Paradowska: Etos naukowca upadł niesłychanie nisko

W dzisiejszej "GW" Janusz Majcherek pisze o "katastrofie nauki polskiej" i angażowaniu się w agitację polityczną przez nauczycieli akademickich. - Rzeczywiście, etos naukowca upadł niesłychanie nisko - przyznała w TOK FM Janina Paradowska. - Mieliśmy zresztą przykład, gdy profesura klaskała panu Braunowi kiedy chciał rozstrzeliwać - dodała.
Był już artykuł prof. Henryka Bema "Smoleńska katastrofa polskiej nauki", dziś w "Gazecie Wyborczej" temat podejmuje prof. Janusz Majcherek: "IV RP wymyślili profesorowie. Grono profesorskie wspiera i tworzy eksperckie zaplecze lidera antysystemowej opozycji głoszącego, że żyjemy w rosyjsko-niemieckim kondominium i dopiero trzeba wywalczyć niepodległość" pisze socjolog.

Cały komentarz Janusza Majcherka. Tekst płatny >>

- Majcherek zastanawia się, co z tym fantem zrobić, bo rzecz dotyczy nauczycieli akademickich. W ostatnich dniach mieliśmy zresztą przykład, kiedy inteligenci i profesura klaskała panu reżyserowi Grzegorzowi Braunowi kiedy chciał rozstrzeliwać - mówiła w przeglądzie prasy Janina Paradowska.

Trzeba przeczekać

- I rzeczywiście, etos naukowca upadł niesłychanie nisko. Nie widzę jednak wyjścia z tej sytuacji - przyznała dziennikarka.

Majcherek proponuje w "GW", aby w obronie studentów przed indoktrynacją nieco zmodyfikować anonimowe ankiety ocen okresowych nauczycieli akademickich. Majcherek uważa, że warto wstawić tam dodatkową rubrykę, w której można byłoby "wpisać i tym samym ujawnić ideologiczne skrzywienie i zacietrzewienie pracownika akademickiego czy agitację prowadzoną przez niego podczas zajęć". Taką ankietę wypełniają sami studenci.

- Byłabym bardzo ostrożna w formułowaniu tego typu postulatów - zastrzega Paradowska. - Chociaż problem widzę, to taki pomysł wydaje mi się dosyć niebezpieczny. Są bardzo rozciągliwe granice tego, co miałoby być jakąś cenzurą, ograniczeniem wolności naukowej. Studenci też mają bardzo różne poglądy na wiele spraw i nie tylko szkoła i uczelnie je kształtują - uważa prowadząca "Poranek".

- Myślę, że to co obserwujemy jako zalewającą nas falę nienawiści jest takim stanem, który chyba trzeba jakoś przeczekać - podsumowała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (32)
Paradowska: Etos naukowca upadł niesłychanie nisko
Zaloguj się
 • mmekelevra

  Oceniono 26 razy 22

  Dokładnie. Nasz system nauki jest beznadziejny ponieważ nie ma bata na tych tytułami. Są bezkarni, nieusuwalni. Raz zatrudnieni siedzą na stołku aż do emerytury a wszelkie reformy bez nadzoru NIK są śmieszne bo zawsze jest sposób na obejście nowych reguł. Dlaczego UAM trzyma dr hab. Prostka-Prostynskiego mimo jego licznych wybryków takich jak głoszenie, ze bractwo muzulmanskie planowo islamizuje Europę płacąc każdemu muzulmaninowi 1000? za każde dziecko urodzone w Europie? Albo obniżanie oceny na egzaminie za to, ze student sie "przyzna" ze czyta Perez-Reverte, co panu dr kojarzy sie z komunizmem/ socjalizmem/ terroryzmem?
  Co jeszcze robi na UW dr. Hab Dyczek? Mimo sprawy o molestowanie, wytoczonej przez studentke a wyciszonej przez panią Rektor UW przy współudziale doktorantów Dyczka którzy oczywiście są całkowicie od niego zależni więc nie mogli nic innego zrobic. Dr hab(niedługo już prof zw) Dyczek ciagle molestuje ( teraz już głownie słownie) ale jest nie do ruszenia. A niedługo Pan Prezydent da tej świni nowy tytuł.
  Co w Kairze robią od lat państwo Szafranscy utrzymywani przez UW i Państwo polskie, żyjący jak w kolonialnym dworze z ogrodnikami i lokajami do otwierania drzwi, z którymi Pan Szafranski porozumiewa sie za pomocą gwiazdka i dzwonka.
  Co robi dr Chachlikowski w Poznaniu pomimo ciągłego nieprzygotowania do zajęć, czestego go opuszczania wlasnych zajec,i niezrozrobienia habilitacji od 10 czy 15 lat, problemów z prawem?
  Jakaś mowa rubryczka w ankiecie nic nie da bez zmiany prawa i wprowadzenia nadzoru państwa a nie kolegów głównych zainteresowanych. Bedzie to trudne bo naukowcy to taka sama "grupa trzymająca władze" jak adwokaci i lekarze.
  Moze gdyby poważne media zaczęły prowadzić poważne dochodzenia i informowały o naduzyciach na uczelniach i w PANie coś by to dało?

 • al48

  Oceniono 21 razy 21

  Gdyby prawdziwi naukowcy , znawcy przedmiotu włączyli się do dyskusji o katastrofie , to już dawno sprawa Smoleńska byłaby pozamiatana i moglibyśmy jako państwo i społeczeństwo na dorobku ruszyć do przodu. Przez politykierów i pseudo naukowców drepcemy w miejscu . Nie było by również rozwoju faszystowskich i kibolskich bojówek.

 • ciemnyludd

  Oceniono 23 razy 21

  U nas nie ma ETOSU NAUKOWCÓW...bo naukowców WERYFIKOWANYCH WEDŁUG NIEZALEŻNYCH ŚWIATOWYCH KRYTERIÓW u nas prawie niema.... Są natomiast przez nikogo nie weryfikowani "naukowcy" z belwederskimi (państwowymi) profesurami, i z habilitacjami jako windy do owych "profesur"... pieczątkami państwowymi nadanymi...Takich "profesorów już prawie na świecie nie ma, może poza Białorusią i Rosją....Nigdzie indziej żaden doktor wykładowca nazywany zwyczajowo profesorem, nie odważyłby się pleść takich bredni jak u nas, bo natychmiast straciłby pracę, ponieważ WIARYGODNOŚĆ i PRAWDA są jedynymi fundamentami nauki.

 • maciekk77

  Oceniono 19 razy 13

  80% wykładowców, zwłaszcza na wydziałach humanistycznych to puste tytuły. Ich prace równie dobrze mogliby wykonywać ich studenci. Dydaktyka jest nieaktualna, nie ma żadnej wiedzy o bazach cyfrowych, bardzo mało jest także artykułów wysyłanych do poważnych anglojęzycznych pism.

  Upada również kultura osobista kadry naukowej, czego przykładem jest sprawa mobingu wobec dr Sabiny Bober z KUL. Dziwne że TOk FM nie poruszyło tego przypadku.

 • paw73

  Oceniono 14 razy 12

  Wcześniej upadał etos dziennikarskiego rzemiosła, czyli obiektywizmu. Wszelkie zasady dziennikarstwa upadły w 2003 roku. Powstały tzw. dziennikarskie obozy PO i PiS, które zajmowały się zwalczaniem rządu SLD. Później obóz PO się obraził na obóz PiS, ze PO nie wygrało wyborów. Więc rozpoczęła się wojna, bez żadnych zasad- jeńców nie biorą, walka na wyniszczenie.
  Obecnie piszący do gazet , czy gadające głowy w radio czy telewizji, myślą tylko o papce informacyjnej- jak poopowiadać o smoleńskiej katastrofie, aby wkurzyć pisiorów. Ważne jest ,ze społeczeństwo ma igrzyska nie informacje. żadne medium nie pyta rządzących - DLACZEGO SZPITALE I ODZIAŁY DZIECIĘCE SĄ ZAMYKANE(wcześniej nigdy tego nie było).Media też milczą o tym,ze o stycznia 2013, zamiast obiecanych obniżek będą kolejne podwyżki.
  Media wolą, to,ze Tusk pomachał ręką, a Kaczyński nogą, więc zaczyna się dyskusja dlaczego , nie uśmiechnął się zgodnie protokołem PR, i cały dzień. POLSKIE MEDIA GŁÓWNIE MAINSTREAMOWE, TO TABLOIDY NAJNIŻSZYCH LOTÓW!

 • gblo

  Oceniono 11 razy 11

  Profesura jest kastą o podobnym poziomie inteligencji poszczególnych osobników tego samego zawodu np; nauczycieli akademickich. Lekarze,prawnicy,sędziowie itd. to twory tłumu,które Le Bon określił jako "tłum homogeniczny".Taki tłum nie kieruje się rozumem tylko uczuciami i emocjami więc nie ma się co dziwić,że klaszczą kiedy słyszą o "rozstrzeliwaniu".Tak samo postąpią murarze czy chłopi jeśli odpowiednia idea będzie ich celem.Inteligencja czy wykształcenie nie ma tu znaczenia.

 • skues

  Oceniono 10 razy 10

  Upadek etosu nauki można obserwować już o jakiegoś czasu. Przyczynę bym upatrywał w dwóch rzeczach:
  1. Negatywnym wpływie korporacyjnego biznesu na naukę.
  2. Upolitycznianiu i ideologizowaniu nauki.
  Z upadku etosu naukowca wynika poważny problem dla nas wszystkich: tracimy niezależnego arbitra, który może rozstrzygać wielkie dylematy społeczne, bez posądzania o stronniczość. Dylematy takie np jak GMO, czy technologie genetyczne w ogóle. Lub też mniejsze, ale lokalnie ważne: takie jak chociażby katastrofa smoleńska.
  Internet daje nam dostęp do oceanu informacji, ale zaczyna nam brakować wiarygodnych drogowskazów, jak po nim nawigować.

 • saidakbar

  Oceniono 8 razy 8

  co znaczy "etos naukowca" ? naukowiec też może być debilem mimo tytułu w końcu impotencja umysłowa jest tam spora

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 7 razy 5

  ETOS dziennikarza jeszcze niżej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX