"Seksizm", "żaden minister nie był tak atakowany". Kongres Kobiet w obronie Muchy

- Wyrażamy oburzenie i stanowczy sprzeciw wobec tych polityków i niektórych mediów, które urządzają bezprecedensową nagonkę na Joannę Muchę, Ministrę Sportu i Turystyki - pisze w oświadczeniu "gabinet cieni" Kongresu Kobiet. W jego skład wchodzą m.in. Danuta Huebner, Jolanta Kwaśniewska, Kazimiera Szczuka.
"Żadna z osób w żadnym rządzie nie była przedmiotem tak ostrych i tak nieuzasadnionych ataków. Ich agresywność obnaża głównie seksizm atakujących, a sytuacja, w jakiej od wielu dni stawia się Joannę Muchę, obnaża dyskryminację i opresję, w której znajdują się kobiety domagające się równego traktowania i równego dostępu do władzy" - pisze Kongres Kobiet.

"Uważamy, że ministra Joanna Mucha jest dobrym ministrem, czego nie można było powiedzieć o niektórych jej poprzednikach. A ataki na nią związane są nie tyle z oceną jej kompetencji, a płcią" - piszą członkinie "gabinetu cieni" Kongresu Kobiet oraz Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Kto w "gabinceice cieni"?

- Chcemy być dodatkowym głosem społeczeństwa obywatelskiego, które jest ciągle bardzo słabe - mówiła w TOK FM o powołaniu "gabinetu cieni" przez Kongres Kobiet Danuta Huebner.

W skład gabinetu wchodzą: Danuta Huebner (premierka), Henryka Bochniarz (Ministra Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności), Teresa Kamińska (Ministra Rozwoju Regionalnego i Spraw Wewnętrznych), Małgorzata Fuszara (Ministra ds. Równości Płci i Przeciwdziałania Dyskryminacji), Maria Pasło-Wiśniewska (Ministra Finansów), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Ministra Skarbu), Jolanta Kwaśniewska (Ministra Spraw Zagranicznych), Magdalena Środa (Ministra Edukacji, Nauki i Sportu), Lena Kolarska-Bobińska (Ministra Energii i Środowiska), Katarzyna Duczkowska-Małysz (Ministra Rolnictwa), Henryka Krzywonos-Strycharska (Ministra Pracy i Spraw Socjalnych), Olga Krzyżanowska (Ministra Zdrowia), Solange Olszewska (Ministra Infrastruktury), Eleonora Zielińska (Ministra Sprawiedliwości), Kazimiera Szczuka (Ministra Kultury), Barbara Labuda (Ministra Świeckości Państwa i Wielokulturowości), Danuta Waniek (Ministra Obrony), Dorota Warakomska (Rzeczniczka).

Mucha zostaje

Minister Joanna Mucha podała się do dyspozycji premiera w związku z kontrolą w NCS i aferą z niezamykającym się dachem Stadionu Narodowego. Dymisji nie przyjął premier Donald Tusk.

DOSTĘP PREMIUM