Lewica? Prawica? Polak pytany o orientację polityczną mówi: centrum

Orientacja prawica-lewica coraz mniej jest związana z prawdziwymi poglądami, ale stała się busolą do głosowania na dane partie. Partie sobie pozawłaszczały te orientacje, niekoniecznie w związku z wartościami prawicowo-lewicowymi - mówi TOK FM dr Norbert Maliszewski.
W badaniach CBOS z ostatnich pięciu miesięcy Polacy pytani o orientację polityczną coraz częściej określają je jako "centrowe". Osób z poglądami "prawicowymi" więcej było tylko w listopadowym badaniu. W ogonie wlecze się lewicowość. Badania robione są przy okazji comiesięcznych preferencji partyjnych dorosłych Polaków (grupa ok. 1000 osób.)

Sondaż CBOS - orientacja polityczna

MiesiącLewicaCentrumPrawicaTrudno powiedzieć
Lipiec149275306226
Sierpień180309293229
Wrzesień148333275226
Październik183333261224
Listopad146301286217

- Generalnie najwięcej jest osób o poglądach prawicowych i centrowych. Idą łeb w łeb. Sytuacje szczególne, jak np. ofensywa PiS w stronę centrum, gdy partia zaczęła być merytoryczna i mówić o gospodarce, sprawiły, że w sondażu CBOS nie wzrósł odsetek osób deklarujących prawicowość, ale to właśnie centrum zaczęło dominować - twierdzi dr Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Po tzw. trotylowym artykule "Rzeczpospolitej" nastąpił powrót do retoryki smoleńskiej, co jest prawdopodobnie przyczyną spadków notowań PiS o 6 pkt proc. w ciągu miesiąca. Wg najnowszego sondażu CBOS na PiS chce głosować zaledwie 18 proc.

Prawica głosuje nie tylko na PiS

Ciekawe jest to, że w listopadzie, podobnie jak we wrześniu i październiku jest odwrotna zależność do tej zgodnej z popularnymi kliszami. Tym spadkom PiS, wbrew oczekiwaniom, towarzyszył wzrost liczby osób o orientacji prawicowej - mówi dr Norbert Maliszewski.

Trotyl nie pomógł Prawu i Sprawiedliwości

- To ciekawy paradoks - ocenia rozmówca TOK FM. - Wynik PiS rósł, kiedy prawica malała i na odwrót. Zradykalizowanie nastrojów w listopadzie nie przysporzyło głosów PiS - mówi dr Maliszewski. Natomiast liczba osób deklarujących orientację prawicową zwiększyła się po niepodległościowych uniesieniach 11 listopada.

Gowin nie pomaga przyciągać prawicowców?

Święto Niepodległości sprawiło, że takie pojęcia jak patriotyzm i prawica niejako zostały zredefiniowany. I może na tym wygrać właśnie Platforma Obywatelska. - Patriotyzm pragmatyczny, mówienie o tym, co zrobiła PO w ciągu pięciu lat, to klucz zrozumienia, dlaczego PO mogła zyskiwać wśród osób mających poglądy prawicowe, a nie kwestie światopoglądowe głoszone przez Gowina i konserwatystów PO - uważa specjalista ds. marketingu.

- Orientacje lewicowa-prawicowa nie są już tak zależne, silnie skorelowane z orientacjami politycznymi. Spór PiS i PO nie jest związany z orientacjami, to bardziej podziały symboliczne i kulturowe. PO przedstawia się jako pragmatyczna, nastawiona na "politykę portfelową", związaną z konkretnymi potrzebami życiowymi Polaków, obiecuje normalność, małą stabilizację na czas kryzysu - ocenia Maliszewski w rozmowie z TOK FM.

PiS pragmatykom mówi zdecydowane nie

- PiS tych prawicowych pragmatyków porzuciło, powracając do stereotypu jednego tematu, jednej kompetencji - tematu smoleńskiego - mówi dr Maliszewski. - Niekoniecznie jest tak, że istnieje korelacja między poglądami prawicowymi a wiarą w zamach smoleński. Są też tacy, którzy tę teorię negują, choć ich poglądy są konserwatywne - dodaje.

Lewicowcy bez lewicowej partii

A co z lewicą? - Lewica ma problem, bo ma negatywną etykietkę, uzyskaną w przeszłości - uważa dr Maliszewski. Mniej osób deklaruje poglądy lewicowe, niż mogłoby się wydawać po odpowiedziach w sprawie in vitro czy kompromisu ws. aborcji. Chociaż poglądy wielu osób w tych kwestiach są lewicowe, to nie identyfikują się z taką orientacją - stwierdza.

Do czego orientacja polityczna? Ułatwia głosowanie

Orientacja prawica-lewica coraz mniej jest związana z prawdziwymi poglądami, ale stała się busolą do głosowania na dane partie. Partie sobie pozawłaszczały te orientacje, niekoniecznie w związku z wartościami prawicowo-lewicowymi. Poglądy lewicowe są bardziej popularne, ale zawłaszcza je sobie mający kłopoty SLD czy Ruch Palikota. Stąd osób o poglądach lewicowych jest mniej - komentuje psycholog. Z czego to się bierze? - To oznaka postpolityki. Wartości służą do programowania wyborców, a nie są wyrazem realizacji programów czy idei politycznych - stwierdza dr Maliszewski.

Czy centrum będzie rosło w siłę i potęgę? - Póki PO będzie najbardziej popularną partią, będziemy się centrować, bo sposobem na opozycję będzie etykietowanie jej jako skrajnie lewicowych czy prawicowych - uważa rozmówca TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Lewica? Prawica? Polak pytany o orientację polityczną mówi: centrum
Zaloguj się
 • andjj

  Oceniono 37 razy 15

  Lewicowość to:
  - szacunek do wspólnoty i państwa,
  - empatia, wrażliwość społeczna,
  - współpraca, otwartość, tolerancja,
  - umiejętność abstrakcyjnego myślenia i rozumienie bardziej skomplikowanych mechanizmów funkcjonowania świata
  - inteligencja (są badania, które pokazują, że ludzi o lewicowych poglądach są zdecydowanie mądrzejsi od tych o prawicowych);

  Prawicowość to:
  - indywidualizm, egoizm,
  - konkurencja i rywalizacja (darwinizm ekonomiczny),
  - zaściankowość i nietolerancja,
  - krótkowzroczność, głupota.

 • ta_facetka

  Oceniono 11 razy 9

  Obawiam sie, ze przecietny Polak ma slabiutkie pojecie o tym, co to centrum, lewica czy prawica. Sytuacje pogarsza fakt, ze w Polsce wszystko jest slicznie przemieszane i postawione na lbie; np. PiSdaki, uwazajace sie i uwazane za partie mocno prawicowa maja w swoim programie socjalnym elementy charakterystyczne dla lewicy. SLD, z nazwy lewicowy, jest w sprawach socjalnych blizszy centrum, a swiatopogladowo - przepraszam, zebralo mi sie na wymioty...Nie wiadomo tez, gdzie zaszeregowac PO, bedaca kramikiem "dla kazdego cos milego" i zrecznie lawirujaca, nie zapominajaca kucac co chwile w uklonie przed katabasami.

  Pamietam, jak Jerzy Urban wkrotce po zmianie ustroju sparafrazowal popularne wowczas powiedzenie "Nareszcie we wlasnym domu". Dodal: "wariatow". Nie pomylil sie i wiele sie od tamtego czasu nie zmienilo. Do prawdziwego modelu demokratycznego Polska musi dojrzec.

 • ot48

  Oceniono 7 razy 7

  Pytać przeciętnego polaka czy wie co to jest lewica centrum prawica ma taki sens jak bym pytał mojego kota jakiej firmy pokarm mu najbardziej odpowiada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX