"Gdyby komendant poleciał, następny przejrzałby sprawy" - politycy u Olejnik o sprawie opolanki

- To sprawa wymiaru sprawiedliwości. No, na miły Bóg! Ta pani była winna 2 tys. zł - powiedział w Radiu Zet Stanisław Żelichowski, komentując zatrzymanie mieszkanki Opola, której dzieci zostały odesłane do pogotowia opiekuńczego. Wg innych gości winna - przynajmniej częściowo - jest policja. - Gdyby komendant poleciał, to następny wszcząłby procedury i przejrzał sprawy - mówił Adam Hofman.
Do zatrzymania Joanny W. doszło we wtorek. Policjanci zjawili się u niej ok. godz. 21, a do jej mieszkania, w którym przebywała pozostawiona bez opieki dwójka dzieci w wieku 2 i 6 lat, weszli ok. godz. 21.45, gdy Joanna W. wróciła z zakupów. Mieli doprowadzić kobietę do aresztu, by mogła w nim odbyć zastępczą karę 25 dni pozbawienia wolności wydaną po bezskutecznych próbach wyegzekwowania nałożonej na kobietę kary grzywny - ponad 2 tys. zł. Podczas zatrzymania okazało się, że kobieta sama wychowuje dwójkę dzieci (Joanna W. sprecyzowała, że jest mężatką, ale jej mąż przebywa za granicą). Kobieta nie miała pieniędzy, by opłacić należności, więc policjanci zatrzymali ją, a dwójkę dzieci odwieźli do rodziny zastępczej.

Nałęcz: Dziwię się sędziemu

- To sprawa wymiaru sprawiedliwości. No, na miły Bóg! Ta pani była winna 2 tys. zł. Gdyby ją aresztowali na miesiąc, koszt utrzymania to następne 2 tys. Dzieci - następne 3 tys. Powinna zostać wezwana do prac społecznych, do innych rzeczy. Nie w takiej formule, dlaczego od razu zamykanie? - pytał w "7. Dniu Tygodnia" polityk PSL.

Wg niego błędna była decyzja, która doprowadziła do rozdzielenia rodziny, niezależnie od tego, czy wydarzyło się to w dzień, czy w nocy. - Najmniej bym obciążał policję. Policjanci, którzy tam szli, uczestniczą w innych interwencjach, np. przeciwko bandytom stadionowym. Oni mają inną skórę - dodał Żelichowski. - Ale powinni mieć zwoje - rzuciła Monika Olejnik.

Ze Stanisławem Żelichowskim zgodził się prezydencki minister prof. Tomasz Nałęcz. - Mi się w głowie nie mieści zachowanie sądu, więc poszukiwanie winnego w policji jest nieporozumieniem. W praworządnym państwie policja nie interpretuje postanowień sądu, a ja dziwię się dobremu samopoczuciu sędziego. To sąd to powinien sprawdzić - mówił Nałęcz.

Hofman: "Gdyby komendant poleciał, to następny..."

Przechodząc do rozmowy z Adamem Hofmanem Monika Olejnik przypomniała słowa Leszka Millera, który stwierdził, że Polska za Kaczyńskiego i Tuska się nie różni, bo kiedyś policja wchodziła do mieszkań o 6 rano, a teraz o 23. - My łapaliśmy bandytów, a tu wyciąga się dzieci w piżamkach z łóżeczka - odpowiedział liderowi SLD Hofman.

Zdaniem Hofmana ta sprawa wpisuje się w ciąg wydarzeń, w których nie ma nikogo osobiście odpowiedzialnego za popełnione błędy. Wymienił przypadki dachu Stadionu Narodowego, podmienione ciała ofiar katastrofy smoleńskiej i właśnie aresztowanie w Opolu. - Cieszmy się dalej, niech nam Tusk rządzi. (...) Możemy zamykać oczy i mówić, że nie ma winnych, ale to jest obraz państwa, którym od pięciu lat rządzi Donald Tusk. Gdyby komendant poleciał, to następny wszcząłby procedury i przejrzał sprawy. Musi być odpowiedzialność personalna, a w tym rządzie tego nie ma - mówił rzecznik PiS.

Kempa do Halickiego: "Przegłosowaliście ustawę, która pozwala zabierać dzieci"

Zdaniem posłanki Solidarnej Polski Beaty Kempy, w momencie ustalenia, że w mieszkaniu są małoletnie dzieci, policjanci powinni odstąpić od czynności i napisać raport, który stanowiłby podstawę do zawiadomienia sądu karnego i rodzinnego. - Musimy zrewidować przepisy dotyczące pieczy zastępczej. Przegłosowaliście ustawę, która pozwala urzędnikom zabierać dzieci z domu, nawet bez pokwitowania - mówiąc to Kempa zwróciła się do obecnego w studiu posła PO Andrzeja Halickiego.

Wicemarszałkini Sejmu z ramienia Ruchu Palikota powiedziała, że na tę sprawę należy spojrzeć jako na przykład działania całego wymiaru sprawiedliwości: - Za drobne wykroczenia, jak niezapłacony mandat czy bycie drobnym użytkownikiem konopi, zatrzymuje się i kara surowo. A w przypadku wielkich przestępców wymiar sprawiedliwości sobie nie radzi. Mamy bardzo poważny problem.

- Nie może być tak, że widać, że mniejsi, słabsi, którzy mniej zawinili, są karani z całą surowością, bo policji łatwiej sobie radzić z takimi przypadkami: wejść do domu i aresztować kobietę, niż walczyć z korupcją i wielkimi malwersacjami finansowymi. Nie możemy dłużej tolerować takiej sytuacji - dodała Nowicka.

Olejniczak oskarża policję: "Są inne metody"

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka sąd źle postąpił, decydując się na areszt, ale wina leży również po stronie policji. - Jest dzielnicowy, który powinien się tym zainteresować: pójść tam w ciągu dnia i dowiedzieć, o co chodzi. Są inne metody niż przychodzenie o 22. Zadziałała tu brutalna litera prawa i są tego konsekwencje - mówił europoseł SLD, odnosząc się do niedawnej wypowiedzi Jarosława Gowina, który powiedział, że "ma w nosie" literę prawa.

Andrzej Halicki również nie bronił policji. - Policjant musi wykonywać decyzje, ale jeśli trafi na człowieka podpiętego do kroplówki, to nie może tego zrobić. Dokładnie tak samo jest z dziećmi - mówił poseł PO.

Przypomniał, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało się na zmianę przepisów. - Te przepisy są precyzyjne, ale trzeba to doprecyzować. Minister Cichocki powiedział, że wymieni w zarządzeniu sytuacje, w których powinna być chwila na sprawdzenie informacji - dodał Halicki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
"Gdyby komendant poleciał, następny przejrzałby sprawy" - politycy u Olejnik o sprawie opolanki
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy 7

  Areszt jest wtedy kiedy ktoś złamał prawo. A jeżeli jest areszt to i musi być rewizja zgodna z przepisami, aby ktoś nie poderżnął sobie gardła przemyconą żyletką, albo nie przedawkował przemyconym narkotykiem. Bo wtedy dopiero byłaby PRAWDZIWA afera. Żenujące jak ludzie dają się nabierać na "wrzutkę" paniusi, która chciała nielegalnie przekroczyć naszą granicę, ale jej "nie wyszło"....więc opluwa nasze państwo A MY JEJ WTÓRUJEMY...

 • arvelli_net

  Oceniono 9 razy 7

  ... no, na szczęście dla Polski i Polaków taki hofman to najwyżej może KAZAĆ żonie "coś tam, coś tam..." na szczęście hofmanie NIGDY nie będziesz mógł KOMUŚ kazać... co nie umniejsza problemu logicznego myślenia u policji i SM ale czego tu wymagać jak hofmanowa partia prawie z Naganem rządziła (na SZCZĘŚCIE tylko 8 miesięcy:) i jest to pokłosie ich "żonduf"... hofman, pozdrawiamy kota (ciebie oczywiście nie:)...

 • eggerger

  Oceniono 5 razy 5

  "... prezydencki minister prof. Tomasz Nałęcz. - Mi się w głowie nie mieści ..."

  MNIE, panie profesorze(!!!),
  też się w głowie nie mieści.

  19:46

 • martin933

  Oceniono 5 razy 5

  Hofman jak coś walnie, to od razu widać jego inteligencje. Na szczęście praktyki. Że ktoś poleci za coś, co wydaje się tylko podejrzane się skończyli z końcem IV „Rzeszy” Pospolitej.

 • bezspokoju

  Oceniono 7 razy 5

  Hofman, Ty wezwij swoją żonę do pracy, by w końcu przestała okradać KGHM i Skarb Państwa.

 • cryptosporidium

  Oceniono 11 razy 5

  "Powinna zostać wezwana do prac społecznych, do innych rzeczy. Nie w takiej formule, dlaczego od razu zamykanie?"

  Kara grzywny molże zostac zamieniona na prace społeczne pod warunkiem że kobieta złozyłaby wniosek o to w sądzie, jednak jak wiemy kobieta pomimo wezwań na rozprawy (jedno podpisała odbiór) nie stawiała się na te rozprawy.

  Policja może wchodzić między godz. 6-22 i zazwyczaj wchodzi po 6 lub przed 22 bo wtedy jest największe prawodpodobieństwo zastania osoby.

  Ciekawe że Hoffman mówi że popełniono błędy i nikt za nie nie odpowiada ale nie mówi konkretnie o jakie błędu mu chodzi.

  Szanowana niemysląca pani Kępko, dzieci nie zostały zabrane z domu tylko umieszczone pod opieką pogotowia opiekuńczego gdyż ich gł...upia matka nie była w stanie się nimi zająć i nie mogła w krótkim czasie sprowadzić żadnego członka rodziny. A koże policja powinna przekazać dzieci pod opieke pierwszych lepszych sasiadów, może zostawić je same w domu, a może zamknąć je w areszcie?

  Panie Wojciecha Olejniczaka dlaczego sąd źle zrobił decydując się na areszt? Skoro kobieta nie chciała nic innego w zamian (nie stawiała się na rozprawy z własnej winy). I po co dzielnicowy skoro policja ma nakaz aresztowania? Miałby przyjść i poinformowac przestepcę ze zostanie o tej i o tej godzinie aresztowany, zeby przestepca miał czas na ucieczkę? Bądźmy powazni!

  Widzę że pod presją nieprzemyslanych newsów dziennikarzy łatwo są manipulowani również i przede wszystkim politycy, którzy dają przyzwolenie na łamanie prawa przez takich przestepców jak ta kobieta. Jeżeli w takich przypadkach nie będzie przestrzegane prawo to dlaczego miałoby byc przestrzegane w większych sprawach? Nie dajmy do tego doprowadzać!

 • peter-123

  Oceniono 8 razy 4

  Hofman jest nastepnym Polakiem , ktory przerosl Urbana. Szuja, cynik , ................pisowski sku...el.

 • pannamarianna777

  Oceniono 3 razy 3

  Hofman jest na etacie u Moniki Olejnik?
  Kto tym razem był prowadzącym program?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX