiczna TV, znowu za nasze pieniądze, to transmituje. To jest w Polsce naprawdę chore.

 • ciemnyludd

  Oceniono 14 razy 10

  BŁYSKAWICZNY POWRÓT PREZESA DO WALENIA TUSKA ZWŁOKAMI... Po EKONOMII NAWET SIĘ NIE ZACHWIAŁ....

 • pechowa22

  Oceniono 16 razy 10

  i to mowi osoba rzeczywiscie odpowiedzialna za te tragedie!!!
  trzeba bylo ich tam nie posylac!!!
  a zamiana cial w tej sytuacji choc niewyobrazalna i straszna dla rodzin niestety jest mozliwa, trzeba bylo dac spokojnie dzialac a nie wrzeszczec, ze trzeba ich jak najszybciej sprowadzic do Polski.

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 8

  "Kaczyński jest przeciwny ewentualnej ekshumacji jego brata." jak wszyscy to wszyscy.
  I zrobić porządek w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

  "...wszystko to było robione w Rosji." - To Cyryl i jego metody z który kolaboruje wasz sojusznik, kk.

  "Za to odpowiada Tusk, pani marszałek Kopacz i obecny prezydent - wskazał." tylko przez
  wrodzona skromność pomijając swój współudział i krew na rękach.

 • india2010

  Oceniono 11 razy 7

  Wychodzi na to że premier Tusk powinien był jak najprędzej odbyć przyśpieszony kurs medycyny sądowej tudzież biegłego sądowego i osobiście udać się do rosyjskiego prosektorium badać szczątki ofiar.

 • pannamarianna777

  Oceniono 5 razy 5

  "Jestem przekonany"

  Lepiej gdyby pan na podstawie posiadanej WIEDZY wypowiadał się.
  Znam lepsze wróżki i lepszych gdybaczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX