"Tusk będzie chciał, żeby PSL, jak uległy mąż, było pod pantoflem" [EKSPERT]

- Janusz Piechociński wymyślił dla siebie idealny scenariusz. Chce zostać wicepremierem bez teki. Dzięki temu będzie miał czas na odświeżanie twarzy PSL-u. Ale wg dr. Norberta Maliszewskiego z UW realizacja tego planu będzie bardzo trudna. - Donaldowi Tuskowi zależy, żeby koalicjant był jak najbardziej podporządkowany. Żeby - jak uległy mąż - był pod pantoflem - mówił w TOK FM.
Stanowisko Rady Naczelnej PSL nie pozostawia Januszowi Piechocińskiemu wyboru. Skoro partia chce, żeby wszedł do rządu - musi to zrobić. Ale wymyślił, że najlepiej dla niego byłoby, gdyby został wicepremierem bez teki.

- W Polskim Stronnictwie Ludowym trwa walka frakcyjna. Piechociński dzięki uzyskaniu stanowiska wicepremiera bez teki, chciałby tę sytuację w partii uporządkować. A druga sprawa - wizerunek PSL potrzebuje odświeżenia. I dlatego Janusz Piechociński chciałby, żeby ministrem gospodarki został Adam Jarubas lub Witold Pietrewicz - komentował psycholog społeczny dr Norbert Maliszewski.

Jest jedno "małe" ale... Co na to premier?

Nowy prezes PSL przygotował misterny plan. Ale jego powodzenie w ograniczonym stopniu zależy od niego samego. Bo decydujący głos ma premier Donald Tusk. Panowie spotkają się dziś o 18.

- Koalicja nie jak małżeństwo, ale jak spółka, z której dwie strony czerpią korzyści. Jakie to korzyści, zależy od siły koalicjanta. Donaldowi Tuskowi zależy więc, żeby koalicjant był jak najbardziej podporządkowany. Żeby - jak uległy mąż - był pod pantoflem - uważa dr Maliszewski.

Jeśli więc spotkanie Piechociński - Tusk skończy się nominacją na stanowisko ministra gospodarki dla prezesa PSL, dowiemy się, że nowy lider ludowców "nie jest taki silny i asertywny, jak zapowiadał".

- Prezes PSL to taki polityk z cicha pęk. Możemy więc mieć do czynienia z różnego rodzaju konfliktami na linii Tusk - Piechociński - przewiduje gość "Popołudnia Radia TOK FM".

Piechociński ministrem

Według Maliszewskiego, nawet jeśli scenariusz wymarzony przez Janusza Piechocińskiego się nie spełni, nie musi to oznaczać definitywnej porażki lidera ludowców.

- Kierowanie ministerstwem to możliwość promowania swojej osoby konkretnymi projektami. Ale na początku, przez jakieś pół roku, to byłby dla Piechocińskiego trudny czas - ocenił psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
"Tusk będzie chciał, żeby PSL, jak uległy mąż, było pod pantoflem" [EKSPERT]
Zaloguj się
 • waclawa_obrotna

  Oceniono 8 razy 6

  Panie Doktorze Maliszewski! Czy z Pańskich słów należy wyprowadzić wniosek, że Donald Tusk jest w tym związku żoną? No, no, odważnie Pan sobie poczyna. A może to związek dwóch mężów?
  A teraz poważnie: wstyd, żeby naukowiec, przedstawiciel najbardziej wykształconej grupy społecznej, używał tak nieporadnego języka, ozdabiając go dodatkowo pseudofigurami retorycznymi, które dobitnie świadczą o Pańskiej językowej nieporadności.
  Może więc zamiast wieszczyć, co zrobią politycy, niech Pan poczeka kilka godzin - to się Pan dowie. Wtedy nie będzie Pan robił z gęby cholewy, a dodatkowo może Pan wykorzystać zyskany w ten sposób czas na literaturę. A nuż pomoże to Panu poprawić własną polszczyznę?

 • j4s4

  Oceniono 7 razy 5

  ... PSL na nic innego nie zasługuje, jest przecież od dawna obrotową, polityczną putaną! Zamian na stanowisku prezesa to tak jak zmian ... fartuszka!

 • la55

  Oceniono 3 razy 3

  Panie "ekspert" daj pan sobie spokoj z tymi eksperyzami-infantylne banaly nowomowy.PSL-nikomu i niczmu nie jest potrzebne.Kase to potrafi organizowac- - dla swoich- to fakt!

 • andrzej414

  Oceniono 3 razy 1

  Pisze tu jeden ,że Tusk przez 6lat nic nie zrobił dla Polski ? ale mi znawca radia maryja i kaczyzmu . A te autostrady , drogi szybkiego ruchu , stadiony , orliki , wiele obwodnic miast , remonty całych linii kolejowych , wspaniale remontowane dworce kolejowe , nowe piekne lotniska , rewitalizacje miast , remonty kamienic i ulic , utzrmanie przez 6 lat wzrostu gospodarczego mimo takiego kryzysku w Europie i na świecie to co to kranoludki zrobiły a nie PO z Tuskiem ? Trzeba być idiotą albo w Pisie albo w radiomaryja aby tak pisać . Przecież mamy 21 wiek piszący " toberman ' i ludzie nie kupią juz takich idiotyzmów . Pewnie ,że PO poełnia błędy , ale kto ich nie robi ? ten co nic nie robi a tylko krytykuje i opluwa wszystko dookoła . A Ty właśnie należysz do tej rlity opluwaczy Polski Brawo .

 • milorex10

  Oceniono 5 razy 1

  Tusk dla trwania koalicji do kolejnych wyborów, godzi się, by PSL wraz z całą wsią nadal pasożytował na polskim budżecie. Tysiące ciepłych posadek dla działaczy PSL i żerowanie wsi na krajowym budżecie (za darmo renty i emerytury, opieka zdrowotna), do tego dopłaty do produkcji rolnej z Unii i krajowego budżetu. Każdy z nas utrzymuje chłopa, w tym i takiego co ma 100 hektarów i pieniędzy kilka razy więcej niż przeciętna polska rodzina.

 • m678loczek2

  Oceniono 2 razy 0

  Ja obserwując zachowanie i co mówi. p. Piechociński to uważam, że jest karierowiczem i myśli już o Europejskim Parlamencie i dlatego nie chce podjąć się pracy w rządzie, bo tutaj to zapewne nie zabłyśnie, ale będąc na stałe gościem w różnych telewizjach i chwaląc się, co robi, tak naprawdę, co można zrobić krytykując przy okazji obecny rząd, to może, może a nawet na pewno więcej by dla samego siebie uzyskał Jeżeli się mylę, to nawet chciałabym i to już teraz przepraszam.

 • vanrad

  Oceniono 7 razy -1

  Senator RP Jan Rulewski z PO "Nie chcę być grabarzem ludzi biednych i samotnych" - odchodzi z komisji sejmowej w proteście przeciwko polityce Donalda Tuska i PO skierowanej przeciwko najbiedniejszym, kalekim i poszkodowanym przez los - chylę czoła przed tak Honorowym Człowiekiem jakim bez wątpienia jest Pan senator Jan Rulewski - natemat.pl/41565,senator-rulewski-z-po-krytykuje-partie-i-odchodzi-z-komisji-nie-chce-byc-grabarzem-ludzi-biednych-i-samotnych

 • morlis2

  Oceniono 9 razy -3

  Bo ten człowiek ogarnięty chęcię wszechwładzy chce każdego Polaka
  mieć pod pantoflem.

 • toberson

  Oceniono 10 razy -4

  Tusk robi wszystko zeby wykonczyc Polske!!Dalej glosujcie na POszambo i zyjcie w biedzie i zacofaniu!!Bo Tusk nic nie zrobil dla Polski przez 6lat!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX