W Sejmie zaostrzają prawo aborcyjne. A w kaplicy sejmowej... adoracja "w intencji ochrony płodów"

- Dopuszczamy prawo osób niepełnosprawnych do bycia olimpijczykami, to dlaczego nie dajemy im prawa do życia? - pytał w czasie sejmowej dyskusji Arkadiusz Mularczyk (SP). Kiedy posłowie dyskutowali o aborcji, w kaplicy sejmowej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. - W intencji ochrony płodu ludzkiego - informował poseł Andrzej Dąbrowski.
Po raz kolejny okazało się, że sejmowa dyskusja o aborcji nie może się obyć bez wątków religijnych. Pojawił się m.in. cytat z Jana Pawła II.

- Kiedy my tutaj siedzimy, w kaplicy sejmowej odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji ochrony płodu ludzkiego, ochrony dzieci nienarodzonych. Bł. Jan Paweł II powiedział: Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości - mówił Andrzej Dąbrowski z Solidarnej Polski.

A jego partyjny kolega, Arkadiusz Mularczyk, pytał. - Dopuszczamy prawo osób niepełnosprawnych do bycia olimpijczykami. To dlaczego nie dajemy im prawa do życia?

"Projekt traktuje dzieci jak zwierzęta"

Zdaniem posłanki Krystyny Pawłowicz z PiS liberalny projekt przygotowany przez Ruch Palikota "ma charakter bezduszny, techniczny, żeby nie powiedzieć przemysłowy". - Ponieważ używa określenia prawa reprodukcyjne. I można powiedzieć, że traktuje dzieci jak zwierzęta - krzyczała z sejmowej mównicy.

I domagała się informacji, "jakie jest stanowisku rządu wobec tego typu zabójczych poglądów".

Ostatecznie posłowie odrzucili projekt RP liberalizujący przepisy aborcyjne. Przychylność sejmowej większości zdobył za to restrykcyjny projekt autorstwa Solidarnej Polski.

Politycy SP chcą zakazać przerywania ciąży w przypadku, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby.

O prowadzeniu dalszych prac nad tym projektem ustawy chciało 40 posłów PO, 19 z PSL oraz wszyscy członkowie klubów PiS i Solidarnej Polski.

Posłowie PO będą się tłumaczyć

Szef klubu PO, Rafał Grupiński, zapowiedział, że posłowie, którzy poparli projekt Solidarnej Polski będą musieli się wytłumaczyć. W Platformie nie wprowadzono dyscypliny głosowania, ale obowiązywała umowa, że oba projekty dotyczące aborcji zostaną odrzucone przez posłów PO.

- Będę zwracał uwagę na to, że popełniono błąd. Bo jeśli posłowie którzy mają bardziej liberalne poglądy potrafią zastosować się do zaleceń władz klubu - to i druga strona także w całości powinna - mówił po głosowaniu Rafał Grupiński.

Wśród posłów, którzy poparli restrykcyjny projekt SP byli m.in. Ireneusz Raś, Marek Biernacki, John Godson i Roman Kosecki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (60)
W Sejmie zaostrzają prawo aborcyjne. A w kaplicy sejmowej... adoracja "w intencji ochrony płodów"
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 91 razy 83

  no fajnie to w kolejny dzień w tym tygodniu się wkurzyłem przez naszych porą**nych posłów konserwowych ze starą datą ważności która upłynęła w XIX wieku
  ku*na mam to gdzieś,od dzisiaj jestem za za ruchem Palikota nie ważne już co o nim myślę ,po prostu dalej tak nie może być

 • qret1n

  Oceniono 81 razy 77

  Zaczynam czuć lekkie obrzydzenie dla bezwstydnego konformizmu PO. Tusk obiecał, że nie bedzie kłękał przed kościołem. I rzeczywiście nie klęczy, bo jeszcze nie wstał. Leży krzyżem. Rozumiem, że wiatr się odmienił i bedzie udawał, że nic takiego nie mówił. Dziw...a
  Może lepiej niech nie zabiera się za finanse kościoła i in vitro. Jeszcze okaże się że będziemy płacić na kościół 3 razy więcej a matki będą musiały przedstawiać świadectwo naturalnego poczęcia potomka.
  Mam propozycję dla tych wszystkich posłów gotowych poświęcić wszystko dla narodzin dzieci z mukowiskocytozą czy ciężkim porażeniem mózgowym. Niech wszyscy rodzice podrzucają swoje nieuleczalnie chore dzieci do domów posłów. Niech Szanowni Posłowie zamiast ich bronić na trybunach i upajać się cytatami z JP II sami je wychowują na „paraolimpijczyków”. Chcieliście, to macie.

 • faustus55

  Oceniono 74 razy 72

  Myślę, że spokojnie Sejm RP można przeprowadzić do świątyni opatrzności bożej. Po co udawać niezależność od kościoła katolickiego, no i kaplica będzie większa, a zamiast laski marszałkowskiej- monstrancja i całodobowa adoracja w intencji...jakiejkolwiek ;))
  Budynek sejmu zaadaptujemy np. na jakiś off-owy teatr, fajne miejsce w centrum.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 68 razy 62

  Wyrwiemy sie kiedys spod okupacji watykanskiej, czy bedziemy tak dalej brneli w tym bagnie zacofania i braku akceptacji dla osob wolnych od przesadow i gusel odprawianych przez kk...?

 • villk

  Oceniono 63 razy 59

  mam pytanie w kontekscie chęci zaostrzenia ustawy aborcyjnej

  czy mieszanie wiary z prawem to głupota czy nieudolność?

  bo niewiem kto nami rzadzi ...nieudacznicy , czy głupcy

 • ciemnyludd

  Oceniono 57 razy 53

  Nareszcie PIS i "Solidarni" mają jakąś konkretną koncepcję poprawy sytuacji w kraju, legalną metodą parlamentarną..... MODŁY W KAPLICY SEJMOWEJ... o deszcz, o zmniejszenie bezrobocia, o naprawę służby zdrowia, o wyższe zarobki dla ludu, a nade wszystko aby "Tuska" trafił wreszcie szlag...

 • prusak2

  Oceniono 46 razy 46

  Kolejna kompromitacja tego sejmu, konserwa górą!

 • villk

  Oceniono 32 razy 30

  Przychodzi poseł do lekarza i mówi ,że jest w "odmiennym stanie ", na co lekarz odpowiada ... -ależ to tylko urojenie ,poza tym proszę sie nie niepokoić, to żaden stan odmienny, ten stan u pana to stan permanętny ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX