Siwiec: Tusk nie chce głosowania ws. in vitro. To przypieczętuje rozpad PO

- Ustawa ws. in vitro przeszłaby w Sejmie - przekonuje Marek Siwiec z SLD. - 40 głosów konserwatystów z PO rekompensują posłowie SLD i Ruchu Palikota, ale premier nie chce postawić pieczęci na rozpadzie w Platformie - powiedział w Radiu ZET Marek Siwiec.
Politycy dyskutowali na temat słów premiera Donalda Tuska, który dopuścił możliwość uregulowania jej zasad w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra zdrowia. Jacek Protasiewicz z Platformy Obywatelskiej ocenił, że premier dąży do wprowadzenia rozporządzenia, ponieważ to jest ważne dla par, które nie mogą mieć dzieci.

- Dobrze postawione pytanie brzmi: czy pary czekają na pomoc państwa w sfinansowaniu procedury? Czy czekają na to, aż rozstrzygnięte zostaną kwestie, o których panowie dyskutują? - zapytał Jacek Protasiewicz, nawiązując do problemu dopuszczalności mrożenia zarodków. - Te drugie pytania są ważne z punktu widzenia etycznego, ale z praktycznego punktu widzenia pierwszorzędne jest to, czy państwo będzie wspierać finansowo pary w leczeniu choroby, jaką jest niepłodność. A to można zrobić rozporządzeniem - przypomniał Protasiewicz. - To będzie kolejny zgniły kompromis - ocenił Robert Biedroń. - Ale lepszy niż nic - odpowiedział mu Marek Siwiec.

Biedroń: Niech w Polsce rządzi Kościół, będzie nieudolnie

- Rozporządzenie jest tu ruchem bardzo kontrowersyjnym, bo takich kwestii jak konwencja bioetyczna i wielu innych spraw powiązanych z in vitro nie da się rozwiązać na poziomie rozporządzenia - ocenił Robert Biedroń. Dodał, że pomysł Tuska również odczytuje jako unik.

Poseł Ruchu Palikota skrytykował również Kościół za to, że zbyt często mówi o dzieciach nienarodzonych, a zbyt rzadko o tych, które już się urodziły. Przypomniał sprawę posła Bramory, przewodniczącego komisji edukacji, który głoduje w obronie ośrodków dla dzieci niepełnosprawnych. - W tej sprawie Episkopat się nie wypowiada. Jeśli Donald Tusk tak się wsłuchuje w głos Kościoła, to może zlikwidujemy rząd, niech rządzi Kościół, będzie równie konserwatywnie i równie nieudolnie - powiedział Biedroń.

Hofman: Tusk nie może wydawać dekretów z mocą rozporządzenia

Pomysł regulacji in vitro w drodze rozporządzenia jako "absurdalny" ocenił Adam Hofman. - To, że premier ma większość, to nie znaczy, że może wydawać dekrety z mocą ustawy i wprowadzać w ten sposób wszystkie niepopularne decyzje - mówił rzecznik PiS.

Ocenił, że dążenie do rozporządzenia wynika z braku większości dla "lewicowego podejścia do spraw światopoglądowych", czego przykładem było głosowanie w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej. - Żeby tego uniknąć, Tusk chce złamać polskie prawo. Tak samo jak w przypadku likwidacji sądów, wprowadzenie tego zbyt rozszerzyłoby podejście do rozporządzeń. Ale chcąc uniknąć konfliktu (...), tak ucieka - powiedział Hofman.

Kurski: To ucieczka, to małe, niskie, niepotrzebne

Jacek Kurski z Solidarnej Polski ocenił, że rozporządzenie jest drogą do uniknięcia utraty większości w sprawach światopoglądowych. - Przywoływanie wotum zaufania nie ma sensu, bo w sprawach aksjologicznych Tusk większość stracił. Próbuje to ominąć, dyktując rozporządzenie ministrowi Arłukowiczowi. To ucieczka, to małe, niskie, niepotrzebne. Lepiej żeby zmierzył się z tą rzeczywistością w Sejmie - powiedział Kurski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Siwiec: Tusk nie chce głosowania ws. in vitro. To przypieczętuje rozpad PO
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 16 razy 16

  Nie potrafię pojąć czemu Tusk nie chce odwołać się do referendum...Jest kilka spraw które dojrzały do rozwiązania poprzez ODWOŁANIE SIĘ DO WYBORCÓW.
  * in vitro
  * religia w szkołach
  * finansowanie KK

 • pannamarianna777

  Oceniono 10 razy 4

  Ciekawe co pan Siwiec powiedziałby na temat sytuacji w SLD.
  I co sądzi o wybryku Jońskiego?
  Co tam słychać w Brukseli?
  A Kurski..............................................................................szkoda słów

 • dwakurduple

  Oceniono 8 razy 2

  oknoko
  Rozumiem,że reklamujesz "portal inwestycyjny numer87". - ale żeby tak nachalnie ?

  Powiem Ci bardzo dyskretnie - spie...j stąd !

 • oknoko

  Oceniono 9 razy -7

  Jarku, tu nie o to chodzi. Nasze szanowne banki oferują lokaty 5-6%. Czy wiesz że pieniądz co roku tyle właśnie traci na wartości? Ile więc zarabiasz? NIC. Prawdę mówiąc to nawet tracisz bo inflacja jest większa. Chcesz mądrze zainwestować swoje pieniądze? Wejdź na google i poszukaj "portal inwestycyjny numer87". Lepiej się zastanów co robisz ze swoimi pieniędzmi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX