Mikołejko: Powiem brutalnie, zbrodnia będzie

- Nie może być inaczej, czeka nas ofiara z życia - uważa profesor Zbigniew Mikołejko. Filozof w wywiadzie dla ?Wprost? mówi, że to konsekwencja walki politycznej w kraju. I twierdzi, że zdają sobie z tego sprawę Tusk i Kaczyński.
Kto odpowiada za mowę nienawiści? - Robią to obie strony debaty. I tak naprawdę mamy do czynienia z sytuacją kryzysu ofiarniczego. (...) Bo oto trwa rywalizacja, w której obie siły są mniej więcej wyrównane, żadna nie może ostatecznie zwyciężyć, a w dodatku walczą one o dobro, które jest praktycznie nieosiągalne. Na przykład o pełnię władzy w demokracji, która nigdy nie zostanie przecież urzeczywistniona, albo o zwycięstwo pewnego modelu, tego jednego, mojego: Polski otwartej, liberalnej, europejskiej albo takiej, która odwołuje się do idei narodowo-religijnej tożsamości, tradycji, pamięci, plemiennych mitów. (...)

Kozioł ofiarny

Filozof dodaje, że walka o to trwa, a cel znika z horyzontu i staje się nieważny. - Ważna staje się sama walka, sama rywalizacja, w której obie strony się do siebie upodabniają. Rozwiązaniem jest w takiej sytuacji znalezienie kogoś trzeciego, kto mógłby wystąpić jako kozioł ofiarny. Tak zawsze tego typu kryzysy były rozstrzygane - mówi.

Zdaniem Mikołejki obecny klincz jest niezwykle trudny do przezwyciężenia. Filozof obawia się najgorszego. - Powiem brutalnie: zbrodnia będzie. Nie wiem jaka, ale będzie. (...) Dlatego mówię o koźle ofiarnym. Dzieje się u nas mityczna opowieść, która zmierza do tego, że musi się pojawić śmierć, która rozwiąże sytuację kryzysu, śmierć ofiarnicza. Ktoś musi paść jej ofiarą.

Jak zakończyć wojnę polsko-polską?

Co można zrobić, by uniknąć takiego scenariusza? - Najlepszym sposobem zapobieżenia czemuś takiemu jest - pozytywistycznie powiem - robienie wszystkiego, żeby Polski nie dopadł kryzys gospodarczy a la Chile, mnożący nieszczęśliwych - mówi filozof. A jak zakończyć wojnę polsko-polską? - Obciąć wszystkim języki? - zastanawia się w rozmowie z "Wprost" profesor Mikołejko.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (142)
Mikołejko: Powiem brutalnie, zbrodnia będzie
Zaloguj się
 • jk1962

  Oceniono 296 razy 236

  Obie strony odpowiadają za nienawiść? Tak twierdzi Mikołejko.

  PIS rękami Macierewicza preparuje "dowody zbrodni" Tuska a Kaczyński mówi o "niesłychanej zbrodni". I tak na okrągło od miesięcy. Dla tych co uwierzyli w te brednie, tych prawdziwych patriotów, moralnym i patriotycznym nakazem jest obalenie Tuska, wszelkimi sposobami.
  Czy PO robi cokolwiek porównywalnego?

 • maj16

  Oceniono 220 razy 214

  Panie Profesorze -jeżeli agresywny mąż regularnie bije żonę, jeśli na dziesięć uderzeń męża, żona jeden raz mu odda, to CZY ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA AGRESJĘ ROZKŁADA SIĘ PO RÓWNO NA OBU MAŁŻONKÓW?

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 200 razy 182

  w kraju Poklosia jest wszytko mozliwe...
  bo moj kraj to wlasnie Poklosie, to oszolomctwo, zawisc, wscibskosc, glupota, miernota intelektualna wylewa sie wszedzie, w mediach, na ulicy, w pracy..
  a gdzie sa organy prawa?
  zamiast gasc plonace zboze odwracja sie plecami i leja obok...

 • legrange

  Oceniono 175 razy 133

  'Kto odpowiada za mowę nienawiści? - Robią to obie strony debaty" Nie panie psorze. Za mowę nienawiści odpowiada PiS, klechy, toruńska sekta i katonarodowcy.

 • atyn

  Oceniono 129 razy 117

  Jeśli zabiją kogoś z "obozu PiS" to mamy Chrystusa współczesności i kilka lat powtórki z rozrywki, będą marsze rydzykopisowskie, krzyż na krakowskim przedmieściu, boże coś Polskę, itp, itd. Jeśli zatłuką POwca to Niesiołowski napluje Kaczyńskiemu w sejmie w twarz, a ten odetnie się od wariatów, bo on walczy tylko o niepodległą Polskę, a z mordercami nie ma nic wspólnego.
  Politycy bawią się słowem, dla nich to jak gra video, a wśród ludu pokłosie...

 • pawelek332

  Oceniono 100 razy 82

  jakie obie strony? ty slepy i gluchy jestej?

 • rych56

  Oceniono 91 razy 65

  Czyżby Profesor pozazdrościł polskiej pytii Jadwidze Staniszkis???
  Jedno wiadomo na 100%: zbrodnia będzie, albo zbrodni nie będzie.
  To słowa sprawiają wrażenie, jakby były wypowiedziane na polityczne zamówienie. Cel - usprawiedliwienie ograniczenia wolności (demokratycznych swobód).
  A rzeczywistym problemem, źródłem populizmów i ekstremizmów różnych kolorów jest właśnie chora demokracja (żyjemy de facto w partiokracji). Polacy nie czują się podmiotem polityki, nie czują, że państwo jest ich. To jest najgłębszym źródłem agresji i anarchii.

 • mineyko

  Oceniono 86 razy 56

  Niestety pan profesor ma rację. Jak zwykle. A co Pan sądzi o wystrzeleniu Kaczora na księzyc? Oczywiście z Rydzykiem. A potem obydwu beatyfikować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX