Nowe sondaże: PiS przegania PO. W jednym uzyskał 42 proc. poparcia

Dwa nowe sondaże: TNS Polski dla ?Wydarzeń? Polsatu i MillwardBrown SMG/KRC dla radia RMF FM potwierdzają, że PiS przeskoczył PO w sondażach. W pierwszym obie partie zdobyły odpowiednio 42 proc. i 38 proc. poparcia, a w drugim 30 proc. i 27 proc. poparcia.
W sondażu TNS Polska pokazanym w dzisiejszych "Wydarzeniach" PiS jest partią cieszącą się największym poparciem Polaków. Swój głos na to ugrupowanie oddałoby 42 proc. pytanych. Druga jest Platforma Obywatelska z 38-procentowym poparciem. Do Sejmu weszłyby również SLD z 6-procentowym wynikiem i PSL z poparciem co dwudziestego pytanego. Poniżej progu wyborczego uplasował się Ruch Palikota - 4 proc. i Solidarna Polska - 2 proc. Sondaż telefoniczny przeprowadzono na próbie tysiąca respondentów.

Przewagę PiS-u nad PO potwierdza również sondaż "Faktów" RMF FM zrobiony przez MillwardBrown SMG/KRC. Na PiS chce głosować 30 proc. pytanych. PO może liczyć na 27-procentowe poparcie. SLD uzyskał w badaniu 12 proc. poparcia. 6 proc. wyborców oddałoby swój głos na Ruch Palikota, co dwudziesty na PSL i Solidarną Polskę. 8 proc. badanych nie wie, na kogo odda głos, a 7 proc. wybrało inną partię. Sondaż zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC na próbie ogólnopolskiej telefonów stacjonarnych i komórkowych na reprezentatywnej grupie tysiąca respondentów.

Natomiast wcześniejszy sondaż CBOS wskazuje, że jednak to Platforma jest najpopularniejszą partią w Polsce. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie października, PO uzyskałaby 28 proc. głosów, a PiS - 24 proc. Od dwóch miesięcy obserwujemy wyraźny spadek notowań Platformy Obywatelskiej - zauważa ośrodek.

Jeszcze we wrześniu różnica poparcia PO i PiS wynosiła 8 punktów, według najnowszego sondażu CBOS zmniejszyła się do 4. Wyniki pozostałych ugrupowań nie zmieniły się w porównaniu z wrześniowym sondażem: chęć oddania głosu na SLD deklaruje 8 proc. badanych, a na PSL 5 proc. Poniżej wyborczego progu znalazłby się natomiast Ruch Palikota (4 proc.) i Solidarna Polska (3 proc.). W październiku na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego oraz Polską Partię Pracy głos chciało oddać po 1 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Nowe sondaże: PiS przegania PO. W jednym uzyskał 42 proc. poparcia
Zaloguj się
 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 15 razy 7

  no i pięknie niech się ludzie w końcu zdecydują: PiS czy PO. więcej partii konserwatywnych nam nie trzeba....
  może potem do głosu dojdzie jakaś inna cywilizowana partia

 • czesarna

  Oceniono 19 razy 5

  Czyżby mitologia katolicka, przez aktywność radia, co nie ma twarzy, pozbawiła do cna upośledzoną większość elektoratu zdolności racjonalnego myślenia? Wierzyć się nie chce.

 • kadykianus

  Oceniono 21 razy 5

  Sondaż zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC, próba ogólnopolska telefonów stacjonarnych i komórkowych, reprezentatywna 18+, N=1001.

  Telefonów.

  Ten sondaż TNS-u też pewnie na telefonach. Stawiam tezę, że próba telefoniczna jest obciążona.
  Łatwiej uzyskać odpowiedź od kogoś, kto w czasie ankietowania jest w domu. W dzień roboczy, w godzinach pracy. To będą osoby starsze lub bezrobotni. Oni częściej głosują na PiS niż na Platformę. Telefonicznie jest najtaniej ale wyniki są najgorszej jakości (najmniej precyzyjne). Jest jeszcze inna możliwość. Spora część wyborców PO nie wie na kogo głosować. Tak też jest możliwe.

 • zorn.gottes

  Oceniono 10 razy 2

  a ja z uporem powtarzam, że za trzy lata i tak będzie 7:0 a potem 8:0

 • arvelli_net

  Oceniono 12 razy 2

  ... hm, znalazł się taki balkon z którego prezesik będzie "żondził"?

 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy -1

  Po kartoflanych "debatach" w gronie własnych zwolenników, po "kandydacie" na nowego premiera, już pojawiły się KARTOFLANE SONDAŻE... Platforma ostatnio DAJE PLAMĘ ZA PLAMĄ, ale to nie znaczy aby PIS wchodził od razu w Matrix... Ta partia już nigdy nie zdobędzie władzy, bo jest zbyt niewiarygodna dla każdego kto "uczestniczy" w gospodarce...Tu się Grecja śni tylko urlopowiczom.

 • kosa811

  Oceniono 8 razy -2

  no i dobrze - teraz Tusk musi choć trochę skręcić ze swoją PO w lewo i odzyskać młodych i wykształconych wyborców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX