Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra

Lech Wałęsa ostro skrytykował Rosjan, że do tej pory nie oddali nam wraku Tu-154M. - To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam. W tej sprawie jest ohydna gra - powiedział. Stwierdził też, że osoby odpowiedzialne za katastrofę ?nie wytrzymują obciążenia, nie są w stanie wytrzymać z sumieniem i dlatego, żeby się usprawiedliwić, żeby mieć jakiś wentyl, potrzebują [teorii - red.] o zamachu?.


- Ośmieszamy się wobec całego świata, a Rosja nic nam nie ułatwia, bo jaki ona ma w tym interes? Ten samolot już dawno powinien być w Polsce, ja tego nie rozumiem. Oni dają powody do naszych wewnętrznych rozgrywek - powiedział Lech Wałęsa w Radiu ZET. - Tu trzeba zdecydowanie zawalczyć o niego. To jest nasz samolot i on ma być w Polsce, nie tam - dodał.

Monika Olejnik dopytywała się, czy zdaniem Wałęsy Rosjanie specjalnie nie chcą oddać nam wraku. - No wie pani, nie jestem w stanie zrozumieć, żeby samolot tak długo był w tamtym miejscu. To jest nie do zrozumienia. W tej sprawie jest ohydna gra - powiedział były prezydent.

Wałęsa wypowiedział się również pozytywnie o powołaniu międzynarodowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej. Zaznacza jednak, że przed powołaniem trzeba ustalić, że dla wszystkich "werdykt tej komisji będzie jednoznaczny i bezdyskusyjny".

"Nie wytrzymują już psychicznie"

Olejnik zapytała też o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o "zamordowaniu 96 osób". - Prokurator już powinien rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim i żądać od niego dowodów. Według mnie nie było żadnego zamachu. Były nieodpowiedzialne decyzje i one doprowadziły do nieszczęścia. Dzisiaj niektórzy nie wytrzymują obciążenia, nie są w stanie wytrzymać z sumieniem i dlatego, żeby się usprawiedliwić, żeby mieć jakiś wentyl, potrzebują zamachu. Żeby usprawiedliwić swoją odpowiedzialność za to, co się stało - stwierdził Wałęsa.

Prowadząca program zapytała byłego prezydenta, jak oskarżenia prezesa PiS zmienią polską politykę. - Poważni ludzie uważają to za nieodpowiedzialne decyzje, rozmowy i argumentacje. Wiedzą o tym, że prędzej czy później wszelkie dowody udowodnią, że to nie jest prawda - odpowiedział Wałęsa. Kontynuując wypowiedź, bardzo ostro zaatakował współpracowników Lecha Kaczyńskiego, którzy organizowali wizytę prezydenta w Katyniu. - Zobaczymy, co wtedy zrobią ci odpowiedzialni. Albo znajdą się w psychicznym ośrodku, albo popełnią samobójstwo. Oni nie wytrzymają obciążenia i to już widać. I dlatego szukają na wszelki sposób, żeby znaleźć coś, że to był zamach - mówił Wałęsa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra
Zaloguj się
 • skynet1234

  Oceniono 13 razy 5

  Na cholerę nam ten złom!!! Żeby PiSiorowi wyznawcy modlili się do kawałków metalu?

 • villk

  Oceniono 6 razy 4

  od dawna mówie ,że ..
  1. Rosja podsycjąc konflikt w polskim społeczeństwie za pomoca manipulowania sprawa smoleńska , rozgrywa wewnętrza a docelowo i zewnętrza poltyke Polski .
  2. Narzedziem tej polityki(zakładam mimo wszytko ,że nieświadomym) jest pewna rozgłosnia radiowa i zwolennicy wszelkich teori o mgłach smoleskich , czy brzozach pancernych
  3.Celem Rosji jest maksymalne wykorzytanie katastrofy smoleńskiej do utrzymania podziału polskiego społeczeństwa na pro i anty najlepiej w proporcjach jak najbliżych 50%/50% , To daje nawygoniejsze narzdzie do manipulowania takim społeczeństwem ...w przypadku Polski to polityczny podział mniej więcej na PO i PIS
  4. uważam zamach za najmniej prowdopodobna mozliwośc bo nie widze korzyści dla Rosji z podjęcia tak wielkiego politycznego ryzyka , widze jedynie doskonała umiejętnośc wykorzytania politcznie okazji jaką stwozryła katastrofa do budowania długo falowego narzedzia wpływu na Polske .

  ale złościc sie o to ,że ktoś jest dobry w tym co robi to dziecinada , raczej nalezy sie uczyć...

  zreszta pisałem juz o tym na blogu...

 • ciemnyludd

  Oceniono 7 razy 3

  Wałęsa ma swoją "katolicką" rację.... No bo jak parafie mogą TAK DŁUGO CZEKAĆ na relikwie z pociętego na 10 tysięcy kawałków Tupolewa 135 M... Bo niby do czego innego ten wrak jest potrzebny, skoro specjaliści mieli i mają do niego nieograniczony dostęp....Bieda tylko w tym że ta sytuacja uniemożliwia badanie wraku naszym NAJWIĘKSZYM SPECJALISTOM Z KOMISJI SEJMOWEJ pod wodzą policmajstra Macierewicza... czego pewnie NAJBARDZIEJ BOJĄ SIĘ Rosjanie i dlatego nie zwracają wraku...

 • j4s4

  Oceniono 3 razy 3

  ... proponuję przypomnieć sobie, Dostojny panie Lechu jakie oskarżenia miotali pod adresem Rosjan różni nawiedzenie już w dniu katastrofy! To te wypowiedzi "zobligowały" Rosjan do odpowiedzi pięknym z nadobne! Oba państwa muszą prowadzić swoje badania całkiem niezależnie i w tym celu geograficzne położenie wraku nie ma znaczenia! Chyba że na granicy z na przykład Obwodem Kaliningradzkim zgodnie zostanie wyznaczony tymczasowo eksterytorialny obszar na którym zostaną złożone szczątki TU154! I Rosjanie i My będziemy mieli do wraku tak samo blisko a "międzynarodowa" warta będzie "pilnować" jednych i drugich! Czy Zgodził by Się Pan na międzynarodową komisję oceniającą zasadność "wydalenia" wojsk rosyjskich z granic RP, po tym jak Wręczył im Pan szkapleże i książeczki do nabożeństwa na odchodnym ? Taką samą sytuację mamy dzisiaj, bo co miałaby tak komisja oceniać, wiarygodność prokuratur obu państw? Przecież na to zgodzić się nie można! Weryfikacja ustaleń prokuratury przez obcych? Nie dajmy się zwariować! Każdy kto mówi o zamachu nastaje na honor oficerów Wojska Polskiego, bo po to aby zamach mógł się udać, musieli oni doprowadzić ten samolot pod Smoleńsk! Czy zatem współpracowali z zamachowcami?

 • milorex10

  Oceniono 2 razy 2

  Wątpię, żeby szybko zwrócili. W Polsce trwa notoryczna nagonka na "ruskich" za wszystko, co ma związek z katastrofą. Dla zasady szybko nie oddadzą.

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 1 raz 1

  ohydna gra czy nieudolność rządu ?

 • rot.leszek

  Oceniono 1 raz 1

  Lechu: Coz to za nowa broszke sobie w "klapie" strzeliles?

 • saidakbar

  Oceniono 1 raz 1

  Rosjanie powinni przetopić ten wrak i byłoby po sprawie :)

 • ggrzegorz70

  Oceniono 1 raz -1

  Proszę sobie wyobrazić, że Rosjanie oddali by nam wrak, przed zakończeniem śledztwa, a do władzy doszła by opozycja. Wtedy we wraku znalazło by się wszystko co potwierdzało by teorię o spisku Tuska z Putinem, zamachu, helu, mgle i różne inne tego typu rzeczy. To, że wrak jest w rękach Rosjan, jest rzeczą jak najbardziej zrozumiałą i byłbym zdziwiony Ich naiwnością gdyby go oddali. Najpierw zakończmy śledztwo, ustalmy przyczyny i dopiero rozmawiajmy o powrocie wraku do kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX