Posłowie za zaostrzeniem przepisów dotyczących aborcji. Projekt SP przechodzi do dalszych prac

Projekt autorstwa Solidarnej Polski, ograniczający prawo kobiet do aborcji bardziej niż przepisy obowiązujące teraz, trafił do dalszych prac w komisjach sejmowych. Jeśli projekt wejdzie w życie, kobiety będą musiały donosić uszkodzone płody. Wcześniej Sejm odrzucił w projekt Ruchu Palikota legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży. - To jest strach przed Kościołem. To nieeuropejskie, niecywilizowane zachowanie - stwierdził w rozmowie z TVN24 Andrzej Rozenek z RP.
Projekt ustawy zaostrzający przepisy antyaborcyjne, autorstwa Solidarnej Polski trafił do dalszych prac w komisjach. Sejm w głosowaniu nie zgodził się z wnioskiem PO i SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem głosowało 198 parlamentarzystów, przeciw było 207, 30 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm głosami PO, PiS, PSL oraz Solidarnej Polski odrzucił projekt Ruchu Palikota, dopuszczający aborcję do 12. tygodnia ciąży. Za wnioskiem o odrzuceniem projektu opowiedziało się 365 posłów, 60 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

RP: To wstecznictwo, niecywilizowane zachowanie

- Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że wszystkie nasze mądre projekty trafiają do kosza. Jak widać, w Platformie Obywatelskiej znajdują się fani Solidarnej Polski, którzy są za tym, żeby zakazać jakiejkolwiek aborcji. Jestem zszokowany. Na bieżąco sprawdzałem wyniki głosowania - 40 posłów z PO zagłosowało za tym, aby nad tym projektem pracować w komisji - komentował w TVN24 Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Zdaniem Rozenka, takie głosowanie posłów PO świadczy o lęku tej partii przed Kościołem. - To jest strach przed tym, co zrobią biskupi, jak na to zareaguje proboszcz z danego okręgu wyborczego. To jest takie wstecznictwo, tak nieeuropejskie, niecywilizowane zachowanie, że innego wytłumaczenia nie ma - stwierdził. Jak dodał, widział już wydruki z głosowania, w tym posłów PO. - Nie ma tam znaczących nazwisk. Co ciekawe, minister Gowin wstrzymał się od głosu. To znaczy, że w PO są ludzie, którzy są jeszcze bardziej na prawo od ministra Gowina. To jest wstrząsające po prostu - powiedział.

Zakaz "aborcji eugenicznej" lub legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży

Obecne prawo zezwala kobiecie na aborcję w trzech przypadkach: jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu lub kazirodztwa; jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Solidarna Polska chciała ustawę ograniczyć. Według projektu posłów tej partii, powinno się zakazać przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".

Ruch Palikota chciał z kolei ustawę zliberalizować. Partia proponowała legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Po tym terminie aborcja możliwa byłaby nadal w trzech dozwolonych obecnie przypadkach. RP chciał także, aby zabieg aborcji był refundowany przez NFZ, a także, aby w szkołach wprowadzona została co najmniej jedna godzina lekcyjna w tygodniu o edukacji seksualnej. Uczęszczaliby na nią już uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej. Poza tym w swoim projekcie politycy zapisali też refundacje środków antykoncepcyjnych, w tym tych doraźnych, stosowanych po stosunku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Posłowie za zaostrzeniem przepisów dotyczących aborcji. Projekt SP przechodzi do dalszych prac
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 64 razy 62

  Teraz już można zrozumieć JAK KOŚCIÓŁ PRZETRWAŁ 2000 lat..... Po prostu wnikając do samego środka państwa NA ZASADZIE PASOŻYTA żywiącego się tym państwem. Kościół ma gdzieś również i aborcję, ale wszystko czym tylko można podzielić społeczeństwo zawsze podnosi do rangi DOKTRYNY, na której opiera swoją władzę nad ludźmi...

 • bera12

  Oceniono 63 razy 61

  W tym kraju, kobieta nie jest traktowana jak człowiek, tylko jak zwierzę rozpłodowe.

 • szolotl

  Oceniono 42 razy 42

  "Solidarna polska" będzie leczyć matki i upośledzone dzieci? a może kościół podzieli się z potrzebującymi? Stronię od przemocy, lecz być może jedynym rozwiązaniem na odpędzenie kościoła od władzy jest ich własna metoda?

 • bera12

  Oceniono 32 razy 32

  Dlaczego, my - kobiety, dajemy sobą pomiatać, wszyscy wokół decydują co jest dla nas dobre - zramolałe partie i kościół. Dlaczego głosujemy na PO, PIS i inne wsteczne organizacje. Odmówmy tym partiom swego głosu. Jest nas 50% społeczeństwa. Odmówmy organizacjom prawa zaistnienia w życiu politycznym przy najbliższych wyborach, tak jak nam odmawia się podstawowych praw. Mamy moc, skorzystajmy z tego.

 • duokwak

  Oceniono 30 razy 30

  Ciemnogród sejmowy ma się dobrze.Czas wywalić tych bezproduktywnych dziadów z ciepłych foteli.Do zamiatania ulic,do tego może się będą nadawać.

 • villk

  Oceniono 29 razy 29

  jak zwykle porosze imienna liste posłów z tego głosowania ....
  wroga wolności obywatelskich , i wroga kobiet nalezy znac po nazwiaskach ...i zapamiętać,,,

  może czas zacząc robic listy imienne hańby demokracji ....

 • villk

  Oceniono 26 razy 26

  proponuje przepis ,żeby każdy poseł obowiązkowo sam urodził dziecko .....

  najlepiej z tego gwałtu , który dokonano na jego rozumie.....

 • villk

  Oceniono 19 razy 19

  wlasnie w ten sposób posłowie dokonuja ABORCJI PRAWA w RZECZPOSPOLITEJ

 • villk

  Oceniono 13 razy 13

  sprawdz swojego posła

  orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/23_19/$file/glos_23_19.pdf

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX