PiS przed PO w sondażu "Gazety Wyborczej". "Polacy chcą rządu eksperckiego"

"Polacy mają dość koalicji PO-PSL i Donalda Tuska. Wyrazem tych nastrojów jest tęsknota za rządem eksperckim. PiS, który to wyczuł, minimalnie wyprzedził Platformę" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". W najnowszym sondażu TNS Polska dla "Gazety" PiS uzyskał 28 proc. poparcia, a PO - 27 proc.
"Pierwszy raz od pięciu lat partia Jarosława Kaczyńskiego wysunęła się na prowadzenie w nietelefonicznym sondażu TNS Polska. Stoi za tym głównie zwyżka PiS - od końca września urósł o 4 pkt proc. PO straciła tylko 1 pkt proc., czyli w granicach błędu pomiaru" - zauważa "Gazeta" i przypomina, że potwierdza to tendencję, która trwa od kilku miesięcy: odejścia wyborców od PO i zbliżania się w rankingach poparcia obu największych partii.

Z sondażu wynika również, że Platforma po raz pierwszy od przejęcia władzy jest pozbawiona swojego największego atutu - popularnego lidera: "Dodatkowe pytania w sondażu pokazują, że Tusk jako broń PO się rozkalibrował. Bo tylko 26 proc. Polaków chce, by nadal był premierem. Aż 44 proc. wolałoby, by rządził ktoś inny. Tusk ma więcej przeciwników niż zwolenników nawet wśród wyborców z wyższym wykształceniem" - czytamy. "Gazeta" podkreśla też, że 47 proc. badanych chce nowej koalicji, a aż połowa - rządu eksperckiego. Tylko 25 proc. - w tym głównie zwolennicy PO - chce zachowania obecnego układu.

Co z innymi partiami? "Sondaż jest korzystny także dla opozycyjnej lewicy: SLD ma 10 proc. (w górę o 4 pkt proc.), a Ruch Palikota 7 proc. (wzrost z 5 proc.). Na progu wyborczym jest PSL (5 proc.)" - czytamy. Sondaż przeprowadzono 5-10 października na reprezentatywnej próbie 972 osób.

Więcej o przyczynach porażki PO w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM