"Słowa Brzezińskiego ws. Smoleńska są jak dzwon. My przy nim jesteśmy małe żuczki..."

To wstrętne, że na scenie politycznej są osoby, które dzielą społeczność i podważają wiarygodność państwa, rządu, sprawiedliwość - przyznał w wywiadzie dla TVN24 prof. Zbigniew Brzeziński, odnosząc się do polskiej awantury wokół katastrofy smoleńskiej. - To niezwykle ostre słowa, a profesor naprawdę potrafi je ważyć - komentował w "Poranku TOK FM" Tomasz Lis.
Rozmowę z prof. Brzezińskim, doradcą byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, wyemitowała stacja TVN 24. Brzeziński skrytykował w niej "ciągłe nieodpowiedzialne bzdury o jakimś zamachu smoleńskim". - Bez wskazania, kto jest za ten zamach odpowiedzialny, ale sugerując, że jest to prawdopodobnie rząd polski, a może i Sowieci, a może i razem, to jest coś tak wstrętnego i obrzydliwego - stwierdził.- My jesteśmy publicystyczne małe żuczki, a głos prof. Brzezińskiego jest jak dzwon - skomentował w "Poranku TOK FM" wypowiedź profesora Tomasz Lis, naczelny "Newsweeka". - To mocny głos z dwóch względów: pozycji, jaką zajmował i zajmuje - wybitnie silnej w Ameryce - oraz przez to, że przez ostatnie 23 lata prof. Brzeziński był niezwykle powściągliwy w ocenie sytuacji w Polsce, w ocenie działań polskich stronnictw politycznych. Zachowywał się z dyplomatyczną ostrożnością i w poczuciu, że może nie jemu - będącemu w Waszyngtonie - wypada w ostrych, kategorycznych słowach oceniać to, co się w Polsce dzieję. Tę powściągliwość zachowywał nawet wtedy, gdy aż prosiło się o słowa ostre i kategoryczne - zaznaczył.

"Nie tylko biografia..."

"To wszystko Polsce szkodzi i podważa demokrację. I daje Rosji okazję do pogłębiania rozdźwięku w samej Polsce. Dlaczego Rosjanie nie oddali wraku samolotu? Bo Rosji zależy na tym, żeby ta sprawa dzieliła w dalszym ciągu Polaków" - mówił Brzeziński. Jego zdaniem "są na scenie politycznej osoby, które świadomie lub podświadomie, bo są chore, dzielą społeczność i podważają wiarygodność państwa, rządu, sprawiedliwość itd. I to jest wstrętne".- Te sformułowania - jak na wybitnego politologa i człowieka, który naprawdę potrafi ważyć słowa - były niezwykle ostre - przyznał Lis. - Powiedzenie o trudnościach psychologicznych i chorobie człowieka, który za tym wszystkim stoi; powiedzenie, czyim interesom to służy, to było niezwykle mocne - dodał. Słowa Brzezińskiego docenił też Tomasz Wołek, również gość TOK FM: - Jego wypowiedź nabiera dodatkowej wagi - profesor współtworzył politykę zagraniczną supermocarstwa, stworzył dla prezydenta Cartera całą koncepcję obrony praw człowieka, dzięki czemu nasza opozycja demokratyczna mogła funkcjonować. Jest też znakomitym znawcą spraw geopolitycznych.

- Wypowiedź Brzezińskiego jest pełna wewnętrznej logiki. Nie tylko biografia profesora, ale też struktura tej wypowiedzi ma tę moc, której nam brakuje, bo jesteśmy po prostu... głupsi - podsumował prowadzący audycję Jacek Żakowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (251)
"Słowa Brzezińskiego ws. Smoleńska są jak dzwon. My przy nim jesteśmy małe żuczki..."
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 732 razy 676

  Wiem co teraz powiedzą nasze rozbrykane urwisy - Jareczek i Antoś : że Brzeziński też należy do spisku, i to on prawdopodobnie sprzedał Ruskim amerykańską technologię robienia mgły z wody (albo wody z mózgu - jakoś tak).

 • duch1313

  Oceniono 629 razy 577

  Pan prof. Brzeziński tak mocno walnął w te głupie łby ,że do dzisiaj nie mogą się PISowcy pozbierać i ustalić jak odpowiedzieć . Słowa wielkiego uznania dla p. Brzezińskiego za odwagę i prostolinijność , na która nie było do tej pory stać żadnego z polityków w kraju . Może po za p. Wałęsą . Ciekawy jestem czy "podnużek " Hoffman lub "maskotka "Brudziński a może "ochroniarz"Maciarewicz odważą się zmieszać z błotem pana profesora Brzezińskiego jak to robią z innymi. O Jarku nie wspominam bo to "CHORY" człowieczek.

 • krukpl

  Oceniono 527 razy 491

  Ja mam takie pytanie czy ktoś zna serwis prasowy w usa który by pokazał artykuł z wypowiedzią brzezińskiego tak aby Polonia amerykańska zobaczyła na kogo oddaje głos, już najwyższy czas ich uświadomić że prawda nie leci od radia Maryja

 • maura4

  Oceniono 388 razy 354

  Czekam na odzew pisowców. Chyba, że ten dzwon ich ogłuszył. W każdym razie zwracanie się o pomoc w sprawie zamachu do władz USA, mogą sobie darować. Głos pana Brzezińskiego jest oficjalny. To nie tylko jego opinia.

 • jamcijest44

  Oceniono 338 razy 308

  Cisza po PISowskiej stronie jest w pełni zrozumiała. Trwa intensywny research Antoniego na temat "Co wiemy o tym całym profesorze". Wyniki poznamy z pewnością już niedługo i raczej nie będą one zaskakujące...

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 281 razy 255

  Arcyprezes powinien wreszcie abdykować. Dla dobra publicznego i przede wszystkim dla własnego zdrowia.
  Nie wiem tylko czy Tusk mu pozwoli...bez Jarka dla Tuska zacznie się rollercoaster.

 • ciemnyludd

  Oceniono 182 razy 158

  Nareszcie Kartoflani wkraczają na ŚWIATOWE SALONY POLITYKI...

 • cromio

  Oceniono 169 razy 155

  Od lat twierdzę, że szkodzące Polsce działania Macierewicza, Kaczyńskiego i Rydzyka nie mogłyby wyglądać inaczej, gdyby byli na żołdzie Ruskich. Przy czym, o ile w przypadku Macierewicza i Kaczyńskiego wynika to z cech osobowościowych lub schorzeń, to za uczciwość i patriotyzm Rydzyka nie dałbym 5 zotych.

 • villk

  Oceniono 168 razy 144

  info dla Pana Jaceka Żakowskiego..

  w kontekscie tego co Pan mówi o głupocie , czuje sie pozytywnie wyróżniony , bo ja podobne tezy głoszę juz od dawna ..tylko siły przebicia nie mam takiej jak profesor Brzezinski ....

  villk.blox.pl/2012/11/od-dawna-mowie-ze-1-Rosja-podsycjac-konflikt-w.html
  zresztą myślę ,że nie jestem jedyny ,który ma podobne przemyślenia.

  Ciekawym pytaniem jest dlaczego opiniotwórcze media dopiero teraz dochodza do podobnych wniosków...
  zaryzykował bym tu teze,że wynika to ze zbyt wielkiego zangażowania sie mediów w polityke , a działalność polityczna jak wiadoma nie sprzyja myśleniu......

  Co do nocnego spotkania Pana Grasia to myśle ,że to ciekawy temat , ale głownie w kategori kadr , bo aż bym sie bał uweżyc w to ,że ten trotylowy tort ma jeszcze inne dodatkowe warstwy...., choc na obecnym poziomie doniesień prasowych -wykluczyc tego nie można....

  z pozdrowieniem
  vilk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX