Tusk wspomina 13 XII. "Sprzedawałem bułki w tunelu dworcowym"

Donald Tusk dołączył do polityków, którzy wspominają wprowadzenie stanu wojennego. W filmiku na stronie kancelarii premiera unika wspomnień kombatanckich. Wspomina, jak stracił pracę i musiał sprzedawać bułki. 13 grudnia ocenia jednoznacznie: To była wojna komunistycznych władz z narodem.
Wspomnienia Tuska pojawiły się na stronie kancelarii w rocznicę stanu wojennego, na kilka godzin przed rozpoczęciem marszu PiS i dzień po słynnym już wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego.- Trzynasty grudnia zaczął się dla mnie tak naprawdę dwunastego grudnia wieczorem. Byłem wtedy w stoczni, pracowałem jako solidarnościowy dziennikarz i robiłem relację z posiedzenia władz "Solidarności". Mniej więcej koło północy Lech Wałęsa powiedział do zebranych: "Słuchajcie, czuję, że i tak to nie ma już znaczenia. I tak już nam strzelili gola". Docierały do nas informacje o jakichś zatrzymaniach i aresztowaniach, ale nikt na serio nie przejął się jakoś tymi słowami Lecha Wałęsy, chociaż okazały się wyjątkowo przenikliwe - ocenia Tusk.

"Przez wiele miesięcy sprzedawałem bułki"

- Następnego dnia rano - tak jak wszyscy Polacy - dowiedziałem się, że wybuchła wojna. Wojna komunistycznego rządu, komunistycznych władz z własnym narodem. Dla mnie to był w jakimś sensie też koniec świata - wspomina Donald Tusk.

Szef rządu opowiada, że wtedy z żoną pracowali w "Solidarności", stracili wynajmowany pokój ("gospodarz chyba nie chciał mieć kłopotów"). Dowiedzieli się, że będą mieli pierwsze dziecko. Zaczął się trudny czas. - Trochę bez pracy. Trochę pracy fizycznej. Przez wiele miesięcy sprzedawałem bułki w tunelu dworcowym w Gdańsku, żeby utrzymać naszą powiększającą się rodzinę - opowiada szef rządu.

Opór był bez sensu?

- Kiedy przypominam sobie obrazy dużej grupy stoczniowców i studentów w stoczni - kiedy atakuje milicja i wojsko - to wydawałoby się, że ten opór, gesty heroiczne, to poświęcenie nie miały większego sensu. Bo niby przegraliśmy wojnę 13 grudnia o Polskę solidarną - mówi Tusk. - Ale to miało głęboki sens, jak na to patrzymy z dzisiejszej perspektywy. (...) Ta droga (..) i doprowadziła, a to nieczęste w naszej historii, do szczęśliwego, niełatwego oczywiście, ale szczęśliwego zakończenia.

- Mam nadzieję, że ta najważniejsza lekcja, by już nigdy więcej Polak do Polaka nie celował z karabinu, nie wymierzał mu ciosu pałką, żeby mu nie odbierał nadziei na całe życie, że ta lekcja z 13 grudnia jest dla nas najważniejsza.

Na koniec Tusk apeluje o refleksję "byśmy byli ze sobą razem i odnosili się do siebie z szacunkiem. I z miłością - jeśli to tylko możliwe".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Tusk wspomina 13 XII. "Sprzedawałem bułki w tunelu dworcowym"
Zaloguj się
 • oghana7

  Oceniono 38 razy 30

  kaczynski nie mial rodziny do wyzywienia mimo to stchorzyl przed walka o wolnosc -teraz sie nie boi ,ze wladza go zamknie ,wiec wykrzykuje na ulicach .jakie to male i podle ! zalosny maly gnom dusza i cialem!

 • jezierskiadam

  Oceniono 29 razy 19

  Wymyśliłem nowego haka na D. Tuska.
  W niedzielę też handlował:) W dzień pański handlował !!
  To jest pewne:)
  Są tłumy świadków:)))
  Ja się wcale nie chwalę. Ja po prostu ZWYCZAJNIE MAM TALENT !!!

 • pytlarro

  Oceniono 27 razy 7

  sprzedwal bulki i mogl jakos rodzine wyzywic. A teraz jak by sprobowal to:
  a) szybciej niz ZOMO Solidarnosc zwinela by go straz miejska = brak srodkow do zycia
  b) legalnie: po pierwszym miesiacu musialby brac pozyczke w providencie na oplaty skarbowe =brak srodkow do zycia i wiezienie

  Jak widac, postep mamy widoczny w dobrobycie i wolnosci

 • a_weasley

  Oceniono 12 razy 4

  Krótko mówiąc jego też nie internowali i nikt mu z tego zarzutu nie robi.

 • kkryg

  Oceniono 3 razy 1

  ...w niedzielę już nie handlował, to tylko głupi tytuł :)

 • roastron

  Oceniono 12 razy 0

  Dziś bułki zarekwirowała by srasz wiejska,a na dokładkę wypisała mandat za handel w miejscu niedozwolonym ..... ot taka tuskowolność, zupełnie jak z fotoradarami ...... 100% mentalności Kalego !

 • sundragonnet

  Oceniono 28 razy 0

  Na jednym z gdyńskich bloków mieszkalnych ktoś namalował: "Jaruzelu może historia ci przebaczy,ale u mnie masz przeje...."

 • lomas50

  Oceniono 1 raz -1

  Ach przepraszam i dziekuje za uwage .

 • leslaw28

  Oceniono 11 razy -1

  zapewne niedlugo pozniej utrzymywal sie z zagranicznych funduszy przeznaczonych dla tzw.Solidarnosci.Niejedna prywatna fortuna powstala w ten sposob.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX