Prof. Hartman u Lisa: Może zdarzyć się nieszczęście. Krytyczny moment

- Zbliżamy się do jakiegoś krytycznego momentu, po którym zdarzy się nieszczęście - powiedział w programie Tomasza Lisa prof. Jan Hartman. W studiu TVP 2 odbyła się dyskusja o rozwijającym się w polityce języku nienawiści. Zdaniem ks. Sowy ?to, co do wczoraj można było potraktować jako żart, dzisiaj trzeba potraktować jako albo przejaw choroby psychicznej, albo przejaw ogromnej nienawiści?.
Prof. Hartman zauważył, że "przez ostatnie lata nie robiliśmy nic - rząd, sądy, prokuratury, również media". - Byliśmy bierni i tchórzliwi, no i doczekaliśmy się. Nie chcę hamletyzować, ale wydaje mi się, że zbliżamy się do jakiegoś krytycznego momentu, po którym zdarzy się nieszczęście, i wszyscy mamy obowiązek reagować - stwierdził.

- To, co do wczoraj można było potraktować jako żart, dzisiaj trzeba potraktować jako albo przejaw choroby psychicznej, albo przejaw ogromnej nienawiści, która jest jakąś perfidią - zauważył z kolei ks. Kazimierz Sowa, odnosząc się do oskarżeń ws. "zamachu" w Smoleńsku.

Zgodził się z tym Michał Boni. - To trzeba traktować jak wierzchołek góry lodowej. U jej podstawy jest bardzo dużo niechęci, frustracji i szerzącej się mowy nienawiści, której nikt nie kładzie tamy. Zaczyna dominować przyzwyczajenie. Ktoś mówi tego rodzaju słowa, ktoś bije brawo i nie ma żadnej reakcji. Nikt nie mówi, że to jest złe, że to przekracza normy.

Jak zdaniem Boniego przeciwstawić się językowi nienawiści? - Oprócz tych kroków, które powinny podejmować różne instytucje państwowe, są przepisy prawne, są działania prokuratury, jest instrukcja prokuratora generalnego, która dotyczy przeciwdziałania mowie nienawiści - zauważył minister administracji i cyfryzacji.

Bielecki do Lisa: Pan dolewa oliwy do ognia

W opozycji do przedmówców stanął Czesław Bielecki, który zaatakował Tomasza Lisa. - Oglądałem ostatnie trzy okładki "Newsweeka" i wydaje mi się, że pan dolewa oliwy do ognia - zwrócił się do prowadzącego program Czesław Bielecki. - Okładka, na której pan pokazuje Zbigniewa Brzezińskiego i pisze "Big Zbig i liliputy", gdzie liliputami są PiS-owcy - wydaje mi się, że powtórzył pan schemat innego plakatu przedstawiającego żołnierza komunistycznego LWP i zaplutego karła reakcji z AK - powiedział Bielecki.

- Jeśli chodzi o mowę nienawiści, to za gwałtownymi słowami idą gwałtowne czyny. Tylko że gwałtowne słowa płyną zewsząd. To są dwa skłócone plemiona polityczne i każde z nich mówi identycznym językiem, w podobny sposób wymyśla drugiemu plemieniu. Tylko jedno z nich jest przez media stygmatyzowane, bo można mu wymyślać. W debacie politycznej potrzebny jest umiar i powaga - zauważył Bielecki.

Z kolei zdaniem Andrzeja Dery winę za eskalację języka nienawiści ponosi Platforma Obywatelska. - Gdyby wcześniej była reakcja na słowa Donalda Tuska, Janusza Palikota, prof. Bartoszewskiego... Zaczął Tusk od dzielenia na mohery, potem były akcje Palikota, jeszcze jak był w PO, potem akcje Niesiołowskiego i potem to okładanie było już na całego.

Zdaniem posła Solidarnej Polski "w tej chwili już mówi się o patroszeniu i zabijaniu". - Dzisiaj to mówią dziennikarze, którzy uchodzą za autorytety, to mówią reżyserzy... To dziś może się okazać trudne do zatrzymania - zakończył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Prof. Hartman u Lisa: Może zdarzyć się nieszczęście. Krytyczny moment
Zaloguj się
 • jk1962

  Oceniono 67 razy 45

  W programie Lisa poświęconym mowie nienawiści nikt nie zauważył że jedynym który świadomie i z premedytacją używa mowy nienawiści jest Jarosław Kaczyński. Nic nie da się porównać z działalnością Kaczyńskiego. Kaczyński nieustannie oskarża polskie władze o zbrodnie na podstawie sprefabrykowanych przez Macierewicza "dowodów". To właściwie nie oskarżenie, bo do tych oskarżeń nie ma żadnych racjonalnych podstaw, lecz nieustanne szczucie jego wyznawców przeciw Tuskowi. Nienawiść dzielącą Polskę zawdzięczamy wyłącznie Kaczyńskiemu i jego pomocnikom. Zarzuty wobec Sikorskiego za słowa o dorżnięciu watahy są zwyczajnie śmieszne. Te słowa nie wywołały nienawiści zwolenników PO wobec Kaczyńskiego lecz raczej odwrotnie: wywołały wściekłość PISu. Tu nie ma żadnej symetrii.

 • jezierskiadam

  Oceniono 40 razy 28

  Ojciec dyrektor był pierwszy. Wprawdzie teraz Kaczyński wysforował się na czoło peletonu, ale świadomie i z premedytacją działał ojciec dyrektor.
  Kaczyński jest szaleńcem. Podobnie jak Macierewicz. A Ziobrze niewiele brakuje.
  Dziennikarze świadomie i z premedytacją walczą o kasę dla siebie i dla adeptów trzyletnich studiów licencjackich.
  Bieleccy dolewają oliwę do ognia relatywizując zbrodnicze wypowiedzi szaleńców i prowokatorów.

 • oswiecony19

  Oceniono 28 razy 22

  W gminie, nomen omen, Czarnożyły ksiądz kanonik w asyście proboszcza dokonali rytuałów katolickich nad nową kanalizacją sanitarną. W intencji spokojnego przepływu fekaliów. "Niech im rury drożne będą, na wieki wieków amen. Płyńcie z Bogiem". Nie na darmo oryginalna nazwa Watykanu - Sancta Sedes z sanitariatem się kojarzy... www.czarnozyly.pl/aktualnosci.php?id=217

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 27 razy 21

  a Bielecki lał niby oliwę na wzburzone fale?....

 • xymeon_x

  Oceniono 17 razy 15

  winę ponosi ten, winę ponosi tamten ... BZDURA wina jest całej kasty politykierów od prawa do lewa!!! Tak to już się dzieje gdy nie ponosi się żadnej odpowiedzialności za brednie które się wygaduje... a trwa to już od 1989 roku... za kłamstwo powinno się odpowiadać i nie ma co mydlić oczu jakąś wyimaginowaną 'wolnością słowa'... owszem wolno i należy mówić co się myśli, nawet krzyczeć jeśli trzeba, ale warunek jest jeden musi to być PRAWDA

 • vojak-svejk

  Oceniono 4 razy 2

  Czy Dera pamięta, jak ci dwaj co ukradli księżyc z Antkiem palili kukłę urzędującego prezydenta?

 • jezierskiadam

  0

  Powinniście oceniać posty, a nie osoby.
  Wpisy A. Michnika są ciekawe.
  A poza tym
  ....
  .....
  podnoszą znaczenie i prestiż tego forum.
  Odstraszanie nadredaktora to błąd:)

 • zdzisek1949

  Oceniono 10 razy -2

  Czy lisy są pod ochroną ?

 • trajkotek

  Oceniono 16 razy -2

  no, jak Hartman przepowiada nieszczęście - nie lekceważyłbym tego, on ma dobre wyczucie (jak sam twierdzi!)

  ***
  "Po ich minach, po truchcie jego serwantów widziałem, że coś bardzo niedobrego będzie się działo. I stało się - ocenił Jan Hartman."

  ***
  glosmichnika.blox.pl/2012/11/Filozofia-truchtu.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX