"Zatrzymać się nad przepaścią". RPO o spirali nienawiści w polityce

- Nie ma sensu dochodzenie, kto pierwszy zaczął. Ważne, żebyśmy zatrzymali się nad przepaścią. Jesteśmy społeczeństwem, które potrafi się zreflektować. Najwyższy czas to zrobić - tak RPO prof. Irena Lipowicz apelowała w TOK FM o przerwanie spirali nienawiści, która zawładnęła polską polityką.
Prof. Irena Lipowicz na długo przed pojawieniem się sprawy Brunona K. alarmowała władze Sejmu o rosnącej fali agresji wobec parlamentu.

- Bałam się, że posłowie będą atakowani na ulicach, że będą przypadki pobić - mówiła rzecznik praw obywatelskich w "Poranku Radia TOK FM".

Dlatego rozmawiała z wicemarszałkiem Markiem Kuchcińskim, żeby zorganizować spotkania z Prezydium Sejmu i klubami parlamentarnymi. Co usłyszała rzecznik praw obywatelskich? - Otwarcie na takie spotkania i pewne zaskoczenie, nawet niedowierzanie, że może chodzić o bezpośrednie zagrożenie.

Zatrzymanie Brunona K. pokazało, że nie można lekceważyć nawet najbardziej nieprawdopodobnych scenariuszy.

Czy musi dojść do zbrodni?

Prof. Irena Lipowicz komentowała wywiad prof. Zbigniewa Mikołejki dla tygodnika "Wprost".

Filozof ostrzega, że brutalizacja życia politycznego może prowadzić do tragedii. - Powiem brutalnie: zbrodnia będzie. Nie wiem jaka, ale będzie. Dzieje się u nas mityczna opowieść, która zmierza do tego, że musi się pojawić śmierć, która rozwiąże sytuację kryzysu, śmierć ofiarnicza. Ktoś musi paść jej ofiarą.

Zdaniem prof. Lipowicz w obecnej sytuacji najważniejsze żeby nie skupiać się na szukaniu tych, którzy rozpoczęli nakręcanie spirali nienawiści. - Źle się dzieje, kiedy pojawiają się artykuły, w których dorabia się ideologię do faktów. Znajdziemy takich, którzy mówią: świetnie, im brutalniej, tym lepiej, niech żyje Machiavelli. Musimy się ze sobą obchodzić ostrożniej, bo spirala nienawiści może się rozkręcić w sposób niezwykły - stwierdziła rzecznik praw obywatelskich.

Prof. Lipowicz zaapelowała też nie tylko do polityków. - Ważne, żebyśmy zatrzymali się nad przepaścią. Jesteśmy społeczeństwem, które potrafi się zreflektować. Najwyższy czas to zrobić.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (31)
"Zatrzymać się nad przepaścią". RPO o spirali nienawiści w polityce
Zaloguj się
 • ankecenamon

  Oceniono 38 razy 34

  To jest zwykła reakcja obronna! . Ludzie nienawidzą parlamentarzystów , ministrów , urzędników, i całego tego grajdołu. Jesłi by ktoś umieścil na kartach do głosowania , odpwiedź : Nie Chcę Parlamentu , to stawiam dolary do orzechów że opcja ta zyskala vy 90 % poparcia , a i frekwencja byla by rekordowa !

 • the_michal

  Oceniono 33 razy 31

  Rośnie frustracja społeczeństwa spowodowana nieudolnością, kombinatorstwem, cwaniactwem, chciwością, ............. polskich polityków.

 • mordred

  Oceniono 18 razy 18

  Parlamentarzyści w Polsce nie ponoszą praktycznie żadne odpowiedzialności. Za nic. Brak odpowiedzialności to brak motywacji. Może jakby jeden z drugim dostali na ulicy w pysk, to wreszcie by zrozumieli, że Państwo jest tworzone przez Obywateli, a nie przez 560 pajaców zarządzających armią urzędników.

 • bioder65

  Oceniono 15 razy 15

  Ludzie zawsze tępili pasożyty .

 • krukpl

  Oceniono 38 razy 12

  wiem nawet gdzie zacząć porządki były pewne urodziny pewnego radia tam polecam szukać jednego z największych źródeł tej ciemnej materii i sił zła

 • jamcijest44

  Oceniono 11 razy 11

  - Bałam się, że posłowie będą atakowani na ulicach, że będą przypadki pobić - mówiła rzecznik praw obywatelskich w "Poranku Radia TOK FM".

  Cóż, dla niektórych to żadna nowość. Znam takiego jednego posła, który już od lat przewiduje taki rozwój wydarzeń (i walnie się do niego przyczynia) wobec czego profilaktycznie chodzi w obstawie kilku wyrośniętych goryli. On się przestrogami pani rzecznik raczek nie przejmie...

 • amen-666

  Oceniono 10 razy 10

  Boją się? To niech przestaną kraść i oszukiwać. Bo jak na razie, to ich jedynym celem jest przepompować maksymalną ilość pieniędzy z kieszeni uczciwych Polaków płacących podatki do kieszeni własnych i swoich kumpli z uprzywilejowanych kast, takich jak urzędnicy, kler, pseudorolnicy, emeryci mundurowi, pracownicy telewizji publicznej itp.

  "Mowa nienawiści"? No to weźmy taki przykład: Polak dostaje wezwanie do zapłacenia zaległego abonamentu, i tego samego dnia czyta, że TVP zatrudnia kolejną prostytutkę, której daje 20-30 tysięcy miesięcznie za czytanie wiadomości z promptera. Jak pani profesor uważa, co może czuć taki Polak do warstwy rządzącej? Miłość? Albo jeśli ktoś musi się zadłużyć na operację, bo w NFZ najbliższy termin jest za 2 lata, a równocześnie słyszy, że Tusk popiera pomysł olimpiady zimowej w Polsce? Jak Polak może ocenić np. fakt, że osławiony Herra ze spółki PL2012 ("czy się robi, czy się leży, dwa miliony się należy") zamiast trafić pod sąd razem ze swoimi kumplami z rządu, którzy podpisali z nim te skandaliczne umowy, dostaje od ministry Muchy intratną fuchę przy zarządzie warszawskiego stadionu?

  Politykom przeszkadza "mowa nienawiści"? Niech się cieszą, że jest wolny Internet, gdzie ludzie mogą wyrazić swoje opinie i rozładować trochę złość. Bo gdyby nie to, już dawno wisieliby na latarniach.

 • ado43

  Oceniono 10 razy 10

  Pani profesor to powinna wiedzieć, że nic nie bierze się z niczego, a każda akcja budzi reakcję.

 • aleksander45

  Oceniono 7 razy 7

  Takiego bałaganu który teraz panuje w Polsce nie można do niczego porównać.Brak skutecznego prawa,chaos panujący na każdym kroku,niemoc elity rządzącej,godność człowieka sprowadzona do jednego euro,jakieś bzdurne e-sądy nie dające szans obrony,wypasieni komornicy,obłowieni urzędnicy i to za nasze pieniądze !!!Chyba nadchodzi wielkie sprzątanie w Polsce bo tak dalej juz nie może być !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX