PO nadal nie likwiduje Funduszu Kościelnego. Ekspert: "Obchodzą prawo"

Zabieg PO to obejście prawa - mówi dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW o działaniach Platformy w związku z Funduszem Kościelnym. - Zamiast stanąć do otwartej debaty parlamentarnej, próbuje się stosować kruczki prawne w ważnej sprawie społecznej - podkreśla. Co dalej z Funduszem? - Wszystko w swoim czasie - mówi Julia Pitera.
Ruch Palikota zgłosił niemal 6 tys. poprawek do przyszłorocznego budżetu. Większość dotyczy ograniczenia działania Funduszu Kościelnego. Poprawkę zgłosiła również PO. Zgodnie z jej pomysłem w budżecie utworzona ma zostać nowa rezerwa o nazwie "Fundusz Kościelny". Poprawka, która ma być na posiedzeniu Sejmu głosowana jako pierwsza, prawdopodobnie spowoduje, że propozycje RP będą bezzasadne.

Zdaniem Janusza Palikota takie działania PO to "stosowanie formalnych wybiegów, które sprawiają, że Sejm jest fikcją". - PO ucieka od odpowiedzialność - mówił Palikot na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Pomysł Platformy obywatelskiej krytykuje także ekspert w dziedzinie prawa wyznaniowego dr Paweł Borecki. - Zabieg PO to obejście prawa. Zamiast stanąć do otwartej debaty parlamentarnej, próbuje się stosować kruczki prawne w ważnej sprawie społecznej - powiedział portalowi Gazeta.pl.

"RP i tak nie miał szans na przegłosowanie poprawek"

Julia Pitera przekonuje z kolei, że to raczej zachowanie Ruchu Palikota jest pozbawione sensu. - Pytanie, po co oni to robią, bo posłowie naprawdę mają dużo pracy. Nie powinno się kraść im czasu, który mogą wykorzystać bardziej produktywnie - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem portalu Gazeta.pl.

Posłanka PO jest zdania, że RP i tak nie miał szans na przeforsowanie swoich poprawek, a cały zabieg to po prostu próba zwrócenia uwagi. - Znacząca większość Ruchu Palikota na pewno w duszy się nadzwyczaj cieszy, ponieważ i tak nie mieliby szans na przepchnięcie tych poprawek. Pewnie z przerażeniem myśleli o tym, że kilka dni będą musieli głosować od rana do wieczora - powiedziała.

Propozycja PO może być niezgodna z ustawą

Jakie mogą być konsekwencje propozycji PO? Paweł Borecki podkreśla, że wydatki Funduszu Kościelnego są określone przez bezwzględnie obowiązujące ustawy. Pochodzące z niego środki finansowe są wydawane głównie na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. A to są wydatki sztywne. - Rezerwa budżetowa jest natomiast czymś nadzwyczajnym. Te środki przeznacza się na wydatki ekstraordynaryjne, nieprzewidziane, pojawiające się w toku roku budżetowego - mówi Borecki. - Należy sprawdzić, czy propozycja PO jest zgodna z prawem budżetowym.

Ekspert ocenia, że Kościoły powinny protestować przeciwko takiemu rozwiązaniu. - To by oznaczało nadanie Funduszowi Kościelnemu słabszej podstawy prawnej w budżecie.

Już lepiej nie likwidować Funduszu. To mniejsze zło

Paweł Borecki odniósł się także do proponowanego przez ministra Michała Boniego pomysłu zastąpienia Funduszu Kościelnego możliwością przekazania przez obywateli 3 promili z podatków na rzecz któregoś z wyznań.

- Propozycja ministra Boniego ze względów finansowych jest gorsza niż Fundusz Kościelny - twierdzi ekspert. - Oznacza konieczność zamrożenia wyższej kwoty w budżecie państwa, niż w tej chwili wynoszą wydatki tego Funduszu - przekonuje i dodaje, że lepszym wyjściem jest pozostawienie Funduszu w takim stanie jak teraz. - Jeśli nie ma rozwiązania idealnego, czyli definitywnego rozliczenia się z Kościołami i zlikwidowania Funduszu, lepiej wybrać mniejsze, choć wcale nie małe, zło.

PO nie zlikwiduje Funduszu

Jaka jest zatem przyszłość Funduszu Kościelnego? Trudno ocenić. - Być może sięgniemy do tego w perspektywie drugiego półrocza - mówi Julia Pitera. - To jest temat bardzo trudny. Gdyby tego typu kwestie rozwiązywało się tak, jak życzy sobie tego Ruch Palikota, czyli brało ostre narzędzie i przecinało, to scenariusz rządzenia państwem wyglądałby tak, że przechodziłoby się od jednej awantury do drugie. Ludzie nie zasługują na takie państwo - dodaje.

- Wszystko w swoim czasie, stonowane i konsekwentne działania przynoszą dużo lepsze efekty niż metoda awantury - twierdzi posłanka PO.

Czy można więc spodziewać się likwidacji Funduszu Kościelnego? Paweł Borecki jest co do tego sceptyczny. - Moim zdaniem Platforma Obywatelska sama z siebie tego nie zrobi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
PO nadal nie likwiduje Funduszu Kościelnego. Ekspert: "Obchodzą prawo"
Zaloguj się
 • ta_facetka

  Oceniono 98 razy 96

  Niepojete...Tylko 40% katolikow biega co tydzien do kosciolka, zaufanie do Kosciola na swiecie i w Polsce leci na pysk, a politycy dalej, jakas przedziwna sila bezwladu, wlaza czarnym bez wazeliny!
  Z jakiej racji Polska ma placic emerytury ludziom, ktorzy nidgy de facto nie pracowali, placili smiesznie niskie, zryczaltowane podatki? Ksieza to pracownicy Watykanu i to Watykan winien sie o nich troszczyc!

 • kat-kk

  Oceniono 84 razy 80

  Oczywiście,że Palikot ma małe szanse,jest jeszcze niewielkim ugrupowaniem.Ważne jest to,że ludzie mogą się przyjrzeć ,co platforma do spółki z kościołem knuje przeciwko obywatelom.Tusk olewa swoich wyborców,łgał,że nie będzie klękał,a prowadzi politykę okradania obywateli,na korzyść okupanta.Oszukane przez POPIS do spółki z klechami społeczeństwo nie da się w nieskończoność łupić.Wyborcy Tuska zacisną zęby i zagłosują na Palikota bo tylko on, może wyrwać Polskę z rąk mafii i ośmiornicy watykańskiej.

 • kat-kk

  Oceniono 67 razy 63

  Za Wikipedią....
  Państwo wyznaniowe to takie, które zasady religii przekłada na struktury państwowe. Dochodzi wówczas do fuzji struktur państwa ze strukturami danego wyznania.

  Religia państwowa – religia wspierana ideowo lub w systemie prawnym, jako jedyna, przez państwo.
  Jej struktury wyznaniowe są najczęściej bądź bezpośrednio finansowane przez państwo bądź posiadają przywileje względem innych wyznań. W systemach monarchicznych jest to z reguły religia wyznawana przez panującego władcę. Nierzadko obowiązują regulacje zakazujące osobom innych wyznań zajmowania określonych stanowisk, sprawowania przez duchownych pewnych funkcji administracyjnych, uprzywilejowania nauki religii państwowej w szkołach.

  Czy jest ktoś jeszcze ze złudzeniami o świeckim charakterze państwa?
  Jeśli nie Palikot to KTO?

 • mathieu91

  Oceniono 66 razy 62

  - Wszystko w swoim czasie, stonowane i konsekwentne działania przynoszą dużo lepsze efekty niż metoda awantury - twierdzi posłanka PO[Julia Pitera].

  Jak widzę tę Panią w tv to mam odruchy wymiotne. Tyle na ten temat.

 • gblo

  Oceniono 63 razy 61

  Jedyne wyjście to rozwiązanie konkordatu /zresztą jest tu wiele wątpliwości prawnych związanych z jego zawarciem/ i ustawa o finansowaniu kościoła przez podatek ,na który składaliby się wszyscy,którzy tego chcą.Tak jak to jest u naszych zachodnich przyjaciół.Tylko,że najgorsze jest to,że takiej siły politycznej w sejmie nie ma.To jeszcze nie te standardy państwa świeckiego.

 • outpost

  Oceniono 62 razy 58

  Ale się Platformie udało "wykręcić" Palikota! Umocnili się na dużo wcześniej zdobytych pozycjach,czyli w kleszej doopie, tfu! No panie Tusk, w moim wypadku nie pomoże już straszenie PIS-em, po tym wyczynie jak i po wygłupach pańskich Gowinów,Żalków itd. wolę sobie rękę w trzech miejscach złamać, niż zagłosować na PO. Pozostaje tylko Palikot.

 • ok_23

  Oceniono 45 razy 45

  "Jeśli nie ma rozwiązania idealnego, czyli definitywnego rozliczenia się z Kościołami i zlikwidowania Funduszu, lepiej wybrać mniejsze, choć wcale nie małe, zło." – czy może jest to gdzieś policzone, ile "dóbr" pozostało jeszcze Państwu Polskiemu do oddania Kościołom?

 • blaize

  Oceniono 42 razy 40

  Domagam się co najmniej 1 mld tytułem Funduszu na Stawianie Pomników Papieżu i Kropienie Ich Wodo Święcono.

 • wondziadu

  Oceniono 42 razy 36

  Jestesmy juz Watykanem . Nie ma Polski . Tusk jestes oszustem . I nie mów Polakom ze chcesz ale nie możesz , bo kłamiesz. Jak bedzie kiedys rewolucja to pójdziesz pod scianę razem z Kaczyńskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX