Lis: Boję się. TS może zmienić Kaczyńskiego i Ziobrę z katów w ofiary

Tomaszowi Lisowi nie podoba się pomysł postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed TS. - W sensie politycznym od wymierzania wyroków jest społeczeństwo, wyborcy. Boję się, że w wyniku wszczęcia tej procedury okaże się, iż Kaczyński z Ziobrą to ofiary, a nie kaci - stwierdził w TOK FM. Wniosek o TS złożyli posłowie PO.
Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą postawić Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę przed TS, za "wykorzystywanie stanowisk państwowych dla korzyści politycznych". Złożony wczoraj wniosek musi uzyskać poparcie 276 posłów.

Pomysł stawiania przed Trybunałem Stanu byłych premiera i ministra sprawiedliwości od początku krytykował Donald Tusk.Wątpliwości ma też Tomasz Lis.

- Myślę sobie, że w sensie politycznym od wymierzania wyroków jest społeczeństwo, wyborcy. I społeczeństwo po obserwowaniu pana Kaczyńskiego w pięciu kolejnych wyborach wymierza mu wyrok. Boję się, że w wyniku wszczęcia tej procedury na końcu okaże się, iż Kaczyński z Ziobrą to ofiary, a nie kaci. Wolałbym, żeby to społeczeństwo wymierzało wyroki - mówił redaktor naczelny "Newsweeka" w TOK FM.

Jak podkreślał Lis, w takiej sprawie jak śmierć Barbary Blidy decydujący głos powinien mieć sąd.

"Cieniutkie" zarzuty

Publicysta tygodnika "Polityka", prof. Wiesław Władyka, jest przekonany, że czasy IV RP powinny być rozliczone. Ale mimo to nie do końca podoba mu się pomysł Trybunału Stanu dla prezesa PiS i szefa Solidarnej Polski.

- Ale przeszkadza mi termin. Minęło tyle czasu, że złożenie wniosku zaczyna nabierać cech gry politycznej - ocenił publicysta w "Poranku Radia TOK FM".

Tomasz Lis zwraca tez uwagę na treść wniosku przygotowanego przez posłów Platformy Obywatelskiej.

- O ekscesach IV RP myślimy z przerażaniem. Ale jak wczytać się w zarzuty PO, to w zestawieniu z naszą pamięcią, poczuciem grozy jest to cieniutkie. My mówimy, że kobieta zginęła. Ale nie to jest częścią aktu oskarżenia - podkreślał.Jednak według Jacka Żakowskiego treść zarzutów zawartych we wniosku o TS nie musi ograniczać sędziów. - Przecież pani Blida nie zginęła dlatego, że Kaczyński z Ziobrą się spotkali i rozmawiali. Zginęła dlatego, że oni wytworzyli atmosferę nagonki, w której brali udział dziennikarze publicznych mediów, tajne służby, prokuratury. Moim zdaniem Trybunał Stanu jest tym organem, który i to - intencjonalność - może brać pod uwagę - uważa gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Wniosek złożony przez PO poprą SLD i Ruch Palikota. Do wymaganych przez konstytucję 276 głosów, potrzebnych do postawienia polityków przed TS, brakuje jeszcze poparcia dwóch posłów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (118)
Lis: Boję się. TS może zmienić Kaczyńskiego i Ziobrę z katów w ofiary
Zaloguj się
 • pikkollo

  Oceniono 100 razy 44

  Takim bohaterom jak Kiszczak czy Jaruzel , Trybunał nie grozi.
  Ale tacy kaci jak Kaczor i Ziobro oczywiście powinni być osądzeni, aby tacy głosiciele prawdy jak Lis nie musieli się bać.
  Trudno o dobitniejszy przykład moralnego bankructwa III RP

 • solardragon

  Oceniono 122 razy 42

  TS to instytucja zaufania publicznego - Lis boi się, że w wyniku postępowania TS oczyści się z zarzutu obu panów.

  Współczuję Lisowi estetyki - jeśli niezależni eksperci ustalą, że pomówieni są niewinni to źle? ...

  Zburaczyłeś Lisie.

 • mikron

  Oceniono 72 razy 42

  "z katow w ofiary".
  Normalnie Norymberga 2.

 • loginlogin69

  Oceniono 70 razy 32

  a co zmieni Lisa z dziennikarzyny w Dziennikarza?

 • rtd5rtd

  Oceniono 26 razy 22

  Boj sie bøj.

 • saidakbar

  Oceniono 38 razy 22

  politycy trzymaja sie razem a PO i PSL dadza ciała i nie przeglosuja wniosku bojac sie zeby nie ukarano jednego z nich wszyscy trzymaja sie razem ręką rękę myje ja ciebie obronie dzisiaj ty mnie jutro

 • piotr110660

  Oceniono 31 razy 15

  Człowiekiem honoru jest Jaruzelski i Kiszczak a katem Kaczyński i Ziobro. Jednym słowem, z osła w mędrca a z mędrca w osła.

 • munaciello

  Oceniono 37 razy 13

  Za łamanie prawa wyroki wymierzać ma społeczeństwo?!

  Jeśli Lis twierdzi, że Kaczyński i Ziobro staną przed TK ze względów politycznych, to powinien złożyć CV u redaktora Sakiewicza.
  I to w trymiga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX