Żakowski: Nie zgadzam się z Wałęsą i Środą. Jestem wdzięczny tym, którzy byli na marszu

- Kompletnie nie zgadzam się ani z Magdaleną Środą ani z Lechem Wałęsą. Rozumiem, że są krytyczni wobec politycznej wymowy tego marszu. Ale kiedy słyszę, co mówią o nim i jego uczestnikach, dźwięczą mi w uszach słowa Czesława Miłosza zaczynające się słynną frazą: "Który skrzywdziłeś człowieka prostego" - pisze o marszu "Obudź się, Polsko!" Jacek Żakowski.
"Z tym, co mówili politycy, co mieli na transparentach i co skandowali, można polemizować. Czasem nawet zdecydowanie trzeba. Ale kiedy upominaliśmy się o wolność i demokrację w Polsce, nie liczyliśmy przecież, że w demokratycznym kraju wolni ludzie będą zawsze mówili tylko rzeczy mądre, trafne i układne. W każdym razie nikt jakkolwiek przytomny nie miał powodu sądzić, że skok do wolności będzie skokiem do świata wszechogarniającej słuszności" - pisze Żakowski.

"Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy w sobotę odwiedzili Warszawę, by w ważnej dla nich sprawie demonstrować na Trakcie Królewskim, zrobiło dokładnie to, co powinien zrobić każdy obywatel, którego jakaś ważna publiczna sprawa frustruje. Zainwestowali swój czas oraz pieniądze, by publicznie dać wyraz. Jestem im za to wdzięczny" - pisze publicysta "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Żakowski: Nie zgadzam się z Wałęsą i Środą. Jestem wdzięczny tym, którzy byli na marszu
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 31 razy 23

  Ważne sprawy.....1) "KGB+TUSK=SMOLEŃSK (na plakatach) , 2) identyfikacja kilku zwłok, 3) "dobicie" systemu emerytalnego za 20 lat protestami tych którzy to już mają w nosie, 4) telewizja cyfrowa dla klechy-biznesmena, 5) władza dla Kaczyńskiego chorego na władzę. A dla ścisłości, większość z tych kilkudziesięciu tysięcy ludzi nie tyle ODWIEDZIŁO Warszawę ile została PRZYWIEZIONA 500 autobusami na koszt podatników przez absolutnie APOLITYCZNY Kościół nawet z najdalszych parafii....

 • 34-all

  Oceniono 20 razy 16

  zastanawiałem sie czy nawet nie pójść na taki marsz bo nie podoba mi sie to co się dzieje w kraju a dzieje sie dużo złego w prawie kazdej dziedzinie. Niestety durne hasła jakie tam zobaczyłem i głównie elektorat pis-trwam odwiodły mnie od tego, gdyż nie miałem najmniejszej ochoty być z nimi kojarzony.

 • nintom

  Oceniono 24 razy 12

  pan Żakowski chce pochwalić tych, którzy publicznie dają wyraz swoim przekonaniom - tylko, że czasem taka 'aktywność' społeczna prowadzi do katastrofy. Ja zawsze uważałam, że to, że rewolucja październikowa musiała wybuchnąć bo 'krzywdzenie człowieka prostego' przekroczyła granice przyzwoitości. Zwolennicy Adolfa Hitlera nie chcieli w Niemczech komunizmu, nie chcieli biedy i chaosu, chcieli wielkich Niemiec nieupokorzonych przez resztę Europy - NO I ZAINWESTOWALI SWÓJ CZAS I PIENIĄDZE - no i co z tego wynikło koteczku ??? a co nam chcą zainwestować pisowcy ze wspólnikami ??? nie dla UE, nie dla traktatu lizbońskiego, nie dla dłuższej pracy, tak dla państwa wyznaniowego (jeszcze bardziej), utrzymanie najbiedniejszych przez podatki dla supermarketów, tak dla pogorszenia stosunków z Niemcami i Rosją .... ????

  TO PAN POCHWALA PANIE REDAKTORZE ??? - CZY PAN MOŻE CHCE ZAISTNIEĆ W MEDIACH ?? (jeszcze bardziej ?)

 • otoosh

  Oceniono 12 razy 2

  Nie zgadzam się z panem, panie Żakowski! Trzeba piętnować ludzi, którzy podpozorem walki o naprawę demokracji wyprowadzają skołowanych i zmanipulowanych prostaczków na ulicę pod nazistowskim hasłem i w obronie wrogiej Polsce, sterowanej z zagranicy stacyjki telewizyjnej.
  Tym kanaliom sni się przewrót majowy, albo nawet noc długich noży...
  Nie wątpię, że dla nich nawet przelew krwi byłby akceptowalnym rozwiązaniem, byle się tylko znowu dorwac do władzy i dokończyć przerabianie Polski w nacjonal-bolszewickie państewko...

 • barbarakos

  Oceniono 3 razy 1

  Czy tym, ktorzy przyszli na marsz z transparentem "Modlmy sie, zeby ich nie powywieszali", tez jest Pan wdzieczny?
  Moze mam chora wrazliwosc, ale ten tekst uwazam za znacznie gorszy niz "To byl zamach".

 • wkaspr

  0

  Zgadzam się z Panem Żakowskim z tym ,że przejawem rozwiniętej demokracji jest prawo do uczestnictwa w tego typu marszach. Nie wiem tylko ,czy na miejscu są słowa podziekowania złożone grupie uczestników.Nie można bowiem dziękować dużej części uczestników marszu którzy głosili hasła antysystemowe i antydemokratyczne, podważające działalność legalnych instytucji państwa. Czy zatem tak samo podziekowałby, Pan Zakowski, panom w brunatnych koszulach którzy wyszliby na ulice Warszawy, tylko dlatego że działa system demokratyczny i działa prawo do wyrażania poglądów ? Owszem wszyscy mają prawo do głoszenia swoich poglądów , jednak ludzie tacy jak Pan Zakowski, którzy mają realny wpływ na kształtowanie opinii publicznej, powinni odnieść się do tych poglądów, a nie tylko dziękować im za uczestnictwo w marszu bo to jest po prostu intelektualnym minimalizmem.

 • first.tb

  Oceniono 4 razy 0

  Przykro mi, Panie Redaktorze. Dotąd ceniłam Pana, ale tym razem nie rozumiem, co się stało? Stracił Pan możność realnego oglądu rzeczywistości, czy co? Naprawdę Pan sądzi, że tłumy spędzone przez Rydzyka i przychylny mu kościół, to ludzie "głodni" demokracji?!

 • 10robo10

  Oceniono 6 razy 0

  Złe myślenie i złe wnioski. Przedstawienie było tylko dlatego, że Jarkowi nikt nie chce dać aby się pobawił rządzeniem Polską i Tadkowi nikt nie chce dać możliwości nielegalnego zarabiania kasy. Ludzie przyszli bo wierzą w faceta który nie miał żony, otaczał się dwunastoma młodymi, przystojnymi chłopcami i był żydem.
  Panie Żakowski, czy to powód do radości?

 • demolka666

  Oceniono 13 razy -3

  pan żakowski jak zawsze pod prąd :)) ciekawe jak będzie wyglądało jego "zderzenie" się z pisobolszewickim rozpędzonym pociągiem do władzy :))) czy myśli, że takimi słowami zapracuje sobie na coś u paranoików? :))) chyba na mocniejszego kopa w d... pe :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX