Nowe sondaże: PiS przegania PO. W jednym uzyskał 42 proc. poparcia

Dwa nowe sondaże: TNS Polski dla ?Wydarzeń? Polsatu i MillwardBrown SMG/KRC dla radia RMF FM potwierdzają, że PiS przeskoczył PO w sondażach. W pierwszym obie partie zdobyły odpowiednio 42 proc. i 38 proc. poparcia, a w drugim 30 proc. i 27 proc. poparcia.
W sondażu TNS Polska pokazanym w dzisiejszych "Wydarzeniach" PiS jest partią cieszącą się największym poparciem Polaków. Swój głos na to ugrupowanie oddałoby 42 proc. pytanych. Druga jest Platforma Obywatelska z 38-procentowym poparciem. Do Sejmu weszłyby również SLD z 6-procentowym wynikiem i PSL z poparciem co dwudziestego pytanego. Poniżej progu wyborczego uplasował się Ruch Palikota - 4 proc. i Solidarna Polska - 2 proc. Sondaż telefoniczny przeprowadzono na próbie tysiąca respondentów.

Przewagę PiS-u nad PO potwierdza również sondaż "Faktów" RMF FM zrobiony przez MillwardBrown SMG/KRC. Na PiS chce głosować 30 proc. pytanych. PO może liczyć na 27-procentowe poparcie. SLD uzyskał w badaniu 12 proc. poparcia. 6 proc. wyborców oddałoby swój głos na Ruch Palikota, co dwudziesty na PSL i Solidarną Polskę. 8 proc. badanych nie wie, na kogo odda głos, a 7 proc. wybrało inną partię. Sondaż zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC na próbie ogólnopolskiej telefonów stacjonarnych i komórkowych na reprezentatywnej grupie tysiąca respondentów.

Natomiast wcześniejszy sondaż CBOS wskazuje, że jednak to Platforma jest najpopularniejszą partią w Polsce. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie października, PO uzyskałaby 28 proc. głosów, a PiS - 24 proc. Od dwóch miesięcy obserwujemy wyraźny spadek notowań Platformy Obywatelskiej - zauważa ośrodek.

Jeszcze we wrześniu różnica poparcia PO i PiS wynosiła 8 punktów, według najnowszego sondażu CBOS zmniejszyła się do 4. Wyniki pozostałych ugrupowań nie zmieniły się w porównaniu z wrześniowym sondażem: chęć oddania głosu na SLD deklaruje 8 proc. badanych, a na PSL 5 proc. Poniżej wyborczego progu znalazłby się natomiast Ruch Palikota (4 proc.) i Solidarna Polska (3 proc.). W październiku na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego oraz Polską Partię Pracy głos chciało oddać po 1 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach.

DOSTĘP PREMIUM