Ile trotylu jest w kiełbasie? Śledczy, PiS i dziennikarze na tropie TNT

Nie milkną spekulacje na temat śladów trotylu na wraku tupolewa. Choć od słynnego tekstu w ?Rzeczpospolitej? minął ponad miesiąc, śledczy wciąż muszą przekonywać, że pozytywna reakcja detektorów w Smoleńsku nie oznacza, że 10 kwietnia 2010 r. doszło do zamachu z użyciem trotylu. Zapewniają, że spektometr podobnie zareaguję nawet na kiełbasę. I tak wędlina trafiła do studia TVN24...
- Niektóre z detektorów użytych w Smoleńsku wykazały na czytnikach cząsteczki trotylu (TNT), co nie oznacza jednak, że mamy do czynienia z całą pewnością z materiałami wybuchowymi - wyjaśniał dwa dni temu przed sejmową komisją sprawiedliwości naczelny prokurator wojskowy płk Jerzy Artymiak.

Jak dodał, te same urządzenia po skalibrowaniu i zbliżeniu do opakowania pasty do butów zareagowały, pokazując TNT, co może wskazywać na zbliżony skład chemiczny do materiałów wybuchowych, np. trotylu. Pułkownik wyjaśnił, że spektometr może podobnie zareagować w przypadku perfum i kiełbasy.

Eksperyment, czyli kiełbasa w TVN24

W nawiązaniu do wyjaśnień śledczych, którzy przed sejmową komisją zwołaną na prośbę PiS tłumaczyli wskazania spektometrów użytych w Smoleńsku, dziennikarze TVN24 postanowili w studiu, na oczach telewidzów, przeprowadzić eksperyment.

Za pomocą spektrometru zbadano zawartość materiałów wybuchowych w trotylu, prochu, paście do butów, dezodorancie i wspomnianej już kiełbasie. Co ciekawe, urządzenie pozytywnie zareagowało jedynie na próbkę trotylu. Przy badaniu dezodorantu zaczęło wyświetlać mylne wskazania. Widzowie nie doczekali się też żadnej reakcji urządzenia na proch. Skład kiełbasy też nie wywołał wzbudzenia detektora.

Przedstawiciel producenta sprzętu, który zademonstrował jego działanie, wyjaśnił, że jeszcze przed programem wyłączył w nim funkcję wykrywania azotynu sodu, który jest składnikiem wielu produktów. Chodziło o to, by nie wywoływać zbyt wielu fałszywych alarmów. Gość programu powiedział, że nie miał wiedział, w jakim celu to urządzenie będzie użyte w studiu.

Śledczy: Tylko badanie laboratoryjne jest wiarygodne

I choć wyniki mogą niektórych dziwić, warto przypomnieć, że Naczelna Prokuratura Wojskowa już wielokrotnie wyjaśniała, że pojawienie się na wyświetlaczu użytego urządzenia napisu TNT nie jest tożsame z wykryciem trotylu, i że jedynie wiarygodne wyniki przyniosą badania laboratoryjne. "Dla stwierdzenia bądź wykluczenia obecności materiałów wybuchowych konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych (należy przebadać ponad 250 próbek, a biegli szacują czas badania jednej próbki od kilku do kilkudziesięciu godzin, zatem opinia może być gotowa za kilka miesięcy" - napisała w oświadczeniu po komisji sprawiedliwości Naczelna Prokuratura Wojskowa.

PiS: Niech pułkownik Szeląg przyzna, że był trotyl

Mimo tych wyjaśnień prezes PiS domaga się, by szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg przyznał, że na wraku Tu-154M był trotyl. Jarosław Kaczyński chce też przywrócenia do pracy odwołanych po publikacji "Rzeczpospolitej" redaktorów, w tym autora tekstu pt. "Trotyl na wraku tupolewa" Cezarego Gmyza.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Ile trotylu jest w kiełbasie? Śledczy, PiS i dziennikarze na tropie TNT
Zaloguj się
 • gagaar

  Oceniono 54 razy 38

  Choćby sam papież powiedział, że trotylu i zamachu nie było to i tak nie wystarczy Kaczyńskiemu bo pewnie papież jest na usługach premiera jak wszyscy, którzy mają inne zdanie niż pis.

 • szarlej-1

  Oceniono 38 razy 28

  A jeśli to Lech Kaczyński wniósł TNT na pokład Kaczolota? Myślę że nikt z ochrony nie odważył się skontrolować słynnej reklamówki z Tesco w której na dłuższe dystanse woził kanapki z pasztetową. Nie wykluczał bym opcji że chciał w spektakularny sposób uniknąć goryczy zapowiadającej się klęski wyborczej...No i te wcześniejsze, desperackie decyzje o locie nad terenami objętymi działaniami wojennymi...wizyty w gruzińskich transzejach i wystawianie mężnego ciała na serie z ruskich AK-47....
  Materiał do przemyśleń jest...

 • klams

  Oceniono 25 razy 21

  Nie mam wątpliwości że winni katastrofy smoleńskiej (za wyjątkiem tych, którzy w niej zginęli) zapełniliby spory oddział więzienny. Ten samolot w ogóle nie powinien lecieć na to "lotnisko" ani tego ani żadnego innego dnia. Winni są ludzie, po obydwu stronach dzisiejszej barykady, którzy nie przestrzegali procedur albo tam gdzie były w nich luki, ich nie stworzyli. Winni są przez swoja głupotę, brak profesjonalizmu lub powszechną w wojsku fanfaronadę. Ci ludzie powinni być osądzeni, skazani i pozbawieni swoich stanowisk tak aby nigdy w przyszłości nie sprowadzili na kogokolwiek podobnego zagrożenia. PiS twierdzi że chce za wszelką cenę wyjaśnienia przyczyn katastrofy, tylko przez wygadywanie idiotyzmów o zamachu, mgle, brzozie i trotylu, powoduje iż jakakolwiek dyskusja o rzeczywistych przyczynach tej tragedii zostaje zakrzyczana i najprawdopodobniej nigdy jej prawdziwych winowajców nie poznamy. Mówi się że ludzie nie uczą się na swoich błędach ale w normalnym świecie lotniczym(cywilnym) stworzono procedury aby było dokładnie odwrotnie , każdą katastrofę dokładnie się analizuje, wyciąga wnioski i wprowadza zalecenia, tylko oczywiście nie w Polsce. Jest takie powiedzenie że, przepisy lotnicze pisane są krwią i to jest prawda wystarczy pooglądać dokumentalny serial „Katastrofy w przestworzach„ ,by zobaczyć jak skutecznie wprowadzane przez nadzory lotnicze po każdej katastrofie zalecenia, przyczyniają do poprawy bezpieczeństwa lotów w przyszłości. Gdyby uczciwie przeprowadzono analizę katastrofy w Mirosławcu i wprowadzono po niej odpowiednie procedury do katastrofy smoleńskiej nigdy by nie doszło. Pan Maciarewicz i spółka wypuszczają sztuczną mgłę która skutecznie zasłania prawdziwych winowajców katastrofy a panom z PO to nawet na rękę. Przez takie nieodpowiedzialne i nastawione tylko na gromadzenie własnego kapitału politycznego zachowanie, Smoleńsk pozostanie kolejną tragedią, z której Polacy niczego się nie nauczyli. Można mieć tylko nadzieje że do kolejnych tragedii w wyniku tych zaniedbań nie dojdzie i tylko z pomocą i ku uciesze mediów, będziemy mogli podniecać się bohaterskimi kapitanami, którzy najpierw przez swoja głupotę narażają kilkuset pasażerów na śmiertelne niebezpieczeństwo, by później poprzez „mistrzowsko przeprowadzony manewr” cudownie ich ocalić.

 • saidakbar

  Oceniono 37 razy 21

  co to za dowody kto w to uwierzy? nawet jeśli najlepsi specjaliści z najnowocześniejszymi sprzętami stwierdzą że nie było zamachu idioci z pisu i tak odrzucą te opinie :):):) racja musi MUSI być po ich stronie inaczej badania są zafałszonane i nierzetelne :):):):):) to ja stałem za tym zamachem!!! walnąłem samolot brzozą :)

 • ciemnyludd

  Oceniono 32 razy 18

  PIS wspina się po Smoleńsku jak PO PIONOWEJ LINIE. podobnie jak hinduscy magicy... Najciekawsze jest to że wspina się coraz wyżej i wcale nie spada...Dzięki pobożnemu wykształceniu naszego połeczeństwu oraz Kościołowi naszemu kochanemu, z licznych cudów ....s ł y n ą c e m u...

 • nebukadnezar

  Oceniono 12 razy 10

  Polecam streszczenie wywiadu onetu z Dubienieckim. Człowiekiem, który z racji rodzinnych koligacji był najbliżej smoleńskiej sekty.

 • aleksander45

  Oceniono 18 razy 8

  Może rozpisać referendum czy był trotyl czy też nie. Większość wygrywa i sprawa załatwiona !!

 • rot.leszek

  Oceniono 9 razy 5

  Oi ,Oi, Oi ,Oi !!!!
  www.youtube.com/watch?v=3HcNOhLkxj0

  Jaro -przybij piatke !! - i wszyscy razem T N T , T N T !!!!

 • prof-antoni

  Oceniono 5 razy 3

  A kiedy powstanie film o incydencie w Gruzji, o naciskach na pilota,
  o wyzwiskach i szykanach , ktore pis wyparl ze swej pamieci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX